استقبال گرم معاندین از احیای مجدد شورای رهبری

طرح مسئله احیای شورای رهبری و مباحث پیرامون انتخاب جانشینی رهبری از سوی برخی رسانه های داخلی، با استقبال گرم رسانه های معاند همراه شده است.
کد خبر: ۵۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹

به گزارش دیدار مدیا؛ در روزهای اخیر و همزمان با سالگرد رحلت امام خمینی (ره) موضوعاتی از قبیل جانشینی رهبری و شورای رهبر با محوریت برخی از رسانه های اصلاح طلب طرح و دنبال شد که با موج سواری جریان ضدانقلاب نیز مواجه شده است. انصاف نیوز در این زمینه گفتگویی را با آیت الله هاشم‌زاده هریسی عضو مجلس خبرگان رهبری ترتیب داده است. آیت الله هاشم هریسی در این گفتگو می گوید: «مسئله‌ی قائم‌مقام رهبری و قائم‌مقام برای یک مرجع، هیچ جایگاهی در فقه ندارد. البته ممکن است مرجعی به یکی از شاگردانش علاقه داشته باشد، با او در ارتباط باشد و کارهایی را به او ارجاع دهد. این نوع برخورد می‌تواند باعث شود بعد از اینکه آن مرجع از دنیا رفت مردم بیشتر به آن شاگرد توجه کرده و از او تقلید کنند. اما اینکه مرجع برای خودش قائم‌مقام وضع کند در فقه جایگاهی ندارد...علتش این است که ملاک قائم‌مقام مرجعیت «اعلمیت» است؛ هیچ‌کسی از جمله خود آن مرجع نمی‌داند که وقتی او از دنیا می‌رود چه کسی در جامعه اعلم خواهد بود. ممکن است یک نفر -مثلا یکی از شاگردان همان مرجع- مرتب مطالعه و تحقیق کند و زمانی که مرجع از دنیا رفت او اعلم باشد؛ در صورتی که قبلا این‌طور نبوده است. مرجعیت بعدی را اعلمیت تعیین می‌کند و قابل پیش‌بینی نیست که در زمان فوت آن مرجع چه کسی اعلم خواهد بود تا او را معرفی کند. به همین دلیل این موضوع اصلا جایگاهی در فقه ندارد. تا کنون هم رویه همین بوده که هیچ‌وقت مرجعی برای خودش قائم‌مقام تعیین نکرده است.»


این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه اظهار داشت: «در آن زمان که جایگاه قائم‌مقام رهبری را ایجاد کردند، به این دلیل بود که خبرگان در آن شرایط خاص می‌خواستند که وقتی رهبر از دنیا می‌رود مردم ناامید نشوند و کسی دست به کار خلافی نزند. برای مایوس کردن دشمن و امید بخشی به مردم این کار را انجام دادند تا مردم بدانند که اگر امام -که در آن زمان سنی از ایشان گذشته بود- از دنیا رفت قائم‌مقامی دارد که جای او را پر کند؛ با این قصد، خبرگان مسئله‌ی قائم‌مقامی را مطرح کردند تا دشمن مایوس شود و ببیند انقلاب رهبری دارد که با قدرت کار می‌کند و رهبر دیگری هم به‌صورت قائم‌مقام تعیین شده است. و الا قائم‌مقام نه در قانون اساسی و نه در فقه هیچ جایگاهی ندارد.


خود حضرت امام درمورد این مسئله چیزی نگفته بود و از خبرگان هم نخواسته بود چنین جایگاهی را ایجاد کنند. خبرگان هم با ایشان مشورتی نکرده بود که امام نظر موافق یا مخالف خود را بگوید. بنابراین امام نه این را صریحا منع کرده بود و نه اعلام مخالفت یا موافقتی کرده بود. منتها او در دلش به این کار راضی نبوده است؛ خودش بعداً گفت که «من راضی نبوده‌ام»؛ اما او این نارضایتی خود را قبلا ابراز نکرده بود؛ پس نمی‌توان گفت خبرگان در آن زمان با امام مخالفتی کرده‌اند.»


رادیو زمانه نیز در گزارشی تحلیلی در این رابطه نوشت: «بحث جانشینی رهبر جمهوری اسلامی پس از علی خامنه‌ای، با توجه به یکدست شدن مجلس شورای اسلامی تحت تسلط اصول‌گرایان بیش از هر زمان دیگری در سی‌ویکمین سالگرد مرگ روح‌الله خمینی بالا گرفت. محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای گفت:«بعد از عزل آقای منتظری، آقای هاشمی خیلی ناراحت بود. امام به آقای هاشمی پیشنهاد داد که [اگر] خبرگان شما را به‌عنوان قائم مقام معرفی کند، من نامه می‌دهم و تأیید می‌کنم. آقای هاشمی یک هفته گریه می‌کرد. از امام خواهش کرده بودند، کراراً، که چنین کاری نکنند.»


چهارشنبه ۱۴ خرداد و تنها یک روز پس از سالگرد مرگ خمینی، وب‌سایت پایگاه اطلاع‌رسانی خامنه‌ای گزارشی حاوی یک فایل صوتی را با عنوان «شما رهبر بشوید» منتشر کرد. در این فایل صوتی صدای خود خامنه‌ای شنیده می‌شد که خاطراتش را درباره برکناری منتظری از جانشینی رهبری جمهوری اسلامی و انتخاب خودش را به‌عنوان جانشین از جانب خمینی بیان می‌کرد.


شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل در گفت‌وگو با رادیو زمانه انتشار فایل صوتی جلسه خصوصی خامنه‌ای در شرایط کنونی را به این دلیل دانست که می‌خواهند نشان دهند همان‌طور که خمینی جانشین خودش را تعیین کرد، به طبع او رهبر صالح فعلی هم امکان و اجازه تعیین جانشین بعد از خود را خواهد داشت.
مسئله جایگزینی خامنه‌ای در روزهای اخیر در رسانه‌های حکومتی هم برجسته شد. خبرگزاری فارس کتاب «روایت رهبری: مناسبات جمهوریت و اسلامیت در انتخاب ولی فقیه» نوشته سیدیاسر جبرائیلی را معرفی کرد. او در این کتاب تلاش کرده است که جایگاه حوزوی علی خامنه‌ای در زمان رسیدن به رهبری را بالا ببرد و برای دفاع از جانشینی او به ذکر نقل قول‌هایی از برخی رهبران دینی و مقام‌های حکومتی پرداخته است.


رهبری علی خامنه‌ای همواره محل بحث، تردید و مناقشه بوده است، چرا که از سویی تردیدها نسبت به روایتی که «حدیث جعلی» خوانده می‌شود از جانب هاشمی رفسنجانی بسیار زیاد است و از سوی دیگر، رهبری خامنه‌ای بنا بود یک رهبری موقت باشد و او از لحاظ فقهی به این دلیل که آیت‌الله نبود، امکان انتساب به سمت رهبر و ولی‌فقیه را نداشت.


گفتنی است که با نظر به موارد مطروحه در سالگرد حضرت امام (ره) در خصوص نحوه انتخاب قائم مقام رهبری در زمان ایشان و همچنین بازنشر مذاکرات مجلس خبرگان رهبری در خصوص انتخاب رهبر معظم انقلاب که به صورت معمول هرساله و در این ایام برجسته و منتشر می شود. با این حال به نظر می رسد برخی از نزدیکان مرحوم هاشمی رفسنجانی با محوریت رسانه های نزدیک به ایشان تلاش می کنند این قبیل از موضوعات را سلسله وار ادامه دهند. گزاره‌ای که با استقبال رسانه‌های ضدانقلاب نیز مواجه شده است به نحوی که مدعی هستند اختلافات در درون حاکمیت در سالهای اخیر بر سر موضوع جانشینی رهبر افزایش یافته است. گفتنی است برگزاری دادگاه طبری و تعمیم آن به رقابت آیت الله رئیسی با آملی لاریجانی برای رسیدن به رهبری نیز در ذیل این سناریو دنبال می شود.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار