از سوی رسانه های اصلاح طلب؛

متهم کردن مجلس یازدهم به اقدامات پوپولیستی و نظرات غیرکاشناسی

در روزهای اخیر خبری دال بر ارائه طرحی جهت ازدواج اجباری از سوی نمایندگان مجلس از سوی برخی رسانه ها مطرح شده، امری که بهانه برای تاخت و تاز به نمایندگان تازه وارد مجلس یازدهم را فراهم ساخته است.
کد خبر: ۵۷۱۴
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹

به گزارش دیدارمدیا؛ در روزهای اخیر خبری تحت عنوان ارائه طرح ازدواج اجباری از سوی نمایندگان مجلس منتشر شد. با وجود اینکه این طرح و یا موضوع اصلا در مجلس مطرح نشده، اما برخی از رسانه‌ها و فعالان اصلاح طلب در شبکه‌های اجتماعی با برجسته‌سازی آن تلاش کردند آن را به وجود نظرات و طرح های غیرکارشناسی در مجلس تعمیم دهند.

 

روزنامه ابتکار در گزارشی تحلیلیدر این باره می نویسد: « مجلس یازدهم از ۷ خردادماه فعالیت خودش را آغاز کرد، مجلسی با اکثریت اصولگرا. اما با وجود آنکه هنوز دو هفته از شروع به کار مجلس یازدهم نگذشته است، برخی منتخبان آن حواشی زیادی را ایجاد کرده‌اند که گفته می‌شود نه تنها مجلس را از وظیفه اصلی خود دور می‌کند بلکه حتی جایگاه آن را نزد مردم تنزل می‌دهد.

 

اولین بحثی که از سوی یکی از نمایندگان در مجلس یازدهم مطرح شد ختم روزانه قرآن توسط نمایندگان بود که با واکنش‌های زیادی از سوی جامعه و فعالان سیاسی و اجتماعی مواجه شد. هنوز یک هفته از این ماجرا نگذشته است که خبری منتشر شد مبنی بر طرح ازدواج اجباری از سوی نمایندگان مجلس. با وجود اینکه این طرح و یا موضوع اصلا در مجلس مطرح نشده، اما بسیاری از فعالان شبکه‌های اجتماعی آن را طرح پیشنهادی مجلس تلقی کردند که واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.»

 

روزنامه یاد شده در ادامه می نویسد: «چه اتفاقی افتاده است که جامعه چنین مباحث غیرکارشناسانه‌ای را از سوی مجلس نمایندگان چندان دور از انتظار نمی‌بیند؟ طرح مباحث غیرکارشناسانه و عوام فریبانه موضوعی است که خطر آن بیشتر در این مجلس حس می‌شود. به گونه‌ای که وقتی حجت‫الاسلام محمد ادریسی، سردبیر نشریه سراج، در یادداشتی با عنوان «پیشنهاد قوانین جدید برای تسریع ازدواج به مجلس و دولت» را مطرح کرد، خیلی سریع با واکنش‌های زیادی همراه شد و بسیاری از فعالان شبکه اجتماعی به اشتباه آن را طرح ورود بررسی از سوی نمایندگان مجلس تلقی کردند. به گمان آنها این موضوع از سوی نمایندگان مجلس یازدهم مطرح شده. چه اتفاقی در رابطه با جایگاه و شان نمایندگان مجلس نزد افکار عمومی رخ داده است که چنین طرحی مباحث عجیبی را به مجلس نسبت می‌دهند؟‬»

 

ابتکار در ادامه گفتگویی را با ابراهیم نکو نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ترتیب داده است. اهم گفته های نکو در این گفتگو از این قرار است:

 

 در جامعه ما به دلایلی مشکلات به وفور در تمامی حوزه‌ها دیده می‌شود از بحث اشتغال، معیشت و ازدواج گرفته تا مسائل فرهنگی.

 

 بنابراین هر فردی در هر جایگاهی که قرار می‌گیرد فکر می‌کند می‌تواند حلال مشکلات باشد و به گونه‌ای خودش را می‌خواهد نشان دهد بدون اینکه به دلایل و بحث‌های تخصصی چنین مشکلاتی توجه داشته باشد. این افراد به نوعی رابین‌هودی با مسائل برخورد می‌کنند که بیشتر احساسی و بدون مطالعه صورت می‌گیرد.

 

 به عقیده من اینگونه افراد تحت تاثیر هواداران تند خود قرار می‌گیرند. هوادارانی که خیلی با موضوعات احساسی برخورد می‌کنند و به مسائلی ورود پیدا کنند که تخصصی و نیازمند بحث کارشناسانه است. بنابراین آنها با مطرح کردن این موضوعات درصدد مطرح کردن خود در جامعه هستند.

 

 ما البته در شروع به کار این مجلس شاهد حرکات اینچنینی نیز بودیم همان‌طور که یکی از نمایندگان ختم روزانه قرآن در مجلس را پیش کشیدند که با واکنش‌های زیادی همراه بود.

 

 درواقع این دسته از نمایندگان باید توجه داشته باشند که وظایف قانونی یک بحث کاملا جداست و وظایف دینی که می‌تواند در جاهای دیگر به جز مجلس نیز انجام شود هم جدا است.

 

 به نظر من مطرح کردن مباحثی از این دست همچون ختم قرآن و یا پیشنهاد ازدواج اجباری نه تنها جایگاه مجلس را تنزل می‌‌دهد بلکه جایگاه نماینده را مخدوش می‌کند. چرا که دیگر مردم به مجلس با نگاه محل قانونگذاری نگاه نمی‌کنند و بیشتر مورد تمسخر آنها واقع می‌شود.

 

 در شرایط کنونی که جامعه ما درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی است و موضوعات دیگری در اولویت هستند، پیش کشیدن مباحثی غیرکارشناسانه که در اولویت نیست نتیجه‌ای جز تنزل جایگاه و شان مجلس نزد جامعه نخواهد داشت. منتخبان باید توجه داشته باشند که پایین آوردن شان مجلس و جایگاه نمایندگان به ضرر نظام و فرصتی برای دشمنان است.

 

 به نظر من در مجلس یازدهم نسبت به دوره‌های قبل نگرانی برای به حاشیه کشاندن مجلس و کاهش اعتبار آن بیشتر است، چرا که تعداد افراد با رفتارهای پوپولیستی در این دوره بیشتر است. امیدوارم در همین ابتدای شروع فعالیت یازدهمی‌ها، جلوی قدرت گرفتن و تاثیرگذاری این طیف گرفته شود.

 

 این افراد می‌خواهند نزد عوام اینگونه شناخته شوند که دغدغه مشکلات مردم را دارند اما با مخالفت یک طیف دیگری مواجه شدند. آنها درواقع هدفشان کسب محبوبیت است. مجلس یازدهم با وجود چنین افرادی یک مجلس بسیار پیچیده و درگیر حواشی خواهد بود.

 

 نمایندگانی که از هم‌اکنون واقعیت‌ها را به مردم نگویند و مشکلات جاری کشور را صادقانه مطرح نکنند اما با سیاه نمایی در تلاش باشند تا محبوبیتی را کسب کنند درواقع این افراد بیشتر خیانت می‌کنند تا خدمت. چرا که مطرح کردن برخی مسائل بدون پشتوانه تضمینی برای اجرای آن نه به صلاح خود نماینده است نه به صلاح مردم و جامعه.

 

با توجه به اینکه یکی از سناریوهای اصلاح‌طلبان برای ترمیم پایگاه اجتماعی خود و در نهایت استفاده از آن در انتخابات ریاست جمهوری، تخریب جریان رقیب و به طور ویژه نمایندگان مجلس یازدهم است، به نظر می رسد باید منتظر هجمه رسانه‌ای اصلاح طلبان در قبال هر طرح و نظری از سوی نمایندگان اصولگرا باشیم که با هدف تضعیف جایگاه مجلس یازدهم دنبال می شود. در این میان متهم‌سازی نمایندگان به اقدامات پوپولیستی و طرح ادعای وجود نظرات و طرح های غیرکارشناسانه در مجلس یازدهم سناریویی است که در راستای القای به حاشیه رفتن مجلس و عدم توجه به مشکلات مهم و اساسی کشور از سوی مطرح می شود.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار