تلاش بی بی سی جهت تعمیم فساد اکبر طبری به رهبر معظم انقلاب

بی بی سی فارسی در خلال روزهای اخیر مکررا کوشیده تا با مرتبط ساختن فساد اکبر طبری با آیت الله لاریجانی، زمینه تعمیم و القای این فساد به دفتر و شخص رهبر معظم انقلاب را در افکار عمومی فراهم نمایند.
کد خبر: ۵۷۲۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

به گزارش دیدار مدیا؛ جریان رسانه‌ای ضدانقلاب همزمان با برگزاری دادگاه طبری تلاش می کنند فساد وی در قوه قضاییه را به کل حاکمیت تعمیم دهند. در این میان بی بی سی فارسی و شبکه های اجتماعی معاند در روزهای اخیر تلاش می کنند با تاکید بر اینکه طبری منصوب آیت الله آملی لاریجانی بوده و رهبر معظم انقلاب نیز بارها از عملکرد وی (رئیس وقت قوه قضاییه) حمایت کرده است، فساد طبری را به رهبر معظم انقلاب مرتبط کنند.

 

حسین باستانی تحلیلگر بی بی سی فارسی در یادداشت با تیتر "آیت الله خامنه‌ای و پرونده معاون صادق لاریجانی" می نویسد: «طبری و همدستانش -که تعداد آنها ۲۰ نفر شامل برخی قضات معروف عنوان شده- در دوره مسئولیت صادق لاریجانی در حال جلوگیری از مجازات "متهمان دانه درشت اقتصادی" بوده اند. این در حالی است که آقای طبری، در تمام مدتی که به تعیین تکلیف پرونده های اقتصادی می پرداخته، از پشتیبانی قطعی صادق لاریجانی برخوردار بوده. تا جایی که حتی در تیرماه ۹۸، دفتر آقای لاریجانی اعلام کرد که این مقام در زمان ریاست بر قوه قضاییه، "مستقلاً" اتهامات اکبر طبری را بررسی کرده و "خلاف بودن آنها برای وی محرز شده". سابقه چنین حمایتی، از یک سال پیش مورد اشاره برخی از حامیان همیشگی دستگاه قضایی -که در زمان صادق لاریجانی پشتیبان او بودند و حالا حامی ابراهیم رئیسی شده اند- قرار داشته است. طیفی از این حامیان پرسیده اند با توجه به شدت حمایت آقای لاریجانی از معاونش، چرا به نقش او در اقدامات آقای طبری رسیدگی نمی شود؟»

 

تحلیلگر بی بی سی در ادامه می نویسد: «رئیس سابق قوه قضاییه ایران، به خاطر حمایت سرسختانه از مقام منصوب خود در تخلفات مالی او مسئولیت دارد، رهبر ایران هم به علت حمایت تمام قد از رئیس منصوب خود در این قوه در اقداماتش دخیل است. نباید فراموش کرد که کنار رفتن آقای لاریجانی از ریاست قوه قضاییه، بر خلاف آنچه در تبلیغات برخی از حامیان سابق و منتقدان امروز او عنوان می شود، نتیجه "برکناریش" از سوی آیت الله خامنه ای نبود. بلکه اتفاقی که افتاد از این قرار بود که محمود هاشمی شاهرودی رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سوم دی ۹۷ درگذشت و آقای خامنه ای شش روز بعد، صادق لاریجانی را به جای او به ریاست عالی ترین شورای حکومتی ایران منصوب کرد.»

 

نویسده بی بی سی معتقد است: «شاید اغراق نباشد اگر گفته شود در حدود یک دهه ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضاییه، او و همکارانش صدها بار در معرض "افشاگری" های متنوع قرار گرفتند. با وجود این در تمام این مدت، رئیس دستگاه قضایی پشت گرم به حمایت ویژه آیت الله خامنه ای بود. به عنوان نمونه، علی رغم انتقادات آیت الله خامنه ای از تمام دولت هایی که در زمان رهبریش سر کار بوده اند -از دولت های هاشمی رفسنجانی و خاتمی گرفته تا حتی دولت احمدی نژاد در دو سال آخر مسئولیتش- موضع او در قبال قوه قضاییه و به ویژه شخص صادق لاریجانی، پشتیبانی محض بود.

 

آقای خامنه ای مثلا در ۷ تیر ۸۹، با تاکید بر اینکه "بحمداللَّه امروز قوه‌ قضاییه شرایط خوبی دارد" رئیس وقت قوه را یک "شخصیت عالم، مجتهد، فاضل، آگاه، برخوردار از نیروی جوانی و توانایی های بسیار" معرفی کرد. آیت الله خامنه ای به درخواست صادق لاریجانی برای اعطای اختیارات خاص در برخورد "قاطع و سریع" با "اخلال گران و مفسدان اقتصادی" به خبر اول رسانه ها تبدیل شد. او با موافقت با این درخواست، به رئیس قوه مجوز داد با دور زدن مجلس، دادگاه هایی با اختیارات ویژه برای "مجازات سریع و عادلانه مفسدان اقتصادی" تشکیل دهد.»


در پایان این یادداشت آمده است: «گویی آنچه صادق لاریجانی در مقابل پذیرفتنش مقاومت می کرد، به سادگی این بود که تاریخ مصرف او، در مواجهه با رقیب نوظهوری همچون ابراهیم رئیسی به پایان رسیده است. فارغ از آنکه خود آقای رئیسی -که ظاهرا به "پیشرفت های بزرگتری" در سلسله مراتب نظام نظر دارد- در آینده میدان را به رقیب دیگری واگذار کند یا نه.»


گفتنی است که جریان ضدانقلاب تلاش می کنند موضوع فساد طبری را به حاکمیت تعمیم دهند و آن را از جنبه شخصی و فساد یگ گروه محدود خارج کند. در این میان متهم سازی رئیس وقت قوه قضاییه به داشتن اطلاع و آگاهی از فساد در حال انجام در سازمان تحت مدیریت خود از جمله محورهای اصلی رسانه های ضدانقلاب است. همچنین رسانه‌های معاند با برجسته سازی حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از عملکرد آیت الله لاریجانی در زمان مدیریت قوه قضاییه تلاش می کنند فسادهای صورت گرفته از سوی طبری را به ایشان مرتبط کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار