جزایر سه‌ گانه مسکونی سازی می شود

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در یک گفت‌وگوی رادیویی به مناسبت روز ملی خلیج فارس از دستور رهبر معظم انقلاب برای مسکونی کردن جزایر سه ‌گانه خبر داد.
کد خبر: ۵۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

به گزارش دیدار مدیا؛ سالیان مدیدی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر سرمایه گذاری فزاینده بر مناطق جنوبی کشور و ایجاد توسعه در جزایر ایرانی خلیج فارس تاکید نموده اند. در جدیدترین این تاکیدات، دریادار تنگسیری در اظهاراتی به نقل از ایشان، خواستار مسکونی شدن جزایر ایرانی شده اند. وی در گفتگویی رادیویی گفت: «جزایری که ما در خلیج‌ فارس داریم بسیار راهبردی و سوق ‌الجیشی هستند،‌ بنا داریم جزایر خلیج ‌فارس را با ایجاد زیرساخت‌های مسکونی، برای سکونت مردم آماده کنیم و این فرمان فرمانده معظم کل قوا است که مردم در جزایر زندگی کنند. وقتی اولین شخص مملکت می‌فرمایند آنجا را باید برای سکونت مردم فراهم کنیم، یعنی ما به دنبال امنیت منطقه هستیم.»

 

دریادار تنگسیری به ساخت فرودگاه و موج شکن در جزایر اشاره کرد و گفت: «در تنب بزرگ فرودگاه بین‌المللی ایجاد کرده‌ایم؛ در تنب کوچک هم فرودگاه ساخته شده است و همچنین نیروی دریایی سپاه بیش از ۵۰ موج شکن را برای مردم ایجاد کرده است.»

 

وب سایت زیتون در گزارشی با عنوان « دستور خامنه‌ای برای مسکونی شدن جزایر سه‌گانه: همه خلیج فارس متعلق به «فارس» است» نوشته است: «موضوع حاکمیت بر جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از مهم ترین موارد اختلاف میان امارات متحده عربی و ایران در سه دهه گذشته بوده است. حالا این تصمیم می تواند از یک سو باعث تنش با امارات شود و از سوی دیگر در راستای تسلط بیشتر ایران بر تنگه هرمز باشد. در جریان نشست سازمان همکاری اسلامی که ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ در ابوظبی پایتخت امارات برگزار شد، عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات ادعای این کشور را در مورد جزایر ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ را تکرار کرد که با اعتراض شدید هیئت ایرانی و ترک جلسه اعضای هیئت جمهوری اسلامی مواجه شد.»

 

زیتون در ادامه می نویسد: «سخنان تنگسیری در حالی بیان می شود که نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ فروردین اعلام کرد که یازده قایق سپاه برای ناوهای این کشور در شمال خلیج فارس «مزاحمت» ایجاد کردند. مشخص نیست ساکنان آینده این جزایر که رهبر جمهوری اسلامی دستور کوچاندن آنها برای «امن کردن» منطقه را داده، چه کسانی خواهند بود، اما به نظر می‌رسد آیت‌الله خامنه‌ای و سپاه پاسداران تحت امر او درصددند با بالا گرفتن تنش‌ها در خلیج فارس، قدرت نظامی و همزمان مشروعیت و رسمیت حضور خود در این منطقه را افزایش دهند».

 

جریان ضدانقلاب پس از رسانه‌ای شدن دستور رهبر معظم انقلاب برای مسکونی سازی جزایر سه گانه، تلاش می‌کنند با فضاسازی رسانه‌ای، جمهوری اسلامی را متهم به ماجراجویی در منطقه کنند. پیش بینی می شود تلاش رسانه‌ای برای تحریک مقامات برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه امارات در روزهای آینده تقویت شود و تنش‌ها را در حد واکنش‌های رسانه ای مقامات دو کشور بالا ببرد. یکی دیگر از سناریوهایی جریان رسانه ای معاند می تواند تحریک سران کشورهای خلیج فارس در راستای داشتن موضع مشترک علیه جمهوری اسلامی و ایجاد وحدت بین شیوخ عرب برای موضع‌گیری علیه ایران باشد.

 

نگرانی احتمالی از دستور اخیر رهبر انقلاب در حالی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس با تاسیس ده ها جزیره مصنوعی عملا بافت منطقه را به نفع خویش تغییر داده و هزاران نظامی آمریکایی را در کشورهای خویش اسکان داده اند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار