انتخاب عبدالوهاب الساعدی چه تاثیر بر فعالیت های حشدالشعبی خواهد داشت؟

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، طی فرمانی عبدالوهاب الساعدی را به‌عنوان رئیس دستگاه مبارزه با تروریسم منصوب کرد. در این میان یکی از رسانه‌های عربی در یادداشتی به این انتخاب پرداخته و اظهار داشته است که این انتخاب فعالیت‌های حشدالشعبی در عراق را کاهش خواهد داد.
کد خبر: ۵۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲

به گزارش دیدار مدیا؛ در این زمینه «الحدث» در گزارشی تحلیلی نوشت: «عبدالوهاب الساعدی که از فرماندهان برجسته عملیات آزادسازی عراق از اشغال داعش به شمار می‌آید و از آنجایی که مخالف فعالیت‌های گروه‌های وابسته به محور مقاومت بود، باعث شده بود توسط عبدالمهدی نخست‌وزیر قبلی عراق برکنار شود. چراکه شبه‌نظامیان وابسته به ایران نمی‌توانند ظهور یک نظامی کارکشته با کاریزمای نظامی در ارتش عراق که هدفش بازسازی این نهاد مهم باشد را تحمل کنند آن‌ها تلاش کردند تا ارتش عراق را تضعیف کنند و به‌موازات آن نیروی «حشدالشعبی» وابسته به ایران را تقویت کنند. و از آنجایی که مردم معترض عراق خواستار بازگشت وی بودند، این اتفاق توسط الکاظمی صورت گرفت تا بتوانند مانع گسترش گروه‌های شبه‌نظامی در عراق شود و یک ارتش قدرتمند در مقابل با آن‌ها ایجاد کند».

 

این رسانه عربی ضد محور مقاومت، همچنان در تلاش است تا زمینه محدودسازی فعالیت‌های حشدالشعبی و زیرمجموعه‌های آن را فراهم کند. به همین خاطر از ابتدای شکل‌گیری حشدالشعبی و تاکنون و خصوصاً پس از شکست نیروی تروریستی داعش، پیوسته تلاش‌های پیدا و پنهان زیادی برای انحلال و حذف سازمان حشدالشعبی در عراق انجام داده‌اند. این تلاش‌ها از سوی آمریکا، عربستان، رژیم صهیونیستی و برخی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی داخل عراق دنبال می‌شوند که موارد و مصادیق متعدد و متنوعی برای اثبات آن وجود دارد و ازآنجایی‌که الساعدی یکی از کسانی بود که به دنبال کاهش فعالیت‌های حشدالشعبی در عراق بود، انتخاب آن باعث استقبال این رسانه‌ها شده است. چراکه فکر می‌کنند با برگشتن، الساعدی، زمینه کاهش فعالیت گروه‌های وابسته به محور مقاومت فراهم خواهد شد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار