نگرانی مستاجران از افزایش قیمت اجاره بهای مسکن در سال جدید!

شیوع ویروس کرونا باعث شده است تا دغدغه‌ اجاره نشین‌ ها افزایش پیدا کند. پس از گسترش این ویروس بسیاری از کسب و کار‌ها تعطیل شدند و درنهایت قدرت خرید خانوار‌ها نیز کاهش یافت. طبیعتا این کاهش قدرت خرید همزمان با کاهش نرخ سودهای بانکی باعث افزایش قیمت اجاره مسکن می شود.
کد خبر: ۵۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « فرارو » در گزارشی تحلیلی می‌نویسد: بازار مسکن این روز‌ها در رکود به سر می‌برد، کرونا باعث شده که معاملات این بازار به کمترین میزان خود کاهش یابد، اما قیمت‌ها آن‌طور که انتظار می‌رفت با نزول همراه نبوده، اما در مقابل کارشناسان می‌گویند، مسکن در سالجاری دوباره در مدار صعود قرار خواهد گرفت. بازار اجاره مسکن در این ایام با کمبود تقاضا روبرو بوده، و با توجه به وجود کرونا بسیاری از مالکان و مستاجران ترجیح دادند که قرارداد‌های خود را تمدید کنند، اما به نظر می‌رسد به دلیل وجود تورم و افزایش قیمتی که بازار مسکن در سال گذشته آن را تجربه کرد، میزان اجاره ‌بها با افزایش روبرو باشد، اما این که این میزام کم یا زیاد باشد به چند مسئله بر می‌گردد، اول اینکه تا چه میزان تقاضا وجود داشته باشد، اگر تقاضا قابل توجه باشد، قیمت‌ها صد درصد با افزایش بیشتری همراه می‌شود.

 

در شرایطی که بخش عمده‌ای از افراد، با آمدن کرونا بیکار شده‌اند و بخش بزرگی از جامعه که صاحب کسب و کارهای خُرد بودند به دلیل بحران کرونا وضعیت اقتصادی شان تضعیف شده است، «افزایش اجاره بهای مسکن به بهانه کاهش سود بانکی» به اندازه کافی نگران‌کننده است. نگارنده امید چندانی به بهبود وضعیت مسکن در کوتاه مدت ندارد، باید دید سیاست‌های مالیاتی دولت و تلاش برای عرضه بیشتر مسکن در سال جدید می‌تواند کمی از التهابات این بازار را کاهش دهد یا خیر.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار