تلاش آمریکا جهت احیای داعش و تضعیف حشدالشعبی

خلا سیاسی در عراق، شیوع ویروس کرونا در منطقه و همکاری گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به محور مقاومت برای حفظ امنیت نسبی در عراق، زمینه‌ساز تحرکات جدید دولت آمریکا در منطقه خصوصاً در عراق شده است.
کد خبر: ۵۶۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «بغداد الیوم» نوشت: «نظامیان آمریکایی طی مدت اخیراً تروریست‌های داعش را از نقاط مرزی القائم در استان الانبار و منطقه مرزی البعاج در استان نینوا به داخل خاک عراق انتقال داده است. آمریکایی‌ها به‌طور مخفیانه و بدون اطلاع بغداد تروریست‌ها را به داخل عراق انتقال داده زیرا درصدد باز استقرار مجدد آن‌هاست. بقایای تروریست‌های داعش طی چند هفته گذشته که بخشی از نیروهای امنیتی عراق هم مشغول کمک به دولت در مبارزه با شیوع کرونا هستند حملات خود را بیش‌تر کرده است». «حمید الهایس» رئیس شورای نجات در استان الانبار در گفتگوی که با «المعلومه» داشت، اشاره کرد: «برخی طرف‌های سیاسی مبنی بر دور کردن نیروهای الحشدالشعبی از مناطق غربی عراق و خطرات بازگشت داعش به این مناطق هشدار داده بود».

 

به نظر می‌رسد که بعد از اعتراضات دو ماه در عراق، دولت آمریکا دریافت که زمینه حضور و تداوم آن در منطقه وجود ندارد و ادامه این روند به ضرر سیاسی، اقتصادی و امنیتی آن‌ها تمام خواهد شد و واشنگتن بر آن واداشته است تا با ترفندهای مختلف و حتی تهدید به تحریم بغداد برای تداوم حضور در عراق تلاش کند، به نظر می‌رسد که این هدف بیشتر در راستای فعال کردن و حمایت کردن گروه‌های تروریستی خصوصاً عناصر باقیمانده داعش در حال پیگیری است؛ زیرا احیای داعش موجب خواهد شد که نیروهای حشدالشعبی و زیرمجموعه‌های آن تمرکز خود را به مبارزه با آن‌ها قرار دهند و از همکاری با مردم به جهت مبارزه با ویروس کرونا کمتر شود؛ زیرا هدف امریکا همین است که محبوبیت حشدالشعبی در میان مردم خصوصاً اهل تسنن کمرنگ کند.

ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار