واکنش اصلاح‌طلبان به حادثه کنارک

رسانه‌ها و فعالان سیاسی اصلاح طلب در واکنش به حادثه ناوچه کنارک، ضمن اشاره به پیام های تسلیت مقامات و مسئولان بر لزوم بررسی سریع ابعاد این حادثه و پاسخگویی به افکار عمومی تاکید کردند. در این بین برخی از فعالان سیاسی این جریان با انتشار توییت‌هایی تلاش کردند این مفهوم را القا کند که خطاهای انسانی در نیروهای مسلح در حال تبدیل شدن به یک رویه است.
کد خبر: ۵۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱

به گزارش دیدار مدیا؛ علی شکوری راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت در توییتی نوشت: « جان‌باختن و مجروح‌شدن تعدادى از فرزندان برومند وطن براثر برخورد موشك خودى به #ناوچه_كنارك درحین رزمایش ارتش، اندوهی بزرگ است که داغ ساقط شدن هواپيماى اوکراینی را نیز تازه كرد» روزنامه آرمان ملی از عبارت « حادثه تلخ كنارك ؛ باز هم خطا» به عنوان تیتر خود استفاده کرد و روزنامه هملی یادداشتی با عنوان « تکرار اشتباه دیگر اشتباه نیست» نوشت.

 

امتداد در گزارشی آورده است: « منطقه خلیج فارس این روزها آماده یک درگیری نظامی تمام عیار است. اگر اینگونه نبود رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی اعلام نمی‌کرد تحرکات امریکا در خلیج فارس نگران کننده است. همین چند هفته پیش بود که قایق‌های تندروی ایرانی در فاصله بسیار نزدیک به ناوچه‌های امریکایی اقدام به گشت‌زنی کردند. بلافاصله پس از آن ترامپ اعلام کرد در صورت تکرار آنچه مزاحمت نامید اجازه شلیک به نیروهای ایرانی می‌دهد. دقیقا در چنین وضعیتی یک خطای انسانی یا فنی باعث شلیک به ناوچه خودی می‌شود. حالا تصور کنیم این خطای انسانی ناو امریکایی را هدف می‌گرفت. تبعات و پیامدهای آن چه بود؟ این حادثه می‌تواند جان ده‌ها جوان دیگر را بگیرد و سرآغاز یک جنگ باشد».

 

به طور کلی می‌توان رویکرد اصلاح طلبان به حادثه کنارک را در سه محور خلاصه کرد. 1) بازخوانی حادثه هواپیمای اوکراینی و تعمیم آن به حادثه کنارک 2 ) القای فراوانی خطاهای انسانی در نیروهای مسلح و تبدیل شدن آن به یک روند 3) طرح «مطالبه‌گری» با محوریت لزوم پاسخگویی مقامات نظامی در خصوص حادثه ناوچه کنارک و همچنین هواپیمای اوکراینی. نکته قابل تامل عدم واکنش منفی سلبریتی‌ها و کم رنگ بودن مواضع رادیکال اصلاح طلبان نسبت به قضیه کنارک است که برخی با مقایسه آن با هجمه گسترده به سپاه پاسداران در قضیه هواپیمای اوکراینی معتقدند با توجه به اینکه حادثه در حوزه ارتش اتفاق افتاده است میزان هجمه رسانه‌ای کمتر بوده است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار