ابراز تمایل احمدی نژاد به مذاکره با آمریکا

اظهارات اخیر رئیس جمهور پیشین کشورمان در گفتگو با «یو اس ایران تی وی» مبنی بر تمایل به آغاز گفتگوها میان تهران و واشنگتن و حضور احتمالی اش در انتخابات پیش روی 1400 مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.
کد خبر: ۵۷۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱

به گزارش دیدار مدیا؛ احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با شبکه «یو اس ایران تی وی» درباره گمانه‌زنی‌ها به حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده واکنش نشان داد. وی در این گفت‌وگو اعلام کرده که آماده فداکاری برای ایران است. اظهارات رئیس جمهور سابق در خصوص گفتگو و مذاکره با آمریکا نیز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
اهم اظهارات محمود احمدی نژاد در گفتگو با شبکه «یو اس ایران تی وی» از این قرار است:


• ملت آمريكا ملت مهم و بزرگي است. ملت ايران هم كه شناخته شده است. هفت هزار سال تاريخ دارد، ملت فرهنگ آفرين، تمدن ساز. چقدر خوب است كه اين ها با هم كار كنند براي بهبود وضع جهان.


• الان فاصله زياد است، پرخاش و تنش هست. اينها مي تواند نباشد. يعني اگر دولت آمريكا ادعا مي كند كه مي خواهد دنبال امنيت جهان باشد، دنبال حقوق بشر باشد، خب ملت ايران كه در طول تاريخ خواسته اش همين بوده است، پرچمدار اين حرف ها بوده است.


• بنظر من دو ملت هيچ مشكلي با هم ندارند. من فكر مي كنم دولت ها هم اگر مي خواهند كمك ملت هايشان باشند، راه را باز كنند براي همكاري و تعامل ملت ها، رفت و آمد بين ملت ها و البته اين شرط لازمش، كوتاه آمدن از بعضي مواضع است. نه دولت آمريكا دنبال تسلط بر ملت ايران باشد، نه دولت ايران به دنبال تخريب دولت آمريكا باشد.


• دولت آمريكا، آزادي و عدالت و احترام ملت ايران را به رسميت بشناسد و دولت ايران هم، دولت آمريكا را به رسميت بشناسد و بنشينند در يك فضاي سرشار از عدالت و احترام گفتگو كنند و مسائل را حل كنند.


• الان مثل روز بر همگان روشن شده است كه اگر بنا باشد دنيا اصلاح شود، بايد در فضاي تفاهم و همكاري باشد، در فضاي حضور و مشاركت همه ملت ها باشد.


• من فكر مي كنم ايران و آمريكا مي توانند محور وحدت در دنيا باشند. از همه دعوت كنند. تا الان با يك مدل در دنيا جلو آمديم، نتيجه اي نگرفتيم و اين وضع دنيا شده است. از اين به بعد مي خواهيم همه مشاركت كنند، مشاركت واقعي.


• من فكر مي كنم هنوز تا انتخابات خيلي وقت است. ما بايد به فكر امروز باشيم. امسال، سال تحولات در كل دنيا است. ما بايد خودمان را براي آنها آماده بكنيم و مراقبت كنيم تا مردم آسيب نبينند. من فكر مي كنم امروز بيش از آنكه به فكر يك منطقه يا جغرافيا باشيم بايد به فكر جهان و اصلاح جهان باشيم.


• من هنوز هيچ فكري نكرده ام به مسئله انتخابات و شخصا هم تمايلي به اين كار ندارم. گرچه من هم مانند همه ايرانيان آماده فداكاري در راه ايران هستم.

 

خبرآنلاین در همین زمینه و در گفتگویی با عباس امیری‌فر رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در دولت دهم به نقل از او می نویسد:


• با شناختی که از احمدی نژاد دارم او حتما وارد گود انتخابات می‌شود. احمدی‌نژاد برای آنکه موضوع 96 و ردصلاحیتش دوباره تکرار نشود احتمالا با شورای نگهبان وارد مذاکره خواهد شد و در رابطه با رعایت خط قرمزها تعهدی به حاکمیت خواهد داد.


• اما بحثی که الان داریم بحث شورای محترم نگهبان است که اگر بتوانند مذاکره کنند (چون اشتباهاتی در گذشته داشتند مثل ایستادن در مقابل رهبر انقلاب)، پس اگر بتواند نزدیک شود و یک تیمی در حد انقلاب و نظام انتخاب کند امیدی است که برگردد.


• شواهدی وجود دارد که آقای احمدی نژاد تیم سابقش را در دفترش عوض کرده است و افراد داناتری را آورده است و دیگر اسمی از آقای بقایی و مشایی نیست یعنی اصلا دیگر در دفتر رفت و آمدی ندارند و یعنی تغییراتی ایجاد شده است. با روحیاتی که من از آقای احمدی نژاد می شناسم تغییر مواضع می دهد یعنی اینگونه نیست که حتما روی موضع خودش باشد و الان هم با گذشت 8 سال با تجربه ای که به دست آورده است این روحیه را دارد که بخواهد در گذشته خود تجدید نظر کند و اشتباهات خود را در گذشته تکرار نکند.


• ممکن است فردی از دولت خودشان مثل آقای جلیلی یا دوستان دیگر باشد، اینها کاندید شوند و این پیشنهاد را بدهند و به موفقیتی برسند، چون این پیغام ها برای من میرسد که ایشان مواضع خودشان را تغییر داده است.


• شخصی بگوید من رئیس جمهور می شوم و معاون اول من آقای احمدی نژاد باشد و من فکر نمی کنم آقای احمدی نژاد این روحیه را داشته باشد که بگوید من حتما باید رئیس جمهور شوم.


• احمدی نژاد اصراری به رئیس جمهوری ندارد، معاون اول افرادی مثل جلیلی یا رئیسی می شود.


• احمدی نژاد اصرار می کرد که مشایی و بقایی محاکمه نشوند که با همین اصرار، در حق این ۲ نفر ظلم شد.


• به من خبر رسیده احمدی نژاد مواضعش را تغییر داده است.


• اگر احمدی نژاد با الهام یا شیخ الاسلام وارد انتخابات شود لج و لجبازی است.

 

گفتنی است که«احمدی‌نژاد دوباره بر می‌گردد» این از آن گمانه‌زنی‌هایی است که هنوز یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری به بحثی داغ در محافل سیاسی است؛ برخی‌ هم معتقدند که این گمانه‌زنی‌ها نمی‌تواند رنگ واقعیت داشته باشد و احتمالا تنها ایده‌پردازی‌های شخص احمدی‌نژاد برای ماندن در صدر اخبار است. با این حال به نظر می رسد کاندیداتوری احمدی نژاد در انتخابات 1400 بیش از آنکه به نظر خود او بستگی داشته باشد به نظر شورای نگهبان بستگی دارد چراکه شواهد نشان می دهد رئیس جمهور سابق یکی از کاندیداهای انتخابات پیش رو خواهد بود اما بی شک بیشترین دغدغه او و فعالان سیاسی نزدیکش، موضوع تایید صلاحیت است. اظهارات احمدی‌نژاد در خصوص لزوم مذاکره و گفتگو با ملت و دولت آمریکا از دو جنبه قابل تحلیل است . اول اینکه باید اظهارات احمدی نژاد را در قالب جهان بینی او تعریف کرد که تلاش می‌کند بیشتر جنبه اخلاقی بیان شود ولی جنبه دیگر آن را می توان سیاسی و با اهداف انتخاباتی عنوان کرد که می تواند صحت‌سنجی آن را به آینده و مواضع بعدی احمدی نژاد موکول کرد. اینکه آیا به واقع رئیس دولت قبل دچار تغییر گفتمان شده است و قصد دارد با موج سواری سیاسی خود را آلترناتیو شرایط موجود معرفی کند یا خیر.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار