جهانگیری؛

کشور بی نیاز از واردات گندم

معاون اول رییس جمهوری ضمن تاکید بر تهیه بیش 120طرح مهم و کلیدی به عنوان اولویت های اقتصادی مقاومتی برای سال جاری،اذعان داشت که در تولید گندم داخلی نیز خودکفا شده ایم.
کد خبر: ۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۶
سرمایه پرس - اسحاق جهانگیری معاون اول رییس حمهوری کشورمان امروز در بیست وهشتمین گردهمایی فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد که در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد،گفت: باید بپذیریم که همچون گذشته به مدیریت جهادی نیاز داریم چرا که ایران با چالش های جدی در زمینه های مختلف روبرو است، ممکن است شکل مدیریت جهادی نسبت به دوران جنگ متفاوت باشد اما باید با همان ماهیت انجام شود.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که بیشتر طرح های اقتصاد مقاومتی متعلق به جهاد کشاورزی است، یادآور شد: جهادکشاورزی بهترین عملکرد را بین سایر دستگاه ها داشته است
وی همچنین گفت: یکی از مهم ترین اهداف طرح های 120 گانه به حرکت واداشتن تولید در بخش های کشاورزی و صنعتی کشور و توسعه صادرات است.

وی به شرایط پیچیده منطقه اشاره کرد و گفت: امروز گروه های تکفیری در کشورهای اسلامی دست به کشتار می زنند که بدون تردید راه اندازی این گروه ها با دو هدف انجام شده است. نخست این که اسلام رحمانی که به عنوان راهی نو برای آزادی انسان ها توسط ملت ایران به دنیا ارائه می شود، چهره خشن از آن نشان دهند و همزمان، با ایران هراسی، امنیت ایران را به مخاطره اندازند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه این نکته را یادآور شد که به فضل خداوند امروز ایران امن ترین کشور منطقه است و سردار سلیمانی عزیز فرد شاخصی است که تمام ملت ایران و مسلمانان دنیا به او افتخار می کنند.

وی به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در این شرایط اشاره کرد و اظهارداشت: این سیاست ها تنها برای زمان تحریم نبود بلکه هدف این است که اقتصاد کشور در مقابل تکان های بیرونی مقاوم کند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: بر این اساس باید اقتصاد کشور به ظرفیت های داخلی متبلور باشد که در همین راستا تجربه مدیریت 38 ساله بویژه در دوران دفاع مقدس و نیروی انسانی جوان و پرنشاط می تواند کارآفرین باشد. ما باید قادر باشیم نیازهای داخلی کشور را تامین کنیم و حداقل کالاهای اساسی در کشور تولید شود.

وی یکی دیگر از اهداف سیاست های اقتصادی مقامتی را برونگرایی ذکر و تصریح کرد: ما باید تولیدات خود را صادر و به بازارهای بین المللی ارائه کنیم، فناوری های روز دنیا را جذب و اگر نیازی به منابع خارجی داریم از آن استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اقتصادی مردمی است، مردم باید در اقتصاد حرف آخر را بزنند، نقش ایفا کنند و کارها به آن ها واگذار شود تا استعدادشان را به کار بگیرند و تولید انجام شود.

جهانگیری ادامه داد: اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد دانش بنیان و عدالت بنیان است. باید دولت و همه بخش های اقتصادی کشور به صحنه بیاییند تا اقتصاد مقاومتی متبلور شود.

وی با یادآوری تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این زمینه گفت: ایشان فرمودند برنامه ششم و بودجه سالانه باید متکی بر اقتصاد مقاومتی باشد.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که نقش جهاد در عمران و آبادانی کشور بر کسی پوشیده نیست، تاکید کرد: جهاد در حوزه های مختلف نقش مهمی ایفا کرد و کار بزرگی در روستاها و آبادانی انجام داد.

وی مدیریت جهادی را مدیریتی سالم، ایثارگر، سخت کوش، سریع العمل،خلاق و نوآور دانست و گفت: مدیریت جهادی فقط یک کار معمولی نیست، مدیریت جهادی در کلام امام (ره) ما می توانیم است.

11.5میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی خریداری شده
در ادامه جهانگیری با بیان اینکه در سال 92، واردات گندم به کشور حدود 6.7 میلیون تن بوده است، اظهار داشت: باید به وزارت جهاد کشاورزی تبریک گفت که در سال جاری میزان خرید گندم از کشاورزان داخلی به 11.5 میلیون تن رسیده است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: گاهی اظهارنظرهای نادرستی انجام می شود مبنی بر اینکه سطح زیر کشت افزایش یافته که منجر به افزایش تولید گندم شده است اما باید بگویم که امسال نسبت به سال 92، 200 هزار هکتار سطح زیر کشت را کاهش دادیم تا در مصرف آب صرفه جویی شود؛ افزایش تولید گندم ناشی از ارتقای بهره وری زمین است.

جهانگیری با اشاره به طرح 550 هزارهکتار کشاورزی در دشت خوزستان گفت: در سفر رهبر معظم انقلاب به خوزستان این قول داده شده است، که ایشان موافقت کردند تا در راستای اجرای این طرح، یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار دولت قرار گیرد.
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار