تجزیه عراق در سایه کرونا ویروس

تلاش جهت ممانعت از خروج از عراق را می توان مهمترین سیاست آمریکایی ها در مقطع کنونی دانست، سیاستی که واشنگتن جهت دستیابی به آن از انجام هر اقدامی ابا نخواهد داشت.
کد خبر: ۵۶۴۵
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در این رابطه «بغداد الیوم» نوشت: «مشکل حضور نیروهای آمریکایی در منطقه از این لحاظ است که آمریکا به دنبال تغییر ژئو استراتژیک در جهان عرب است. سیاست آمریکا هنوز به نقشه عراق به‌عنوان بخشی از پروژه بزرگ خود برای تجزیه قومی-مذهبی این کشور می‌نگرد». در ذیل این خبر «کمال الحسناوی» از فرماندهان الحشدالشعبی عراق در گفتگویی که با «العربی الجدید» داشت گفت: «ادامه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تنف، (مثلث مرزی) عراق، سوریه و اردن برای حمایت از باقیمانده عناصر داعش است. این نیروها[ی ائتلاف آمریکایی] خودشان عناصر داعش را آموزش داده، تجهیز کرده و وارد شهرهای مختلف عراق کرده‌اند. تا بتوانند کشور عراق را تجزیه کنند».

 

بدون شک هدف اصلی اعتراضات داخلی در عراق خروج نیروهای آمریکایی بود و در این راستا پارلمان را تحت‌ فشار قرار دادند تا به خواسته‌های آن‌ها به‌منظور اخراج نیروهای خارجی از این کشور و در رأس همه نیروهای آمریکا احترام بگذارند و برنامه‌ای برای خروج آن‌ها در نظر بگیرند. اما از آنجایی که هدف امریکا تداوم حضور در منطقه است، آن‌ها را بر این واداشته است تا سیاست تجزیه کشور عراق را در دستور کار خود قرار دهند. چرا که به ‌خوبی دریافته که خروج آن‌ها از عراق به معنی پایان هژمونی امریکا در منطقه است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در عراق، دولت آمریکا علاوه بر این‌که به دنبال احیای داعش به‌منظور ناامنی در عراق است، به دنبال تشکیل ائتلافی با محور گروه‌های تروریستی و برخی از احزاب سنی، در تقابل با گروه های شبه‌نظامی وابسته به محور مقاومت و راه‌اندازی اختلاف داخلی در اشکال مختلف آن اعم از گروه‌های سنی، شیعه و کُرد است. چراکه فکر می‌کند با این رویکرد می‌تواند، افزایش فشار بر سیاستمداران و دولت عراق جهت توقف تلاش‌ها برای اخراج نیروهای آمریکایی داشته باشد و مهم‌تر این‌که می‌داند یکپارچه بودن عراق به‌هیچ‌وجه در خدمت منافع آن‌ها نخواهد بود، ولی در صورت تجزیه، ناامن کردن عراق و ایجاد بحران می‌توانند امور را آن‌گونه که خود می‌خواهند اداره کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار