اجرای قطعنامه جدید ضد ایرانی در ماه می توسط دولت آمریکا

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد در تلاش است تا تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را احیا کند و در این رابطه یک تماس تلفنی با وزیر خارجه فرانسه درباره پرتاب ماهواره نظامی «نور» داشته است.
کد خبر: ۵۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در این زمینه «آسوشیتدپرس» در گزارشی نوشت: «ایالات‌متحده پیش‌نویس این قطعنامه را میان شمار محدودی از اعضای شورای امنیت توزیع کرده است. این پیش‌نویس خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برای مدت نامعلوم است. واشنگتن قصد دارد از اتمام تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد قطعنامه فعلی صادرشده برای تأیید برجام (قطعنامه ۲۲۳۱) جلوگیری کند. هدف دولت این کشور این است که این قطعنامه را در ماه می (اردیبهشت‌ماه) به رأی بگذارد که «استونی» ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده می‌گیرد. استونی عضو ناتو و از متحدان نزدیک آمریکا است. رفع تحریم‌های مربوط به تسلیحات متعارف جزو مفاد توافق هسته‌ای برجام نیست اما طرف‌های برجام وعده داده‌اند در صورت پایبندی ایران به این توافق، این تحریم‌ها در اکتبر ۲۰۲۰ منقضی خواهند شد. از آنجا که ایران دیگر به مفاد این توافق پایبند نیست واشنگتن می‌تواند اعضای شورای امنیت را برای تمدید این تحریم‌ها علیه ایران متقاعد کند».

 

به نظر می‌رسد که دولت آمریکا به دلایل مختلفی در تلاش است بازگشتی دوباره به برجام داشته باشد و تحریم‌هایی علیه ایران هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا اعمال کند؛ اما چرا به دنبال بازگشت به برجام است، پیش‌بینی می‌شود که اﺳﺘﻔﺎده از تحریم‌ها به‌عنوان ﯾﮏ اﺑﺰار دﯾﭙﻠﻤﺎﺗﯿﮏ عمدتاً زمانی اﺛﺮﺑﺨـﺸﯽ خواهد بود که تحریم‌ها را به‌صورت همه‌جانبه و ﺑﺎ ﻣﺸﺎرﮐﺖ ﺗﻤﺎم ﮐﺸﻮرﻫﺎ اﻋﻤﺎل ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ ﺗﺎ اﺣﺘﻤﺎل ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﺧﻮد را اﻓﺰاﯾﺶ دهند؛ بنابراین آمریکا با این هدف خواهان بازگشت به برجام است تا با تحت‌فشار گذاشتن اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را افزایش و تمدید کند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار