شبیه‌سازی «ناو کلاس نیمیتز» توسط سپاه از سوی ضد انقلاب چگونه تفسیر شد؟

رسانه های جریان معاند در خلال روزهای اخیر اقدام سپاه در شبیه‌سازی «ناو کلاس نیمیتز» برای استفاده به عنوان هدف در رزمایش را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
کد خبر: ۵۷۳۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵

به گزارش دیدار مدیا؛ ناوهواپیمابری که در بندرعباس در ابعاد واقعی «ناو کلاس نیمیتز» و برای تمرین نظامی و شلیک به آن ساخته شده است، مورد توجه و بعضا تمسخر وابستگان نظامی ایالات متحده قرار گرفته است. رویکرد جریان رسانه‌ای دشمن در تقلیل توانمندی‌های نظامی ایران مسبوق به سابقه است و موضوع جدیدی نیست اما می‌تواند محل توجه باشد.

 

صدای آمریکا در گزارشی خبری با عنوان "دریاسالار جیمز استاوریدیس برنامه‌های ایران برای آموزش روی یک ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی را به تمسخر گرفت" نوشت: «دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا، جیمز استاوریدیس، با اشاره به تصویر ماهواره‌ای ماکت یک ناوهواپیمابر که در بندرعباس در ابعاد واقعی ناو کلاس نیمیتز و برای تمرین نظامی و شلیک به آن ساخته شده است، این اقدام رژیم ایران را دست آویز شوخی قرار داد.

 

این دریاسالار که پیشتر فرماندهی نیروهای متحد در ناتو را بر عهده داشته و در افغانستان، سوریه، بالکان و لیبی مسئولیت داشته است، روز سه شنبه ۲۰ خرداد در توئیتر خود نوشت: ایران یک ماکت از یک هواپیمابر آمریکایی را برای تمرین حمله می‌سازد. این هم خبر فوری: ایران، شلیک به یک ماکت اصلا شبیه به حمله به یک هواپیمابر واقعی و رزمناوهای همراه آن نیست. حتی در موردش فکر هم نکنید.

 

به گزارش آسوشیتدپرس که تصاویر ماهواره‌ای را به دست آورده است، ناو هواپیمابر ساختگی که ۱۶ ماکت جت جنگنده روی عرشه آن ساخته شده است، برای نخستین بار چند ماه پیش توسط تحلیلگران نظامی و اطلاعاتی مشاهده شد.

 

وبسایت دیفنس وان ژانویه امسال گزارش داد که ماکت ناوهواپیمابر با جزئیات بسیار روی یک حامل ساخته شده است. این گزارش اضافه کرد که این، همان کشتی و شناوری است که در تمرین نظامی سال ۲۰۱۵ به آن حمله شد، اما در فاصله اکتبر ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ بازسازی شد.»

 

ایران اینترنشنال نیز در گزارشی خبری با تیتر "گزارش آسوشیتدپرس از ماکت شناور هواپیمابر مشابه مدل آمریکایی در آب‌های جنوب ایران"، می نویسد:


• خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد ایران هم‌زمان با بالا ماندن سطح تنش‌ها با آمریکا اقدام به ساخت و استقرار ماکت یک شناور هواپیمابر مشابه مدل آمریکایی کرده است.


• بر اساس تصاویر ماهواره‌ای در سواحل جنوبی این کشور احتمال داده می‌شود این ماکت برای تمرینات نظامی احتمالی مورد استفاده قرار گیرد.


• آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه در گزارشی نوشت به تصاویر ماهواره‌ای دست یافته که در آن یک ماکت مشابه شناور کلاس نیمیتز (Nimitz) نیروی دریایی آمریکا در بندرعباس دیده می‌شود.


• این مدل شناور آمریکا در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز،‌ محل انتقال ۲۰ درصد از نفت جهان، استفاده می‌شود.


• مدل مشابه ساخته شده از سوی ایران در نزدیکی سواحل بندرعباس مستقر شده و حاکی از آن است که سپاه پاسداران در حال آمده شدن برای غرق کردن آن در مانور نظامی احتمالی است.


• این موضوع از سوی مقام‌های ایران تایید یا رد نشده است.


• این خبرگزاری نوشته که این مدل کپی‌شده ماکت ۱۶ جت جنگنده را بر روی عرشه خود حمل می‌کند. طول این شناور ۲۰۰ متر و عرض آن ۵۰ متر گزارش شده است.


• مدل اصلی این شناور، ناو نیمیتز آمریکا، ۳۰۰ متر طول و ۷۵ متر عرض دارد.


• بر اساس گزارش این رسانه و بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای، این ماکت شناور هواپیمابر در نزدیکی محل استقرار بیش از ۱۰۰ قایق تندرویی قرار گرفته که سپاه پاسداران در ماه گذشته از آن رونمایی کرد. از این قایق‌ها در رویارویی‌های اخیر با ناوهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس استفاده شده بود.


• این شناور،‌ بر اساس گزارش آسوشیتدپرس،‌ شبیه مدلی است که در تمرینات نظامی سال ۱۳۹۳ با عنوان «پیامبر اعظم ۹» از آن استفاده شد.


• در آن مانور نظامی نیروهای سپاه پاسداران از ساحل، دریا و هوا با شلیک موشک و اسلحه به ماکت ناو نیمیتس حمله کردند.


خط خبری و عملیات روانی برای اعتبارزدایی از توانمندی‌های نظامی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران با جدیت پیگیری می‌شود. به نظر می‌رسد بهتر است پیوست‌های رسانه‌ای هرگونه اقدام نظامی در مسائل تمرینی و رزمایش‌ها و همچنین رونمایی از دستآوردهای تسلیحاتی کشور رعایت شود تا دعاوی مطروحه توسط ضدانقلاب در افکار عمومی بی‌اعتبار جلوه نماید. موضوع استفاده ایران از ماکت در رزمایش‌ها پیش از این مورد هجمه و خبرسازی جریان رسانه‌ای معاند و وابستگان نظامی جبهه استکبار بوده است و البته بازتاب خبری چندانی نیافته است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار