پروسه سیاه نمایی وضعیت بورس کلید خورد

با داغ شدن موضوع بورس و بازار سرمایه در هفته های اخیر؛ رسانه های معاند و ضدانقلاب با تمرکز بر این مساله جنگ روانی گسترده ای را علیه سیاست جدید اقتصادی دولت آغاز نمودند.
کد خبر: ۵۶۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴

به گزارش دیدار مدیا؛ وضعیت اقتصادی کشور با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا و خروج این کشور از برجام حال و روز خوشی ندارد و مسائلی چون بحران کرونا، کاهش فروش نفت و حتی کاهش قیمت آن و عدم تحقق مالیات های پیش بینی شده به علت تعطیلی کسب و کارهای اقتصادی در اثر بحران کرونا بر شدت این مساله افزوده است.

 

با وجود چنین وضعیتی است که دولت و بانک مرکزی در قالب یک سیاست هماهنگ اقتصادی اقدام به تحریک بازار سرمایه جهت جذب نقدینگی سرگردان جامعه در بورس نمودند. کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد و عدم جذابیت بازارهای رقیب همچون طلا، ارز و مسکن باعث هدایت نقدینگی به بازار سهام گردید. استقبال مردم از سیاست جدید اقتصادی دولت و بانک مرکزی باعث خنثی شدن بخش مهمی از تلاشهای دشمنان نظام و رسانه های وابسته به آنها برای انزوای هرچه بیشتر کشور شد. در این راستا رسانه های معاند و ضدانقلاب در راستای تلاشهای خود برای القای عدم کارایی سیاست های اقتصادی و ایجاد هراس و تشویش در میان مردم و فعالان اقتصادی گزارش های تحلیلی-خبری زیادی را منتشر نمودند.

 

سایت ایران وایر نیز که همواره با سیاه نمایی از وضعیت اقتصادی ایران در ایجاد دلسردی و ناامیدی مردم تلاش های گسترده ای را شروع نموده با انتشار گزارشی در کانال تلگرامی خود به بررسی ابعاد مختلف این موضوع به صورت مصداقی پرداخت. در این بخشی از این گزارش تحلیلی با عنوان "تب داغ بورس بازی در ایران و ریسک پرمخاطره شهروندان" آمده است:

 

تب بورس ‌بازی در ایران داغ شده است. سودآوری جذاب این روزهای بازار #بورس خیلی از شهروندان را به سمت آن کشانده است؛ بازاری که برخلاف بازارهای جهانی و رکود حاکم بر سایر عرصه‌های اقتصادی، هم‌چنان سودآور است.

 

اما از طرف دیگر، شرایط موجود، نگرانی­هایی را در میان عده‌ای به وجود آورده است. آن‌ها از سقوط یک‌باره بورس می‌ترسند و از این که رونق این بازار، یک رونق ساختگی توسط حاکمیت باشد و مردم پس از سرمایه‌گذاری، با ضرر و زیان هنگفت مواجه شوند.

 

مجموعه بورس اوراق بهادار تهران که در سال ۱۳۴۶ و فرابورس در سال ۱۳۷۸ راه‌اندازی شدند، یک بازار متشکل سرمایه ‌است که در آن سهام شرکت‌های خصوصی و دولتی طبق قانون خاصی خرید و فروش می‌شوند. این سازمان سرمایه‌های افراد حقیقی و حقوقی را جمع‌آوری می‌کند تا در جهت رونق شرکت‌ها، کارخانه‌های تولیدی و موسسه‌های مالی و اعتباری به کار اندازد. از محل افزایش ارزش سهام مراکز یاد شده، سودی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود.

 

بازار بورس بسیار پر رونق است و بسیاری از شهروندان با گشاده‌دستی سمت سرمایه‌گذاری در این بازار رفته‌اند.

 

«جمال» کارمند است و زندگی متوسطی دارد. او که هیچ‌گاه اهل خطر و ریسک کردن نبوده و به همین دلیل به داشتن یک زندگی معمولی، یک خانه و یک ماشین راضی بوده، این روزها جذب سودهای بورس شده و با فروش ماشین خود به قیمت ۱۰۰میلیون تومان، وارد این بازار شده است.

 

جمال که هیچ تخصصی در این بازار ندارد، ابتدا بخشی از سرمایه‌‌اش را به یکی از بورس بازاران حرفه‌‌ای داد تا در مقابل دریافت ۳۰ درصد از سود، شناسه بورسی ‌او را در اختیار بگیرد و از طرف جمال خرید و فروش سهام انجام دهد.

 

حالا یکی دو ماهی از این جریان گذشته و سود خوبی نصیب جمال شده و به همین دلیل تصمیم گرفته است بقیه سرمایه‌‌اش را هم وارد این بازار کند و خودش مستقیما به خرید و فروش سهام بپردازد».

 

به نظر می رسد برنامه رسانه های معاند و ضدانقلاب در روزهای آتی نیز در راستای ایجاد ترس و نگرانی در میان مردم و فعالان بازار سرمایه برای از رونق انداختن بازار سهام و خنثی سازی سیاست جدید اقتصادی دولت باشد. طرح دولت تاکنون موفق بوده و علی رغم نوسانات مقطعی بورس طی روزهای اخیر اما روند رو به رشد شاخص کل همچنان ادامه دارد به طوری که رکورد تاریخی یک میلیون واحد روز گذشته 20 اردیبهشت 99 شکسته شد. عرضه شرکت های بزرگ دولتی به این رشد کمک زیادی نموده است و هماهنگی میان دستگاه های مختلف برای هدایت نقدینگی مردم بسیار موثر بوده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار