تداوم روند تضعیف جایگاه شورای نگهبان توسط اصلاح طلبان

رسانه های جریان اصلاحات در خلال روزهای اخیر، رویه خویش مبنی بر تضعیف جایگاه شورای نگهبان را با القای وجود رویکرد جناحی و سیاسی در بررسی صلاحیت‌ها ادامه دادند.
کد خبر: ۵۶۹۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷

به گزارش دیدار مدیا؛ علی مطهری نامه‌ای خطاب به روزنامه کیهان منتشر کرد. او در این نامه روایتی از دلایل رد‌صلاحیت خود و جلسه با اعضای شورای نگهبان مطرح کرده است. روزنامه کيهان در 24ارديبهشت در مطلبي با تيتر «علي مطهري اگر جرأت دارد علت ردصلاحيت خود را بيان کند»، به بازنشر مصاحبه عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان پرداخت که در آن عنوان شده بود: ‌«تمام نمايندگاني که صلاحيتشان تأييد نشد و حتي برخي از آن‌هايي که صلاحيتشان تأييد شد براي شنيدن توضيحات و بيان دلايل ردصلاحيت دعوت شدند. حتي آقاي مطهري وقتي آمد گفت من اصلا درخواست نکرده بودم، اما اعضا گفتند تمام افرادي که صلاحيتشان تأييد نمي‌شود حتما دعوت شوند و توضيح داده شود». سپس از کدخدايي اين سوال مطرح شد که «پس آنچه ايشان در رسانه‌ها مطرح کرده‌اند، همه موارد نبوده است؟» و کدخدايي در پاسخ گفت: «خير، نبوده. کارشناسان مواردي را که در پرونده است مطرح مي‌کنند. برخي آقايان مواردي را که ما به آنها استناد نکرده‌ايم، ولي در پرونده بوده به‌عنوان دليل رد صلاحيت مي‌گويند که درست نيست. در شوراي نگهبان اعضا خيلي از مواردي را که در پرونده ذکر شده، قبول نمي‌کنند. ممکن است يکي، دو مورد که قطعي شده باشد به استناد آن بحث صلاحيت را مطرح کنند. ايشان با يکي از همکاران ما صحبت کرده و در آن فرصت برخي مطالب مطرح و بحث شده است. همان روز که تشريف آوردند، خبرنگاران هم در شورا حضور داشتند، مي‌توانستند از خبرنگاران نيز براي حضور در آن جلسه دعوت کنند تا همه موارد را بشنوند و به بيرون منعکس کنند. چرا از اين کار خودداري کردند؟ حتي آن روز حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نيز نشدند. ما در بيان مسائل افراد ممنوعيت قانوني داريم، وگرنه تمام مطالب را با مصداق مي‌گفتيم. قانون بيان دليل رد صلاحيت افراد را منع کرده و گفته فقط بايد محرمانه به فرد گفته شود».

 

اهم اظهارات علی مطهری در نامه منتشره:


 «آنچه به بنده به‌عنوان دلیل رد‌صلاحیت گفتند، سه چیز بود. یکی اینکه چرا گفته‌اید «نهم دی اگر موجب تفرقه شود دیگر یوم‌الله نیست بلکه یوم‌الشیطان است». گفتم درست است، الان هم همین را می‌گویم.


 دیگر اینکه گفتند «چرا گفته‌اید ما با آقای ابراهیم یزدی رفتار خوبی نداشتیم؟». گفتم هنوز هم همین را می‌گویم، نیازی نبود آن پیرمرد را بازجویی و زندانی کنیم.


 سوم اینکه گفتند چرا درباره رفع حصر خانگی محصوران صحبت کرده‌اید؟ شما باید بگویید نظر من بر رفع حصر بوده ولی وقتی نظر رهبری را شنیدم، نظرم عوض شد».


 گفتم اولا من دروغ نمی‌گویم. ثانیا خود مقام رهبری گفته‌اند ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، باید آزاد باشد حرفش را بزند. بعد به آن حقوق‌دان شورای نگهبان گفتم من متأسفم که شما با این طرز فکر عضو شورای نگهبان هستید.


 حیف خون شهید مطهری که به زمین ریخت تا من امروز این حرف‌ها را از شما بشنوم


 بنابراین آنچه به بنده برای دلایل رد‌صلاحیت گفتند، همین بود و البته اگر به آن حقوق‌دان شورای نگهبان می‌گفتم «درست می‌فرمایید، من اشتباه کردم»، قطعا صلاحیت من تأیید می‌شد ولی من پا روی اصول نگذاشتم و نخواستم این رویه غلط یعنی رد‌صلاحیت به خاطر اظهارنظر ادامه پیدا کند و این بلا سر دیگران نیز بیاید.


 اما موضوع خبرنگاران را که آقای کدخدایی گفته‌اند آقای مطهری می‌توانستند خبرنگاران را به داخل جلسه ببرند، اولین بار است که می‌شنوم.


 موضوع خبرنگاران اصلا به من گفته نشد که می‌توانید خبرنگار به داخل جلسه ببرید. فقط زمان خروج، یک نفر به من گفت می‌توانید با خبرنگار مصاحبه کنید. من ملاحظه شورای نگهبان را کردم. اگر به خبرنگار می‌گفتم به این دلایل مرا رد‌صلاحیت کرده‌اند، به ضرر شورای نگهبان تمام می‌شد و شاید اصلا منتشر نمی‌کردند.

 

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در هم زمینه در روزنامه اعتماد نوشته است: «آقای بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه در اظهارنظری درباره ویژگی کسی که می‌خواهد رییس مجلس شود، تعریضی کردند که بالطبع منظورش نامزد اصلی ریاست مجلس است. اشاره او به هر کسی که باشد، از یکی از چند حالت خارج نیست؛ یا آنکه فرد مورد نظر واقعا و به‌طور جدی متهم به فساد و اثبات هم شده است، یا در مورد رفتارش شائبه جدی وجود دارد که فساد مرتکب شده باشد، یا آنکه بری از این اتهام است و فضای عمومی به ناحق چنین اتهامی را متوجه او می‌کند.»


عبدی در ادامه می نویسد: «آیا می‌پذیرید که شورای نگهبان فردی را تایید کرده که شائبه‌های قوی مورد نظر شما درباره آن وجود داشته است؟ اگر بلی چرا سکوت می‌کنید و نیز چه تضمینی برای درستی دیگر تصمیمات آن شورا وجود دارد؟ مجلسی که از چنین تصمیماتی برآید را چگونه باید تحلیل کرد؟»


در ادامه هجمه اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان که با دو محوریت «القای وجود رویکرد جناحی و سیاسی و برخورد سلیقگی در بررسی صلاحیت‌ها» و «اعتبار زدایی از نظارت استصوابی شورای نگهبان» دنبال می شود را می توان در راستای دو هدف کلی جریان اصلاحات تحلیل کرد. اولین بالا بودن اهمیت«ناکارآمد جلوه دادن مجلس یازدهم» برای اصلاح‌طلبان است که میتوانند در آستانه انتخابات 1400 بر روی این گزاره احتمالی موج سواری رسانه ای داشته باشند. دوم «اعتبار‌زدایی از مصوبات و جایگاه مجلس یازدهم» است؛ به عبارت دیگر با القای برخورد سلیقی شورای نگهبان در انتخابات اخیر، تلاش می شود منتخبین مجلس یازدهم را افرادی غیر تخصصی و دست‌چین شورای نگهبان معرفی کنند. سناریو سوم نیز می‌تواند در خصوص انتخابات 1400 باشد؛ چرا که با حفط خط خبری انتقادات به شورای نگهبان و طرح اتهامات به آن، این ادعا‌ها می تواند در آستانه انتخابات 1400 بار دیگر بازنشر و تکرار شود و هزینه سیاسی رد صلاحیت کاندیداهای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری را برای شورای نگهبان بالا ببرد.

ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار