تکاپوی خودمختاری حفتر و واکنش بازیگران جهانی

در پی انتشار اخباری مبنی بر احتمال حمله ترکیه به لیبی و اعمال خودمختاری از سوی ژنرال حفتر، برخی بازیگران منطقه و فرامنطقه به این تحرکات واکنش نشان دادند.
کد خبر: ۵۶۴۱
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱

به گزارش دیدار مدیا؛ در این رابطه «الاهرام» در گفتگویی که با «احمد حافظ» سخنگوی وزارت خارجه مصر داشت، نوشت: «کشورش به‌رغم وجود اختلاف بین گروه‌های لیبی بر سر اجرای راه‌حل سیاسی، پایبند به این راه‌حل و اصل تلاش برای دست‌یابی به راهکار سیاسی برای پایان دادن به درگیری در لیبی است».

 

«وبگاه وکالة تونس» هم نوشت: «وزارت دفاع تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخبار منتشر شده درباره استفاده نیروهای بیگانه از خاک تونس برای حمله به لیبی صحت ندارد». در ذیل این خبر «النشره» در گزارشی آورده است: «سفارت آمریکا در لیبی در بیانیه‌ای از اینکه حفتر گفته بود «اعمال تغییرات در ساختار سیاسی لیبی با اقدام یکجانبه ممکن است ابراز تأسف کرد».

 

درگیری داخلی در لیبی به نهمین سال رسیده است و امروز این درگیری فراتر از سواحل لیبی است. چراکه برخی از بازیگران منطقه و فرامنطقه به جهت کسب منافع در لیبی حضور یافته‌اند و این کشور را با عواقب بی‌ثباتی درگیر کرده‌اند.

 

لیبی در حالی که به حیاط‌خلوت گروه‌های تروریستی ازجمله القاعده‌ و داعش تبدیل شده است، شاهد تنش و دشمنی روزافزون بین دو دولت خلیفه حفتر و دولت وفاق ملی است؛ اما از آنجایی که حفتر در شرایط کرونایی خودمختاری خود را اعلام کرده است. به نظر می‌رسد که ادامه روند دخالت، تنش و دشمنی در لیبی هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا افزایش پیدا کند و این کشور را در مسیر تجزیه قرار دهد. چرا که دخالت بازیگران خارجی به دو دسته تقسیم شده‌اند و این تقسیم بندی احتمالاً زمینه خودمختاری حفتر شده است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار