ایندیپندنت در آخرین یادداشتش در مورد ایران چه نوشت؟

محاصره ناو آمریکا توسط یازده شناور سپاه به جهت جلوگیری از ورود به آب‌های ایران باعث شده تا رسانه‌های مختلف با نگاه متفاوتی این محاصره را بازتاب دهند.
کد خبر: ۵۶۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶

به گزارش دیدار مدیا، در این راستا «ایندیپندنت» یادداشتی از «دامون گلریز » مدرس و پژوهشگر، دانشگاه لاهه منتشر کرده و نوشت: «تا زمانی که دیپلماسی ادامه دارد، جنگ ممتنع است. با تمام اختلافات، هم کاخ سفید و هم بیت رهبر جمهوری اسلامی بر سر یک تهدید کلان اتفاق نظر دارند: جنگ، به معنی برخورد نظامیِ رو در رو در خاک ایران، به ضرر هر دوی آن‌ها خواهد بود. پس جنگی نخواهد شد، ولی دیپلماسی مبتکرانه ادامه خواهد داشت. دیپلماسی مبتکرانه واشنگتن، با تشدید فشار اقتصادی و تداوم انزوای بین‌المللی طبق مؤلفه‌های دموکراسی (آزادی) تعریف می‌شود؛ اما دیپلماسی مبتکرانه تهران با تداوم اقدامات تحریک‌آمیز حساب ‌شده و تقویت دیپلماسی عمومی ظریف طبق مؤلفه‌های اتوکراسی (خودکامگی) تعریف می‌شود. اولی، با آزادی بیان، انتخابات آزاد و تکنولوژی مشروعیت می‌گیرد؛ دومی، با پنهان‌کاری و دروغ، متافیزیک شیعی و سرکوب و مهندسی معکوس سرپا ایستاده است. دیپلماسی مبتکرانه تهران، با لابی ظریف در کارتل خبرنگاران و شبکه‌های اجتماعی بعلاوه ابلهان مفید خود در افکار عمومی غربی، امتیاز می‌سازد».

 

در حالی که پرتاب ماهواره «نور» و محاصره ناو آمریکایی توسط شناورهای سپاه نشان از قدرت‌یابی و هوشیاری نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران را نشان می‌دهد؛ اما این روند مورد خوشایند دولت‌های غربی خصوصاً آمریکا نبوده و نخواهد بود، از این رو برخی رسانه‌های وابسته به آن کشور در تلاش هستند تا محاصره ناو آمریکایی در راستای ضعیف شدن جمهوری اسلامی القا نمایند که ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا با مشکل شدیدی روبرو شده است. و پیش‌بینی می‌شود این روند ضد ایرانی با مؤلفه‌های و تحلیل‌های گوناگون در روزهای آتی ادامه داشته باشد.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار