طرح مجدد ادعای «کشتار گسترده معترضان در نیزارهای ماهشهر»

اظهارات اخیر استاندار خوزستان پیرامون اغتشاشات آبان ماه موجب شده تا رسانه های معاند مجددا مسئله کشتار گسترده معترضان در نیزارهای ماهشهر را به میان آورند.
کد خبر: ۵۷۷۴
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

به گزارش دیدار مدیا؛ بیش از هفت ماه پس از اعتراض های سراسری آبان98 می‌گذرد و همچنان جریان ضدانقلاب تلاش دارد تا به حاشیه‌پردازی علیه عملکرد دستگاه‌های امنیتی به ویژه در ماهشهر بپردازد. سازمان عفو بین الملل تعداد ثبت شدۀ کشته‌شدگان این اعتراض ها را بیش از ٣٣٠ تن اعلام کرده، رویترز ١٥٠٠ و البته آمار رسمی کشور 230 نفر است. مشخصا در ماهشهر شمار کشته‌شدگان در محلات حاشیه نشین ماهشهر بیش از ١٣٠ نفر «از سوی ضدانقلاب» گزارش شده است. جریان معاند ادعا دارد در نیزارهای ماهشهر کشتار گسترده‌ای از سوی سپاه پاسداران رخ داده است.

 

ایران اینترنشنال در همین زمینه گزارشی را با عنوان "استاندار خوزستان کشتار در نیزارهای ماهشهر را «جعلی» خواند"، منتشر نموده است. در این گزارش آمده است:


• غلامرضا شریعتی،‌ استاندار خوزستان،‌ در پاسخ به سوالی درباره کشتار شهروندان در نیزارهای ماهشهر طی اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸، آن را «جعلی» خواند و گفت «چیزی به نام نیزارها نداشتیم.»


• شریعتی روز دوشنبه ۲۶ خردادماه در گفت‌وگو با وبسایت خبری انصاف‌نیوز کشتار معترضان آبان‌ماه در نیزارهای ماهشهر را رد کرد و گفت «این یک جعل اساسی است. ما اصلا ماجرای نیزارها نداشتیم.»


• او اخبار منتشر شده درباره آمار کشته‌شدگان این حوادث از سوی رسانه‌‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: «اگر می‌گویند اتفاق افتاده، اسامی کشته‌شدگان را بدهند.»


• شریعتی آمار منتشرشده در این زمینه را نیز رد کرد و مربوط به «بدخواهان» خواند.


• استاندار خوزستان در پاسخ به سوالی درباره شمار دقیق کشته‌شدگان گفت: «من نمی‌توانم بگویم و این‌ها را عنوان کنم، خود دستگاه‌های متولی اگر صلاح دیدند انجام می‌دهند.»


• روزنامه نیویورک‌تایمز روز دهم آذرماه سال ۱۳۹۸ در گزارشی از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر طی اعتراضات سراسری آبان‌ماه خبر داده بود.

 

• در این حوادث سپاه پاسداران در همراهی با نیروی انتظامی به مقابله با معترضان پرداخته بود.


• در پی گزارش‌های متعدد در این زمینه، سرانجام شامگاه یازدهم آذر محسن بیرانوند فرماندار و رضا پاپی فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر طی مصاحبه‌ای با تلویزیون جمهوری اسلامی، کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر را تایید کردند.


رادیو فرانسه نیز در گزارش خبری با عنوان "استاندار خوزستان : اگر راست می گویید در ماهشهر کشتار شد آمار کشته شدگان را بدهید"، می نویسد: «غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، کشته شدن معترضان در نیزارهای ماهشهر در جریان اعتراض های آبان ماه گذشته در ایران را جعلی خواند و از رسانه های مستقل خواست که اگر راست می گویند که این کشتار "اتفاق افتاده، اسامی کشته شدگان را بدهند." استاندار خوزستان که این سخن را در مصاحبه با "انصاف نیوز" گفته، در پاسخ به سئوالی دربارۀ کشتار معترضان در نیزارهای محلات حاشیه نشین ماهشهر افزوده است که اصلاً چنین اتفاقی روی نداده است.

 

با این حال، استاندار خوزستان خودش از اعلام آمار دقیق کشته شدگان ماهشهر خودداری کرده و گفته است : "من نمی توانم اینها را بگویم، خود دستگاه های متولی اگر صلاح دیدند انجام می دهند." او در عین حال آمار منتشر شده دربارۀ شمار کشته شدگان در اعتراض های آبان ماه در ماهشهر را رد کرده و به "بدخواهان" نظام اسلامی نسبت داده است.»

 

العربیه فارسی نیز گزارشش مباحث فوق را مطرح نموده است:


• استاندار خوزستان،‌ در پاسخ به سوالی درباره کشتار شهروندان در نیزارهای ماهشهر طی اعتراضات سراسری آبان‌ماه 98، آن را «جعلی» خواند و تاکید کرد که «چیزی به نام نیزارها نداشتیم.».


• غلامرضا شریعتی دوشنبه 15 ژوئن 2020 در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری انصاف‌نیوز، کشتار معترضان آبان‌ماه 98 در نیزارهای ماهشهر را رد کرد و گفت: «این یک جعل اساسی است. ما اصلا ماجرای نیزارها نداشتیم».


• او با اشاره به اخبار منتشر شده درباره آمار کشته‌شدگان این حوادث توسط رسانه‌‌ها، اظهار کرد: «اگر می‌گویند اتفاق افتاده، اسامی کشته‌شدگان را بدهند».


• شریعتی آمار ارائه شده در این زمینه را نیز رد کرد و مربوط به «بدخواهان» خواند.


• استاندار خوزستان در پاسخ به سوالی درباره شمار دقیق کشته‌شدگان بیان کرد: «من نمی‌توانم بگویم و این‌ها را عنوان کنم، خود دستگاه‌های متولی اگر صلاح دیدند انجام می‌دهند».


• این در حالی است که سازمان حقوق بشر اهواز، همزمان با اعتراضات آبان 98 گزارشی از طریق منابع محلی و فعالان سیاسی و مدنی منطقه در شهرستان ماهشهر(معشور) تهیه و آن را منتشر کرد.


• بر اساس این گزارش، گران شدن سوخت در ایران، تبدیل به جرقه‌ای شده بود که اعتراضات جوانان نسبت به فقر و بیکاری را گسترش داد.


• طی این اعتراضات، تعدادی از جوانان راههای ورودی و خروجی شهر را بستند. سپاه پاسداران در 18 نوامبر 2019، در واکنش به این اقدام از تجهیزات نظامی سنگین مانند «دوشکا» استفاده کرد و جوانانی که برای حفاظت جانشان به نیزارها پناه برده بودند را به رگبار بست.


• همزمان امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران نیز فاش کرد که بسیاری از معترضان در «کشتار ماهشهر» در جنوب «خوزستان» جان باخته‌اند.


• به گزارش تابناک، قاضی‌زاده گفت: « در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند، دقیق می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند، سلاح از کجا رفته است، می‌خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند بعد آنجا مسئول امنیت آن خطوط باید چه کار می‌کرد؟ آیا کسی نمی‌داند وقتی می‌خواهد به خطوط اصلی انرژی کشور حمله کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟»


• اما عکس‌ها و ویدئوهای که سازمان‌های حقوقی و کنشگران تاييد کرده‌اند، نشان می‌دهد که يگان‌های ویژه امنیتی و سپاه پاسداران، با استفاده از تسلیحات نیمه‌سنگین مانند تیربارهای دوشکا و همچنین جنگ‌افزارهای سنگین مانند تانک و نفربر به نیزار جراحی در حومه ماهشهر حمله کردند.


• در سرکوب معترضان در «کشتار ماهشهر» نیروی دریایی سپاه پاسداران که در بندر ماهشهر مستقر است و همچنین لشکر 7 زرهی مشارکت کردند و لشکر 7 با استفاده از تانک‌هایش اقدام به محاصره شهرک جراحی و هور مجاور آن کرد.


• فعالان اهوازی می‌گویند که هنوز عدد دقیق کشته‌شدگان مشخص نیست ولی تا کنون هویت 24 معترض کشته شده در کشتار ماهشهر از سوی سازمان حقوق بشر اهواز تایید شده است. نیروهای دولتی پس از محاصره نیزار اقدام به انتقال اجساد با کامیون به سوی مقصدی نامعلوم کرده و همین امر مانع مشخص شدن تعداد دقیق کشته‌ها شد.


• علاوه بر کشته‌شدگان حادثه هور در جراحی، 14 نفر از ساکنان شهرک کوره که در مجاورت شهرک جراحی است، نیز کشته شدند.


• سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده که 5 معترض در اهواز، 5 معترض در خرمشهر (محمره)، دو نفر در آبادان (عبادان)، یک نفر در شوشتر (تستر) و یک نفر در شادگان (فلاحیه) کشته شده‌اند.


• علاوه بر کشته‌شده‌ها، تعداد نامشخصی از مردم اهواز و شهرهای پیرامون دستگیر شده و تعداد آنها بیش از هزار نفر برآورد شده که در پادگان‎ها، مراکز امنیتی و اطلاعاتی نگهداری می‌شوند.


• فعالان اهوازی تاکید کرد که نیروهای بسیج اقدام به آتش زدن بانک‌ها و خودروهای شخصی مردم کرده تا معترضان را متهم و دست‌آویز لازم برای سرکوب آنها را ایجاد کنند.


• سازمان عفو بین‌الملل نیز در واکنش به کشتار ماهشهر خواستار اجرای تحقیقی درباره این کشتار شده و تاکید کرد که تعداد کشته بیش از عدد اعلام شده است.


• برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه هفته گذشته گفت: «اخباری از کشته شدن 100 معترض در ماهشهر و انتقال اجسادشان با کامیون وجود دارد».


• میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل نیز در سخنانی کشتار ماهشهر را محکوم کرده و گفت: «براساس اطلاعات به دست آمده نیروهای امنیتی اقدام به شلیک با اسلحه سنگین به سوی معترضانی که به هور جراحی گریخته بودند، کرده و این امر باعث کشته شدن حداقل 23 نفر شد».


رادیو زمانه نیز در گزارشی خبری با عنوان " استاندار خوزستان: کشتار معترضان در نیزار ماهشهر جعلی‌ است"، می نویسد: «هفت ماه پس از کشتار معترضان اعتراضات سراسری آبان‌ توسط نیروهای نظامی سپاه پاسداران در ماهشهر، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان مدعی شد این کشتار از اساس «جعلی» است و اصلاً ماجرای نیزارها در میان نبوده است. یک واکنش انتقادی به این گفته‌های شریعتی در شبکه‌های اجتماعی: ماهشهر اصلاً نیزار ندارد!


استاندار خوزستان روز دوشنبه ۲۶ خرداد با مبنا قرار دادن پنهان‌کاری مسئولان امنیتی مبنی بر عدم اعلام اسامی معترضان جان‌باخته در نیزار ماهشهر، گفت: «اگر می‌گویند اتفاق افتاده، اسامی کشته‌شدگان را بدهند.»


او در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر چرایی عدم انتشار تعداد معترضان جان‌باخته آبان ‌ماه در ماهشهر، گفت: «من نمی‌توانم بگویم و این‌ها را عنوان کنم. خود دستگاه‌های متولی اگر صلاح دیدند انجام می‌دهند.»


کاربران شبکه اجتماعی توئیتر به سرعت به گفته‌های استاندار خوزستان واکنش نشان داده‌اند. کاربری به نام «سپندار» با استفاده از هشتگ #مردم_را_می‌کشند_زبانشان_هم_دراز_است نوشته است: «استاندار خوزستان اعلام کرد جریان نیزارهای ماهشهر جعلیه. باز جای شکر داره که نگفته ما اصلا در ماهشهر نیزار نداریم.»


کاربر دیگری به نام مهردخت هم با انتشار ویدئویی از سرکوب اعتراضات ماهشهر در آبان ۹۸ نوشته است: «انکار بهترین روش برای توجیه جنایت در حکومت عظماست! خامنه‌ای: درایران اصلا زندانی سیاسی نداریم. ظریف: در ایران اصلا شخصی به نام سینا قنبری نداریم. استاندار خوزستان: در ماهشهر اصلا ماجرای نیزارها نداشتیم!»


رادیو فردا نیز در گزارش مشابهی با مطالب زیر پرداخته است:


• غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، کشتار معترضان در نیزارهای شهرستان ماهشهر در جریان اعتراضات آبان ۹۸ را «جعلی» خواند و گفت: «ما اصلا چیزی به اسم نیزارها نداشتیم».


• استاندار خوزستان روز دوشنبه ۲۶ خرداد در مصاحبه‌ای با صفحه اینستاگرام سایت «انصاف نیوز» گفت: «این نیزارها هم که می‌گویند اصلا یک بحث جعل است. واقعا یک جعل اساسی است. اصلا ما نه ماجرای نیزارها داشتیم، نه مسائل این چنینی داشتیم».


• اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در بیش از یکصد شهر ایران از جمله در ماهشهر، در استان خوزستان، روی داد.


• به گفته شاهدان عینی، در روزهای پایانی آبان نیروهای سپاه پاسداران وارد شهرک چمران و جاده‌های حومه ماهشهر شدند و به دنبال فرار برخی از معترضان به سوی نیزارهای منطقه، با سلاح‌های نیمه‌سنگین از جمله تیربار دوشکا آنها را به رگبار بستند.


• گزارش‌های متعددی درباره آنچه در نیزارهای ماهشهر گذشت منتشر شده و یک شاهد عینی هم در گفت‌وگو با رادیو فردا ضمن ارائه جزئیاتی تکان‌دهنده از رویدادهای آن روز گفت: «هیچ یک از کسانی که به نیزارها پناه بردند زنده برنگشتند».


• با این حال غلامرضا شریعتی در مصاحبه‌اش با انصاف نیوز گفته است: «ما اصلا چیزی به اسم نیزارها نداشتیم».


• او کسانی را که درباره کشتار ماهشهر گزارش داده‌اند «بدخواهانی» نامید که «با ممکلت و کشور و نظام و انقلاب مشکل دارند و فرافکنی می‌کنند».


• استاندار خوزستان تمامی آمار ارائه‌شده درباره تعداد کشته‌ها را رد می‌کند و می‌گوید: ما گفتیم از این سیصد کشته «پنجاه تا اسم بدهید، چهل تا اسم بدهید، سی تا اسم بدهید».


• با این حال هنگامی که خبرنگار از او می‌پرسد تعداد کشته‌ها چند نفر بوده است، او می‌گوید: «نمی‌توانم بگویم. بالاخره من نمی‌توانم اینها را عنوان بکنم. خود دستگاه‌های متولی اگر صلاح دانستند انجام می‌دهند. اما اینها جعل است».


• سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه آمار کشته‌ها در اعتراضات آبان‌ماه بالا بوده است، در گزارش‌های گام به گام اسامی تاییدشده کشته‌ها را ارائه می‌کند.


• این سازمان تاکنون اسامی ۳۰ کشته در ماهشهر را ارائه کرده و گفته است تحقیقاتش برای کشف هویت سایر کشته‌ها ادامه دارد.


به طور قطع جریان رسانه‌ای ضدانقلاب قصد فراموش کردن اتفاقات آبان 98 را ندارد زیرا پافشاری و احیای آن همچنان می‌تواند موجب بروز اتفاقات اعتراضی و بحران‌های امنیتی در کشور گردد. دراین خصوص به نظر می‌رسد اصرار بر وقوع کشتار گسترده در ماهشهر به دو دلیل عمده است: 1)با توجه به قطع اینترنت در ایام بحران امنیتی آبان 98، هیچ سندی از وقوع کشتار گسترده در ماهشهر وجود ندارد. همین موضوع می‌تواند دستاویز جریان ضدانقلاب برای طرح اتهام علیه حاکمیت و اعلان دعوی مطالبه‌گری خون کشته‌شدگان احتمالی باشد. یعنی اتهاماتی طرح شود اما در پاسخ برای درخواست ارائه مستندات ادعا، موضوع قطعی اینترنت دستاویز قرار گیرد 2)با توجه به اینکه خط اول مبارزه با آشوب‌های امنیتی نیروی انتظامی است و سپاه و بسیج به عنوان نیروی احتیاط در مواقع لزوم عمل می‌نمایند، و نظر به اینکه در اتفاقات ماهشهر کار به ورود سپاه به معرکه کشیده شده است، به نظر می‌رسد نقش سپاه در ماهشهر موجب شده تا جریان معاند علاقه‌ی بیشتری به پافشاری بر آن داشته باشد. در واقع انتقام‌گیری از عملکرد سپاه در مقابله با التهابات امنیتی از دلایل اصلی اصرار بنگاه‌های خبری معاند بر «کشتار گسترده معترضان در ماهشهر» ارزیابی می‌گردد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار