بازتاب اظهارات «محمد خاتمی» در رسانه‌های ضدانقلاب با کلیدواژه «خشونت متقابل حکومت و مردم»

محمد خاتمی در سخنرانی اینترنتی خویش به مواردی مختلفی همچون لزوم همبستگی در شرایط کنونی اشاره کرده و نسبت به افزایش خشونت در جامعه هشدار داد. رسانه های ضدانقلاب با برجسته‌سازی این بخش از اظهارات خاتمی تلاش کردند با طرح دوباره قضایای آبان 98، مردم و حکومت را در مقابل یکدیگر معرفی کنند.
کد خبر: ۵۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲

به گزارش دیدار مدیا؛ خاتمی در این سخنرانی اینترنتی گفت: « معتقدم همانطور که نظرسنجی ها هم این را نشان می دهند تا حدودی فاصله میان دولت و ملت ترمیم شده و این نعمت بسیار بزرگی است. من سه چهارسال پیش از سرخیرخواهی مساله آشتی ملی را مطرح کردم. منی که هیچ نگاهی به قدرت ندارم و نخواهم داشت و یک ذره دلم برای قدرت تنگ نشده و فقط و فقط خدایم شاهد است برای این مملکت، برای نظام و مردم آنچه به نظرم خیر می آید، مطرح می کنم و گفتم آشتی ملی که مورد اعتراض هم قرار گرفت. معتقدم اگر این آشتی مورد قبول واقع شده بود شاید امروز بسیاری از مشکلات را نداشتیم و وضع بهتری داشتیم.»

 

خاتمی در ادامه اظهار داشت: «ما باید همبستگی ملی را که زمینه آن را کرونا فراهم کرده گسترش دهیم. بخش های مختلف جامعه باید در کنار هم باشیم. دولت باید اولویت هایی برای حفظ این همبستگی و ایجاد امید در جامعه تعیین کند. اگر ذخایری داریم، الان جای استفاده از آن است. برای اینکه بتوانیم هم اشتغال موجود را حفظ کنیم و هم مردم آسیب دیده را راضی نگه داریم. ما چه زیانی از آزادی زندانیان خود به خاطر کرونا دیدیم؟ و چرا همه را آزاد نکردیم؟ و چرا نمی کوشیم که این آزادی را دائمی کنیم؟ اگر بنا باشد عفوی به خارج و داخل داده شود، آیا زمانی مناسب تر از الان داریم؟ آیا این کار سبب همبستگی بیشتر نخواهد شد؟ آیا سبب دلبستگی ها به همدیگر نخواهد شد؟ رئیس محترم قوه قضائیه سال گذشته کار ابداعی ای انجام دادند و آن اینکه برای زندانیان و به خصوص کسانی که سیاسی بودند و با تعبیر اینکه ما میان زندانیان سیاسی و امنیتی تفاوت قائلیم، تقاضای عفو کردند. شما(نمایندگان جدید مجلس) می دانید که بیش از نیمی از کسانی که حق رای داشتند به پای صندوق نیامدند. الان که شما به مجلس راه پیدا کردید خواهشم این است که خودتان را تنها نماینده کسانی که به شما رای دادند، ندانید و بیایید مطالبات و خواست ها و توقعات به جای آن بیش از 50درصدی که به صحنه نیامدند را نمایندگی کنید».

 

ایران اینترنشنال در واکنش به اظهارات خاتمی در گزارشی نوشت: « با گذشت شش ماه از اعتراضات آبان ماه و درحالی که مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز حاضر به اعلام شمار کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان نیستند، محمد خاتمی، رییس جمهور اسبق، با انتشار یک پیام ویدیویی ضمن ابراز نگرانی از گسترش نارضایی و آغاز اعتراضات، مردم را آغازگر خشونت در جریان اعتراضات معرفی کرد و گفت که «مردم برای ابراز نارضایتی میل به خشونت پیدا می‌کنند و حکومت به خشونت متقابل متوسل می‌شود».

 

در ادامه این گزارش آمده است: « این اولین بار نیست که محمد خاتمی و جناح اصلاح‌طلب، مردم و معترضان را عامل خشونت در جریان اعتراضات معرفی می‌کنند».

 

رسانه‌هایی همچون ایران اینترنشنال با دستاویز قرار دادن اظهارات اخیر محمد خاتمی تلاش کردند محور «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» که در سالهای اخیر به یکی از کلید واژه‌های جریان ضدانقلاب تبدیل شده است را تقویت کنند. در این سناریو رسانه‌ها هر شخصی از هر کدام از جریانات سیاسی را مورد هجمه قرار می گیرد و وی به عنوان فردی در مقابل خواست و مطالبه مردم معرفی می شود ولو این فرد محمد خاتمی باشد. در واقع در این سناریو هدف ایجاد شکاف بین مردم و حاکمیت است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار