بازتاب دیدار مصطفی الکاظمی با ایرج مسجدی

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید عراق با ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد، دیدار که گویا با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی همراه شده است.
کد خبر: ۵۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «الحدث و العین» در گزارشی نوشتند: «الکاظمی در دیدار اخیرش با سفیر آمریکا اطمینان داد، ضرورت همکاری و هماهنگی بین دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و امنیتی، مقابله با تروریسم، آماده‌سازی برای گفتگو استراتژیک بین دو کشور و تلاش برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه ضروری است و در دیدار با «ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق تأکید کرد، عراق عرصه‌ای برای تسویه‌حساب همسایگان با دولت های دیگر نیست».

 

«المانیتور» هم اشاره کرد: «مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر جدید عراق در نوشتاری که 5 سال پیشتر در سایت روزنامه آمریکایی «مونیتور» نوشت، روابط سعودی و عراق را شاه کلید حل معضلات و بحران‌های خاورمیانه وصف کرده بود و تاکید کرد عاملی که باعث دو دلی سعودی در برخورد کاملاً باز با عراق می‌شود، چه‌بسا به هم‌پیمانی‌های منطقه‌ای باز گردد زیرا فکر می کنند که عراق به عنوان هم‌پیمان سیاسی ایران است».

 

به نظر می‌رسد که رسانه‌های عربی غیرهمسو به دنبال این هستند که مواضع ضد ایرانی الکاظمی را برجسته کنند. چرا که وی در چند سال گذشته مقاله ‌ای منتشر کرده بود مبنی بر اینکه چرا ایران در عراق حضورداشته باشد ولی دولت سعودی از این امتیاز برخوردار نباشد؛ و از طرف دیگر در زمانی که «شهید سپهبد قاسم سلیمانی» توسط امریکا ترور شد، الکاظمی در دستگاه اطلاعاتی آن کشور مشغول به کار بود و برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این‌که او اطلاعاتی را در زمینه ترور در اختیار آمریکایی قرار داده است، توسط برخی رسانه‌های عربی منتشر شد.

 

رسانه ‌های عربی غیرهمسو تلاش دارند که مواضع ضد ایرانی الکاظمی را بازتاب دهند تا این مفهوم را القا کنند که سیاست خارجی و نفوذ ایران در عراق به پایان راه خود رسیده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار