استاندار عدن: تجزیه یمن، تلاشی برای دور زدن اراده مردم جنوب است

یک مقام استان عدن در جنوب یمن به اختلافات نواب عربستان و امارات واکنش نشان داد و اتفاقات اخیر این استان را نشان‌دهنده تلاش امارات و عربستان برای تجزیه جنوب یمن توصیف کرد.
کد خبر: ۵۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹

به گزارش دیدار مدیا؛ در این رابطه «طارق سلام» استاندار عدن در گفتگویی که با «سبا» داشت، نوشت: «آنچه در استان‌های جنوبی اشغالی رخ می‌دهد، نشان‌دهنده مقاصد اصلی اشغالگران برای تجزیه یمن است. این تلاش‌ ها شکست خواهد خورد. اقدام گروه «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب)، گروه متحد امارات، به اعلام خودمختاری در جنوب یمن است. شورای انتقالی جنوب پس از نشستی فوق العاده در ششم اردیبهشت ۱۳۹۹ (۲۵ آوریل ۲۰۲۰) در بیانیه‌ای از برقراری حالت فوق العاده، استقلال و خودگردانی در عدن و دیگر استان‌های جنوب یمن خبر داد که با اعتراض دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن که مقیم ریاض است، روبه‌رو شد.»

 

وی در ادامه اظهار داشت: « مردم استان‌های جنوبی آزاده هستند و هرگز نخواهند پذیرفت که از رنج آنان بهره‌برداری شود تا اهداف و تمایلات نیروهای اشغالگر محقق شود؛ کسانی که به ثروت ملی یمن چشم دوخته‌اند در این مسیر ناکام خواهند ماند. طارق سلام همچنین گفت: اتفاقاتی که در جنوب یمن رخ داده، تلاش برای دور زدن اراده مردم جنوب است که دنبال زندگی عزتمندانه، آزادی و استقلال است».

 

به نظر می‌رسد تصمیم به تجزیه یمن از زمان شکل‌گیری ائتلاف سعودی خصوصاً در مناطق جنوبی و نفت‌خیز یمن در دستور کار بوده است؛ اما آنچه باعث شده که این گروه در چنین شرایطی تصمیم به خودمختاری بگیرد، احتمالاً با حمایت امارات و حتی دولت سعودی بوده و خواهد بود. چراکه هدف عمده این دو کشور در چند سال گذشته تجزیه یمن به دو قسمت مانند قبل از سال 1990 میلادی است و این دو کشور خصوصاً امارات در جنوب یمن معتقد است که جدایی جنوب به نفعش است و ادعا می‌کنند، می‌تواند این قسمت از یمن را با گروه‌های تحت حمایت خود اداره کند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار