درخواست مقامات آمریکا از اتحادیه اروپا در رابطه با ایران چیست؟

وزیر خارجه آمریکا از اتحادیه اروپا خواست تا اشخاص و نهادهای درگیر در پروژه موشکی ایران را هدف تحریم ‌های خود قرار دهد.
کد خبر: ۵۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «صدای آمریکا» در گزارشی نوشت: «جیم ریچ در بیانیه‌ای که منتشر کرد گفت، اقدام پرتاب ماهواره «نور» ایران نشان از قابلیت دستیابی به موشک ‌های بالیستیک قاره‌پیما دارد و ضعف‌ های برجام را برجسته می‌کند. بنابراین ایران باید با تحریم های بیشتری روبرو شود. در ذیل این خبر پمپئو خاطرنشان کرد هنگامی که مردم ایران از پاندمی کرونا در رنج هستند و جان خود را از دست می‌دهند، قابل تاسف است که می‌بینیم رژیم منابع و تلاش خود را صرف اهداف تحریک‌آمیز نظامی می‌کند»

 

«پمپئو» در توییتی نوشت: «خوشحالم با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه تماسی داشتم. ما همکاری نزدیکی با فرانسه به‌منظور حمایت از ثبات در خاورمیانه و پاسخگو کردن ایران در قبال اقداماتش داریم».

 

همان طور که «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعد از خروج آمریکا از برجام اعتراف کرده بود که واشنگتن دیگر طرف توافق در برجام نیست و نمی‌تواند از سازوکار حل‌وفصل اختلاف برای احیای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند؛ اما در حال حاضر که جمهوری اسلامی پرتاب موفق ماهواره‌ای داشته، دولت آمریکا بر آن واداشته است تا برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران، درخواست‌هایی از مقامات اروپا داشته باشد؛ و این روند باعث شده مقامات جهانی واکنش های در قبال آن داشته باشند.

 

به نظر می‌رسد این واکنش ها به دو صورت موافق (دیگر مقامات امریکا و برخی مقامات فرانسه) و مخالف (روسیه و چین) روبرو بوده است. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که تا قبل از پایان تحریم ‌های تسلیحاتی چنین اتهام زنی‌ها و ادعاها ادامه داشته باشد تا بتوانند تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار