الشرق الاوسط تحلیل کرد؛

تیر خلاص آمریکا بر پیکر نیمه جان برجام

الشرق الاوسط در گزارشی پیرامون لغو معافیت های هسته ای از سوی آمریکا، آن را به منزله تیر خلاصی بر پیکر نیمه جان برجام تلقی کرد.
کد خبر: ۵۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲

به گزارش دیدار مدیا؛ در جدیدترین گام ضد ایرانی وزارت امورخارجه آمریکا جهت به چالش کشیدن موافقتنامه موسوم به برجام، واشنگتن از عدم تمدید معافیت های هسته ای وضع شده در راستای مفاد برجام سخن به میان آورده است. وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن معافیت‌‌های تحریمی پروژه‌های اتمی ایران مرتبط با توافق هسته‌ای را تمدید نخواهد کرد. وی همچنین از تحریم دو مقام اتمی جمهوری اسلامی خبر داده است. بر این مبنا امکان همکاری در زمینه تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک، تدارک سوخت هسته‌ای برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال ضایعات و زباله‌های هسته‌ای از ایران به خارج از کشور برای شرکت ها و کشورهای فعال در این مقدور نخواهد بود.

 

الشرق الاوسط در گزارشی تحلیلی پیرامون این اقدام آمریکا نوشت: «ایران، اروپا و روسیه به تصمیم آمریکا برای لغو معافیت از تحریم‌های هسته‌ای واکنشی ملایم‌ نشان دادند. رویکردی که می‌تواند ناشی از پذیرش پایان برجام باشد.»

 

به نوشته الشرق الاوسط: «تهران که بارها تهدید کرده بود نقض برجام را تحمل نمی‌کند، اکنون در برابر از دست رفتن امکان همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز با شرکت‌های خارجی، به موضع‌گیری پراکنده نمایندگی دایم خود در سازمان ملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی بسنده کرده است. بهروز کمالوندی می‌گوید، برنامه‌های هسته‌ای ایران با لغو معافیت از تحریم‌ها و عدم حضور شرکت‌های خارجی آسیب نمی‌بیند. کمالوندی تصمیم آمریکا را «سر و صدای رسانه‌ای» توصیف کرد.»

 

این رسانه وابسته به دربار سعودی در ادامه نوشت: «از مجموع پیام توییتری که مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل منتشر کرده و در آن تصمیم آمریکا را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خوانده تا اظهارات کمالوندی، به نظر می‌رسد که ایران قصد ندارد در برابر به گفته روانچی «ضربه آخر به برجام»، تهدید‌های خود را عملی کند. به ویژه که روانچی بار دیگر تاکید کرده که آمریکا عضو برجام نیست. به این معنی که احتمالا دلیلی وجود ندارد، تهران در برابر لغو معافیت‌ها، آماده باشد هزینه سنگین خروج از ان‌پی‌تی یا انجام غنی‌سازی ۲۰ درصدی را پرداخت کند.

 

مقامات جمهوری اسلامی‌ پیش‌تر تهدید کرده بودند که در صورتی که طرف‌های باقی مانده در برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) به تعهدات خود عمل نکنند، غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر خواهند گرفت یا از پیمان منع اشاعه هسته‌ای و پروتکل الحاقی خارج می‌شوند.

 

این درحالی است که لغو معافیت از تحریم‌های هسته‌ای به این معنی است شرکت‌های اروپایی، چینی و در مراحل بعدی روسی دیگر قادر به ادامه فعالیت در برنامه‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران نخواهد بود. این برنامه‌ها تغییر کاربری راکتور اراک، تامین سوخت هسته‌ای و انتقال ضایعات سوخت راکتورها به خارج از کشور را شامل می‌شود.»

 

در ادامه الشرق الاوسط آورده است: «همزمان با موضع‌گیری ملایم تهران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن تاکید بر پایبندی به برجام رویکرد مشابهی را دنبال کرد. بورل نوشت: «پایان دادن به معافیت از تحریم‌های هسته ای ایران، نظارت و حصول اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته ای ایران را دشوارتر می‌کند.»

 

به نوشته ی این نشریه، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نیز مانند روانچی در توییتر به تصمیم آمریکا واکنش نشان داد. او این تصمیم را نقض منشور سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ خواهند و آمریکا را به تضعیف نظام منع اشاعه تسلیحاتی متهم کرد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار