پروژه انشقاق در صفوف حشدالشعبی

یکی از کارشناس‌های نظامی عراق از وجود یک طرح سیاسی برای جایگزینی نیروهای الحشدالشعبی در غرب عراق با نیروهای آمریکایی خبر داد.
کد خبر: ۵۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷

به گزارش دیدار مدیا؛ در این زمینه «صفاء الاعسم» مشاور نظامی عراقی در گفتگو با «المعلومه» گفت: «درخواست‌ها برای عقب‌نشینی نیروهای حشدالشعبی از مناطق القائم و غرب الانبار باهدف ایجاد شکاف مذهبی میان عناصر حشدالشعبی صورت می‌گیرد زیرا بیش از ۱۶ هنگ سنی در حشدالشعبی حضور دارند و در این مناطق مستقرند. طرح سیاسی موجود، باز استقرار نیروهای آمریکایی به القائم و مناطق اطراف آن به بهانه وجود شکاف‌های امنیتی و وقوع حملات داعش، پس از عقب‌نشینی نیروهای الحشد است. انتقال اعتراض برخی احزاب سیاسی به عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی به خیابان‌ها و بخش امنیتی به‌جای پارلمان، پیامدهای وخیمی برای امنیت و ثبات عراق و وحدت ان به همراه دارد».

 

«المعلومه» در گفتگوی دیگری که با «فاضل جابر» نماینده فراکسیون الفتح دارد، به نقل از وی نوشت: «تلاش برای هدف قرار دادن حشدالشعبی به‌خصوص از سوی برخی احزاب سُنی شناخته شده است و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد».

 

بدون شک مقامات آمریکا خود شاهد این بوده‌اند که مجموعه اقدامات علنی و سری آن‌ها در به راه انداختن حرکت‌های ضد ایرانی در عراق نه‌تنها آن‌ها را با شکست‌های جدی روبرو کرد بلکه شرایط در عراق را به سمت‌وسوی اخراج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور سوق داده است که مورد خوشایند دولت آمریکا نبود؛ بنابراین به دنبال آن هستند تا در شرایط بحرانی کرونا دو رویکرد از جمله: احیای داعش و حذف گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به محور مقاومت را در دستور کار خود قرار دهند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که دولت امریکا عناصر باقیمانده داعش را با نام و نشان دیگری در عراق موردحمایت قرار دهد تا در مقابل حشدالشعبی قرار گیرند، امری که حمایت برخی گروه ها و احزاب سنی عراق نیز به همراه دارد.

 

گفتنی است در خلال هفته های اخیر تلاش زیادی جهت ایجاد شکاف در میان نیروهای وابسته به حشدالشعبی صورت پذیرفته است. جدایی تعداد محدود از یگان های حشد و زیر کنترل نخست وزیری رفتن از سوی آنها، از جمله تلاش های صورت پذیرفته در خلال ماه های اخیر محسوب می شده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار