علت فضاسازی درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا چیست؟

فضاسازی درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا از سوی رسانه ها با هدف القای ناتوانی جمهوری اسلامی در مقابله با بحران صورت می پذیرد.
کد خبر: ۵۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸

به گزارش دیدارمدیا؛ در روزهای گذشته ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت اعلام کرد با توجه به افزایش قابل توجه آمار کرونا در کشور و وضعیت قرمز برخی استان‌ها احتمال دارد محدودیت‌ها در برخی از این استان‌ها دوباره اعمال شود. در همین ارتباط برخی مقامات استانی در خوزستان، هرمزگان و کردستان خبر از بازگشت موج دوم کرونا داده‌اند. همچنین حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که باید خودمان را برای مقابله بلندمدت با این ویروس آماده کنیم به همین علت همه فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آزاد است.

 

ایران وایر در گزارشی تحلیلی با عنوان "کرونا در خوزستان؛ بیمارستان‌ها جا ندارند، تعداد زیادی از کادر درمان مبتلا شده‌اند"، به مباحث ذیل پرداخته است:


• تعداد قابل توجهی از پرسنل بیمارستان‌های «تامین اجتماعی» و «شهیدزاده» شهرستان بهبهان مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شده و زمین گیرند و بخش‌هایی از این بیمارستان‌ها عملا به خاطر کمبود نیرو، غیرفعال شده‌اند.


• دکتر «علیرضا مروت»، متخصص گوش و حلق و بینی به «ایران‌وایر» می‌گوید افزایش شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا به علت حذف محدودیت‌های رفت و آمد و بازگشایی واحدهای صنفی رخ داده است.


• در بسیاری از شهرهای خوزستان، بیمارستان تخصصی یا آزمایشگاهی که بتواند کیت‌های تشخیصی را ارزیابی کند، وجود ندارد و اغلب آزمایش‌ها به اهواز ارسال می‌شوند.


• اهالی خوزستان که با «ایران‌وایر» صحبت کرده‌اند، یک جمله مشترک دارند؛ آن‌ها می‌گویند وضعیت این استان نه قرمز بلکه سیاه است.


کانال تلگرامی دُر تی وی نیز مبادرت به درج یادداشت جلال قوامی فعال سیاسی و زندانی سابق عقیدتی، تحت عنوان "کرونا از کنترل خارج شد"، نموده است. در این یادداشت می خوانیم:


• در روزهایی که کرونا در سنندج نفس ها را بریده و هر روز قربانی می گیرد.


• سخنان معاون وزیر بهداشت مبنی بر اینکه عروسی در کارواش در شهر سنندج یکی از علت‌های بالا رفتن کرونا در این استان است، موجی از انتقادها را در کردستان به دنبال داشت و آن را نوعی توهین به مردم سنندج دانستند و خواهان عذرخواهی وی شدند.


• فارغ از این حواشی بد نیست معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به این پرسش ها پاسخ دهند تا بدانند مقصر اول و آخر داستان کرونا در کشور کیست.آن وقت به محکمه روند و حکم صادر کنند.


• از همان فردای انتخابات مجلس یازدهم ورود و شیوع کرونا در کشور اعلام شد و بعد از آن تا به امروز هر مسئولی تاریخ ورود کرونا به کشور را متفاوت از دیگری اعلام‌ کرده و این بر بی اعتمادی مردم افزود.


• برخوردهای ناصواب و نادرست از همان ابتدای ورود این ویروس به کشور و غلبه نگاه غیر علمی و غیر کارشناسی بر مصیبت ها افزود و اکنون طرحی نو باید در انداخت.


رادیو فرانسه فارسی نیز در گزاشش مباحث زیر را بولد نموده است:


• معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز گفته است که اختیارات استانی ما مثل پیک اول نیست بنابراین در هفته جاری باید برنامه‌ریزی رسانه‌ای برای آگاهی بخشی و رعایت پروتکل‎‌های بهداشتی انجام شود.


• فاصله گذاری پویا به مسئولان استانی واگذار شده و قرار نیست نسخۀ واحدی برای کل کشور پیچیده شود.


• ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته است که محدودیت‌ها به صورت نقطه‌ای و نه یکپارچه در استان‌ها اجرایی شود.


• وضعیت در بسیاری از استان‌های ایران از شرایط قرمز نیز عبور کرده است.


هرانا نیز در گزارش خبری اش با عنوان "زندان تهران بزرگ؛ بحران کرونا و محرومیت صدها زندانی از دسترسی به آب آشامیدنی"، می نویسد:


• ۵۲ زندانی در تیپ ۱ زندان تهران بزرگ به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.


• بازگشت زندانیان از مرخصی بدون طی کردن ایام قرنطینه از جمله مهمترین دلایل شیوع بیماری کرونا در زندان‌های کشور ازجمله زندان تهران بزرگ است.


• تراکم بالای جمعیت در این زندان موجب شیوع بیماری‌های واگیردار همچون کرونا شده است.


• همین افراد نیز با کمترین معاینه پزشک و یا پرستار تنها از مسئول بهداری قرصی دریافت کرده و به بند بازگردانده می‌شوند.


• زندانیان مبتلا به بیماری‌هایی چون اچ آی وی و هپاتیت خصوصا در زمان شیوع کرونا، بدون امکانات خاصی تنها در سلولی جداگانه در بند ۱ و ۲ تیپ ۱ بسر برده و سرویس بهداشتی و حمام آنها با سایرین مشترک است.


• به نظر می رسد علاوه بر مردم ج.ا.ا به دنبال قتل عام زندانیان نیز است.


کانال تلگرامی سحام نیوز مسئله یاد شده را اینگونه تشریح نموده است:


• تشدید کرونا در همه جا! چرا دولت تعطیلات سه چهار هفته اخیر، را لغو نکرد؟


• دولت که عاقلانه عمل کرد و حتی مساجد و نماز جمعه را نیز دستور به بازگشایی داد، نمی‌فهمم با چه عقل و تدبیری تعطیلی‌های آخرهفته‌ی ۴ هفته اخیر را به مردم هشداری نداد.


• این کارهای دولت و مسئولان عادی به نظر نمی رسد.

 

رسانه‌های ضدانقلاب با هدف بحران آفرینی در ایران و القا عدم کفایت ج.ا ، افزایش آمار کرونا در چند روز اخیر را برجسته‌سازی کرده‌اند. تناقض گویی میان برخی مسئولان و اختلافات نمکی وزیر بهداشت و حسن روحانی و واعظی رییس دفتر رییس جمهور باعث شده تا رسانه‌های ضدانقلاب مسئولان دولتی را به بی توجهی به نیاز و سلامت مردم متهم سازند.این رسانه‌ها با استناد به آمارهای استانی که توسط منابع محلی اعلام می شود، وضعیت را در برخی استان‌ها از قرمز عبور کرده و سیاه توصیف کردند تا با ایجاد دلهره و اضطراب باعث بحرانی تر شدن وضعیت در این مناطق شوند.

 

از طرفی این رسانه‌ها با تعمیم موج جدید کرونا به همه بخش‌ها تلاش کردند تا وضعیت زندانیان را بسیار تلخ و فاجعه بار بنامند تا از این طریق باعث مرخصی و آزادی زندانیان سیاسی و امنیتی شوند. این توصیف از زندان‌های ایران علاوه بر اینکه می تواند وجهه سیاسی ایران را تخریب نماید، باعث دخالت نهادهای بین المللی و حقوق بشری در امور نگهداری زندانیان خواهد شد.به نظر می رسد که بحران بازگشت اپیدمی کرونا زمینه‌ای را فراهم آورده است تا جریان رسانه‌ای ضدانقلاب دست به تخریب گسترده خدمات اراوه شده توسط مسئولان بزند. پیش بینی می شود با ادامه دار شدن روند کنونی آمار قربانیان کرونا هر روز افزوده شود و ایران در مقایسه با کشورهای دیگر در وضعیت بدی در جدول جهانی قرار بگیرد. لزوم همکاری رسانه‌های عمومی از جمله صداوسیما و جراید رسمی کشور می تواند مانع از بحرانی تر شدن اوضاع شود. اعمال محدودیت‌های استانی به فراخور وضعیت هر استان می تواند درصد قابل توجهی از آمار روزانه مبتلایان و فوت شدگان کرونا را کاهش دهد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار