موج سواری رسانه ای بر تغییر تابعیت شطرنج باز زن ایرانی

هدف اصلی از برجسته سازی تغییر تابعیت شطرنج باز زن ایرانی را می توان فشار بر حاکمیت برای پذیرش رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی عنوان کرد.
کد خبر: ۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴

به گزارش دیدارمدیا؛ روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه غزل حکیمی‌فرد شطرنج باز زن ایرانی که عنوان استاد بزرگ این رشته را نیز دارد، تابعیت خود را تغییر داده است و از این پس تحت پرچم سوئیس مسابقه خواهد داد. حکیمی ‌فرد در آخرین اظهار نظر در صفحه اینستاگرام منتصب به وی اعلام کرد که 3 سال است برای ادامه تحصیل در رشته پلی تکنیک در کشور سوئیس اقامت دارد و تغییر پرچم برای حضور در مسابقات به عنوان تغییر تابعیت نیست. وی تغییر تابعیت خود را تکذیب کرده است و اعلام داشته فقط برای حضور حرفه‌ای در مسابقات اروپا این اقدام را انجام داده است.

 

ایران وایر در گزارش خبری تحلیلی خود با عنوان "غزل حکیمی‌فرد، استاد بزرگ زنان ، زیر پرچم سوئیس مبارزه خواهد کرد"، مباحث ذیل را مطرح کرد:


• سال ۱۳۹۸ خورشیدی، رکورد تاریخ مهاجرت نخبه‌های ورزش ایران شکست.


• از تعطیلات فروردین‌ماه که «مبین کهرازه» به دلیل آنچه «دخالت سیاست در ورزش» و «فشار برای عدم مبارزه با ورزشکار اسراییلی» می‌خواند به اتریش پناهنده شد تا پایان سال، فوج فوج ورزشکاران ایران کوچ کردند.


• کیمیا علیزاده دیگر ورزشکار ایرانی هم که چندی پیش به المان مهاجرت کرد، گفته است از «حجاب اجباری» و «تن دادن به خواسته‌‌های سیاسی» خسته شده بود.


• فدراسیون شطرنج ایران تصمیم گرفت از ترس مواجه نشدن با حریفان اسراییلی، اعزام شطرنج‌بازهای خود به رقابت‌های بین‌المللی را متوقف کند


• «میترا حجازی‌پور» استاد بزرگ شطرنج ایران هم از کشورش رفت و مدعی شد که زندگی‌اش در ایران «تحت سلطه حجاب» قرار داشت.


شرق در گزارش خبری تحلیلی خود با عنوان "همه‌چیز درباره غزل حکیمی‌فرد که تبعه سوئیس شد"، می نویسد: « موج مهاجرت شطرنج‌بازان ایرانی به خارج از کشور همچنان ادامه دارد. این برای چندمین بار در ماه‌های اخیر است که خبر تغییر تابعیت یا پناهنده‌شدن ورزشکاران این رشته به گوش می‌رسد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا این ورزشکاران تصمیم به مهاجرت بگیرند، ممنوعیت رویارویی آنها با نماینده‌های اسرائیل در رقابت‌های جهانی است.»


رادیو پیام اسراییل نیز در گزارش خبری مشابهیبه مباحث زیر پرداخته است:


• یک شطرنج باز دیگر ایرانی، برای آن که بتواند در مسابقات بین المللی، با رقیب اسرائیلی بازی کند، ناچار شد از شهروندی ایران صرف نظر کند و خود را دارای تابعیت یک کشور دیگر معرفی کند.


• سوئیس معمولا به افراد خارجی بسیار دشوار تابعیت می دهد ولی از شهروندی این استعداد ایرانی استقبال کرد.


• این چندمین بار است که ورزشکاران و شطرنج بازان زن و مرد ایرانی، برای آن که به دستور رژیم درباره ممنوعیت رویارویی با رقیب اسرائیلی گردن ننهند، به چنین کاری دست میزنند و به این ترتیب، ایران به تدریج نیروهای برتر خود را در زمینه های مختلف از دست می دهد.


کانال تلگرامی مملکته نیز در این باره نوشته است: «در عکس پروفایل غزاله حکیمی فرد در فیده دیگر‌ خبری از حجاب اجباری نیست. سرمایه‌هایی که جمهوری اسلامی باعث شده تا از دست بروند.»

 

گفتنی است که پس از هشدارها در مورد طرح مجلس برای عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با همتایان رژیم صهیونیستی، این موج رسانه‌‌ای تلاش دارد تا ورزشکاران برجسته رشته‌های مختلف وررزشی در ایران را تشویق و ترغیب به ترک کشور و تغییر تابعیت نماید. هدف از این هجمه رسانه‌ای فشار به ج.ا برای کوتاه آمدن از به رسمیت نشناختن پرچم رژیم صهیونیستی در مسابقات بین المللی است. این رسانه‌ها با برجسته کردن اخبار مرتبط با ورزشکاران مهاجر و شرایط اقامتی آنها در کشورهای اروپایی به دنبال آن است تا ورزشکاران شاغل در رشته‌های ورزشی انفرادی مایوس از به دست آوردن مدال در رویدادهای مهم مانند المپیک کند و از این طریق بحران مهاجرت ورزشکاران را در ج.ا به وجود آورد.به نظر می رسد بی سر و سامانی برخی فدراسیون‌ها از جمله فدراسیون شطرنج باعث شده تا ورزشکاران تمایل بیشتری برای رهایی از این بلاتکلیفی داشته باشند. در راستای مقابله با این جریان رسانه‌ای ضدانقلاب و ضعف مدیریت‌های داخلی، رسانه‌های نظام می توانند با بازخواست جدی از مجموعه ورزشی کشور در مورد تعیین تکلیف فدراسیون‎‌های بدون رییس و بی برنامه، کمک شایانی به جلوگیری از موج سواری رسانه‌های ضدانقلاب انجام دهند. نابه سامانی و بی کفایتی جدی در وزارت وررزش و جوانان به اندازه‌ای مشهود است که رسانه‌های ضدانقلاب با امید بستن به این وضعیت تلاش دارند تا پرونده مهاجرت ورزشکاران ایرانی را در آینده وارد مسائل جدی‌تری از جمله فشار مجامع بین المللی ورزشی برای تعلیق فدراسیون‌های ج.ا کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار