دمیدن بر طرح خروج احتمالی ایران از سوریه در پی تشدید حملات رژیم صهیونیستی

دیدبان حقوق بشر سوریه نزدیک به مخالفین بشار اسد، از حمله هوایی جدید صهیونیست ها به مواضع متحدین ایران در شهر بوکمال سوریه خبر داده است؛ رخدادی که با استقبال رسانه های منطقه ای ضد مقاومت روبرو شده و آن را نوید بخش تضعیف و خروج احتمالی ایران از سوریه قلمداد نموده اند.
کد خبر: ۵۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱

به گزارش دیدار مدیا؛ نفتالی بِنِت چندی پیش و در آخرین سخنانش در جایگاه وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، از آغاز پروژه ایران جهت خروج نظامیانش از سوریه سخن به میان آورد. به باور مقامات رژیم صهیونیستی، تشدید حملات بی امان این رژیم علیه مواضع ایران و متحدینش در سوریه، ایران را به اتخاذ این موضع مجاب نموده است. نشریه الرای الیوم نیز در گزارش اخیرش از توافقی احتمالی برای خروج ایران از سوریه در ازای رفع برخی تحریم ها علیه تهران سخن به میان آورده است. طرح مباحث فوق در حالی از سوی رسانه های منطقه ای و بعضا فرامنطقه ای دامن زده می شود، که منابع سوری از حمله شب گذشته به مواضع ایرانی ها در بوکمال سوریه خبر داده اند.

 

الرای الیوم در گزارش تحلیلی اش آورده است: «این روزها، دو مساله، اسرائیلی ها و رهبری سیاسی و نظامی آنها را نگران کرده است، اول، دست یابی حزب الله به سلاح پیشرفته ای برای توازن استراتژیک و معادله بازدارندگی فعلی و دوم، حضور نیروهای ایرانی در سوریه. به دیگر معنا، جبهه شمالی یعنی لبنان و سوریه، محور تمرکز استراتژیک آمریکا و اسرائیل هستند، از این رو، عجیب نیست که در شرایط کنونی صحبت از وجود پیشنهاد روسیه در مورد رفع جزئی تحریمها از تهران، در مقابل نیروهای ایرانی از سوریه می شود.

 

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در روز چهارشنبه طرح چنین پیشنهادی از سوی روسها را رد کرد. این در حالی است که مسئولان سوریه در تمام سخنرانی های خود بر این مساله تاکید می کنند که نیروهای ایرانی به درخواست دولت سوریه در این کشور حاضرند و خروج آنها نیز بنابر درخواست این دولت انجام می شود، برخلاف نیروهای آمریکا و ترکیه که می بایست فورا از این کشور خارج شوند.

 

نکته تازه در این باره آن است که به عقیده ما پیشنهاد مذکور تا حد زیادی صحت دارد؛ چرا که در حقیقت «دود از کنده بلند می شود!» و نشانه های این امر آن است که اسرائیل و آمریکا متوجه شده اند که گزینه نظامی، یعنی ترتیب حمله به نیروهای ایرانی در سوریه فایده ای ندارد و چه بسا منجر به نتایج خطرناکی شود؛ به این دلیل که ارتش سوریه از سامانه اس ۳۰۰ برخوردار است.

 

مشخص است که تحریمهای آمریکا علیه ایران نه به دلیل نقض توافق هسته ای از سوی ایران، بلکه با هدف فشار به ایران برای خدمت به منافع امنیتی اسرائیل و مجبور کردن ایران برای خروج نیروهایش از سوریه اعمال شد.

 

مسکو اساسا با این تفکر مخالف نیست و این مساله با توجه به صحبتهای ریابکوف مشخص می شود که در ضمن آن گفت:« به مسائل مربوط به امنیت اسرائیل نمی پردازیم، بلکه بالاترین درجات مسئولیت خود را در نظر داریم و در سطوح مختلف همچنان پایبند به انجام مذاکرات گسترده هستیم.»

 

این صحبتها بر شکست تحریمهای آمریکا علیه ایران، پیش از پایان یک ماه، اشاره دارد و نشان دهنده میزان ترس و وحشت اسرائیلی ها از گسترش نفوذ ایران در جبهه شمالی و محاصره اسرائیل است.

 

سوالی که در این جا مطرح می شود آن است که در صورت صحت طرح چنین معامله ای، آیا ممکن است ایران آن را بپذیرد؟ پاسخ دادن به این سوال در زمان حاضر دشوار است. اما می توان گفت ایرانی ها از عالی ترین درجات پراگماتیسم برخوردارند و می دانند که طرح این پیشنهاد، نه از موضع قدرت نبوده، بلکه از موضع ضعف است. بنابراین، ممکن است همین مساله باعث شود ایرانیها طبق ارزیابی های خود، تصمیم بگیرند حضور نیروهای خود در سوریه را عمق بخشند، تا به این شکل، در وهله اول، محور مقاومت را تقویت کرده و در مرحله بعد، از این عامل بعنوان برگ برنده ای استفاده کنند.

 

ایندیپندنت در گزارشی خبری پیرامون حمله اخیر می نویسد: «دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید در حمله هوایی در شرق سوریه، پنج شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. رامی عبدالرحمن، رئیس دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید احتمالا اسرائیل مسئول این حمله است. نیروهای تحت حمایت ایران در شرق سوریه حضور گسترده‌ای دارند.

 

مقامات وزارت دفاع اسرائیل پیش‌تر تهدید کرده بودند که تا زمان خروج نیروهای تحت حمایت ایران از سوریه به حمله‌ها ادامه می‌دهند. اسرائیل از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱، صدها حمله هوایی علیه منافع و نیروهای وابسته به ایران در این کشور انجام داده است.»

 

اسکای نیوز نیز در  گزارشی مشابه آورده است: «جنگنده‌های ناشناس حمله‌هایی علیه شبه‌نظامیان وابسته به تهران انجام داده‌اند. به گزارش اسکای نیوز چند روز قبل نیروهای کمکی برای شبه‌نظامیان ایرانی و متحدان آنها به این منطقه رسیده بودند. فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی می‌گویند حضور نیروهای ایرانی در سوریه مستشاری است. بخش عمده‌ای از نیروهای ایرانی که در سوریه کشته می‌شوند نیز تحت عنوان شهدای مدافع حرم در ایران به خاک سپرده می‌شوند.

 

اسرائیل هنوز در مورد این حمله‌ها واکنش نشان نداده است. مقامات تل‌آویو معمولا انجام این حمله‌ها را به طور رسمی تایید یا تکذیب نمی‌کنند. دیدبان حقوق بشر سوریه ماه گذشته نیز گزارش داده بود ۱۴ شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه در جریان حمله‌های اسرائیل کشته شده‌اند. مقامات تهران در مورد این حمله‌ها که در یک سال گذشته شدت گرفته، سکوت کرده‌اند.»

 

العربیه در این باره می نویسد: «دیدبان حقوق‌بشر سوریه گزارش کرد روز یکشنبه 31 می 2020 خودورهای نظامی شبه‌نظامیان طرفدار ایران که حامل تیربارهای سنگین بودند، در صحرای شهر آلبوکمال سوریه هدف جنگنده‌های ناشناس قرار گرفته و 5 پیکارجو کشته و 3 خودرو منهدم شدند. دیدبان حقوق بشر در 20 می 2020 به نقل از منابع موثق گزارش کرده بود که گروه جدیدی از پیکارجویان ایران به شهر آلبوکمال در حومه شرقی دیرالزورد آمده‌اند. در این گزارش آمده بود که «اتوبوس‌ها حامل پیکارجویان از عراق آمده‌اند. نیروهای ایران جدیدا این روش را در پیش گرفته و نیروهای خود را اتوبوس‌های مسافری اعزام می‌کنند.»

 

در 16 می 2020 هم جنگنده‌های ناشناس پایگاه هوایی معیزیله در حومه شهر آلبوکمال و در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه که در اختیار نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به ایران است را بمباران کردند. این بمباران چند روز پس از آن صورت گرفت که تجهیزات پشتیبانی جدیدی برای شبه‌نظامیان «تیپ 47» ارسال شده بود.»

 

شبکه OTV لبنان در گفتگو با سفیر آمریکا می نویسد: سفیر در بیروت در ادامه مداخلات خود در امور لبنان، با طرح این ادعا که در این کشور فساد وجود دارد، مدعی شد که واشنگتن به دنبال تحریم فاسدان است!

 

«دورتی شیا» در ادامه دخالت‌های کشورش در امور داخلی لبنان در گفتگو با شبکه OTV اعلام کرد که به زودی تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه آنچه که «گروهک‌های تروریست» نامیده، وضع خواهد کرد.

 

خبرگزاری سانا هم در  گزارشی پیرامون تحولات نظامی حاکم بر سوریه نوشت: « ارتش آمریکا نیروهای خود را در سوریه علی‌رغم تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده برای خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، تقویت می‌کند. این در حالیست که ترامپ روز گذشته طی سخنانی در نشست خبری خود در کاخ سفید اعلام کرد: میادین نفتی (در سوریه) را ما محافظت کردیم اما پس از حل مشکلات موجود در رابطه با نفت از آنجا خارج خواهیم شد.

 

به گزارش منابع محلی، نیروهای آمریکایی خلاف اظهارات ترامپ نیروهای خود را در سوریه به ویژه در میادین نفتی تحت اشغال ی.پ.گ/پ.ک.ک تقویت می‌کنند. ارتش آمریکا طی سه ماه اخیر هفته‌ای دو بار از عراق به مواضع و پایگاه‌های نظامی خود در سوریه با کاروان‌های نظامی متشکل از 50 تا 100 دستگاه تریلر تجهیزات نظامی از جمله تانک‌ها، موشک‌های هدایت شونده ضد تانک، سلاح‌ و مهمات مختلف منتقل کرده ‌است.

 

ارتش آمریکا همچنین در این دوره از عراق حداقل 400 سرباز خود را به سوریه اعزام کرده ‌است. نیروهای آمریکایی پایگاه‌‌های خود در میدان نفتی عمر، به عنوان بزرگترین میدان نفتی سوریه در استان‌های دیرالزور و تل بیدر را گسترش داده و آنها را با سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته مجهز ساخته‌اند.

 

نشریه اسرائیل‌هیوم در گزارشی  تحلیلی نوشت: « به‌رغم مخالفت جدی کشورهای اسلامی با طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری، برخی «کشورهای عربی میانه‌رو» اما در پشت پرده به این طرح چراغ سبز نشان داده‌اند. کشورهای عربی سنّی، مبارزه با ایران و نفوذ شیعی در منطقه را اولویتی بالاتر از موضوع فلسطین می‌دانند و آنها منافع مشترک خود با آمریکا و اسرائیل را به‌خاطر طرح اشغال به خطر نمی‌اندازند.»

 

روزنامه هاآرتص در گفتگویی با ژنرال «اسحاق بریک» از فرماندهان ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی در توصیف وضعیت امنیتی شکننده این رژیم گفت که «خانه همچنان پابرجاست اما شکاف آن به بالاترین حد رسیده است.»

 

ژنرال بریک با اشاره به اظهارات اخیر ژنرال «افی کوخافی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در خصوص لزوم آمادگی اذهان برای جنگی سخت و کوبنده در آینده، نوشت که منظور کوخافی تهدید موشک‌هایی است که از نوار غزه، لبنان، سوریه، عراق و حتی ایران روانه اسرائیل خواهد شد.

 

او افزود که ۱۴ سال از جنگ دوم لبنان که طی آن اسرائیل از شمال و جنوب زیر آتش قرار گرفته بود، گذشت و از آن زمان تا کنون سلاح‌ها پیشرفته شده و قواعد درگیری در منطقه تغییر کرده است و این مسئله را دشمن نیز به خوبی می‌داند و منتظر و سرشار از امید برای نابودی اسرائیل با استفاده از ۲۵۰ هزار موشک و راکت است.


گفتنی است که مقامات رژیم صهیونیستی بر آنند تا با بهره گیری از فضای ناشی از تشدید فشارهای اقتصادی وارده بر ایران از سوی ایالات متحده و کاهش حمایت های مالی و لجستیکی تهران از متحدینش در منطقه، زمینه را برای تحمیل خواسته ای خویش به تهران مهیا نمایند.

 

توافق اخیر نتانیاهو با بنی گانتس و مدت محدود باقی مانده تا برگزاری انتخابات 2020 در آمریکا (باقی ماندن احتمالی ترامپ در کاخ سفید)، صهیونیست ها را بر آن داشته تا زمان استقرار ترامپ در قدرت، از اِعمال هرگونه سیاست رادیکالی اِبا نورزند. تشدید حملات بر علیه مواضع ایران در سوریه و عراق و انضمام بخش های از کرانه باختری به سرزمین های اشغالی تحت لوای اجرای معامله قرن از جمله اقدامات تل آویو در این مسیر می باشد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار