تشدید جنگ سرد آمریکا و چین همزمان با تداوم ویروس کرونا

به نظر می رسد که شیوع ویروس کرونا، رابطه متشنجی را که آمریکا و چین با یکدیگر داشتند تشدید نموده است. پکن و واشنگتن این روزها درباره مبدأ شیوع این ویروس با یکدیگر وارد مجادله شده اند.
کد خبر: ۵۶۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «میدل ایست‌» یادداشتی منتشر کرد: «تام کاتن، سناتور آمریکایی که علیه چین موضع تندی دارد، اظهار داشت ویروس کرونا ممکن است از یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین نشأت گرفته باشد. بعد از اظهار نظر وی این اتهام به صورت شایعه‌ای در آمریکا پراکنده شد. سخنگوی وزیر خارجه چین، نیز این احتمال را مطرح کرد که شاید نظامیان آمریکا این ویروس را به چین آورده‌اند. ترامپ نیز که بین تمجید از چین یا مقصر دانستن آن سردر‌گم بوده است، ویروس کرونا را «ویروس چینی» نامید. بنابراین روابط آمریکا و چین دیگر مثل گذشته نخواهد شد؛ زیرا رهبران کشور چین روابط خود با آمریکا را یک رقابت در زمینه اقتصادی و فناوری می‌بینند؛ اما آمریکا ظاهراً نمی‌تواند قبول کند که هژمونی اقتصادی خود مورد تهدید قرار گیرد و هر کشوری که برای آمریکا تهدید به نظر برسد، آن را دشمن می‌خوانند».

 

بدون شک مسیر رقابتی میان دولت چین و آمریکا از مسیر رقابت به دشمنی و تنش کشیده شده. چراکه دولت چین هژمونی اقتصادی آمریکا را با چالش روبرو کرده است. هر چند در این راستا دولت امریکا تلاش کرد تا با سیاست دیپلماسی جلوی فروپاشی هژمونی اقتصادی را بگیرد؛ اما قطعا این به معنای تثبیت هژمونی اقتصادی دولت امریکا نخواهد بود؛ بنابراین در تلاش است تا با ویروس کرونا اقتصاد چین را با موانع عمده‌ای روبرو کند. به همین دلیل به دنبال تحمیل این دیدگاه است که ویروس کرونا ساخته دولت چین است تا بتوانند علاوه بر این که کشورهای جهان را با خود همراه کنند. تثبیت هژمونی در سال های آینده را فراهم آورد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار