پمپئو ایران را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت متهم کرد

پرتاب ماهواره نور از سوی سپاه پاسداران همچنان در حال بازتاب مکرر از سوی مقامات آمریکا است. در این راستا «مایک پمپئو» در تلاش است، برنامه فضایی ایران را خطرناک و غیر صلح‌آمیز توصیف نموده و زمینه ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را مهیا نماید.
کد خبر: ۵۶۰۵
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰

به گزارش دیدار مدیا؛ در این را صدای آمریکا در گزارشی نوشت: مایک پمپئو با صدور بیانیه‌ای گفت: «ایران سال‌ها ادعا کرده است که برنامه فضایی‌اش صلح‌آمیز و غیرنظامی است. دولت پرزیدنت ترامپ هرگز به این قصه اعتقاد نداشته است. او اضافه کرد: پرتاب این هفته ماهواره نظامی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی -سازمان تروریستی خارجی تحت تحریم- آنچه را که ما همواره می‌گفتیم را روشن کرد: برنامه فضایی ایران نه صلح‌آمیز است و نه در کل غیرنظامی».

 

سی بی اس هم در مصاحبه‌ای که با مایک پمپئو داشت، اشاره کرد: «آمریکا به فشارهای واقعی بر رژیم ایران ادامه می‌دهد تا منابع برای انجام فعالیت‌هایی مانند پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر را از آن‌ها دریغ کند». «دیلی استار» هم در گزارشی نوشت: «مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که در روزهای گذشته از پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران به خشم آمده، خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران شد».

 

با توجه به سابقه دولت آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، بدون شک می‌توان گفت که تحرکات و توسعه ایران مورد رضایت دولت آمریکا و متحدان وی نخواهد بود؛ بنابراین طبیعی است که آن‌ها در قبال هر واکنش و اقدامی موضعی ضد ایرانی را انتخاب کنند. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که آن‌ها در قبال پرتاب ماهواره نور خصوصاً در زمانی که به‌شدت به دنبال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران هستند، پرتاب ماهواره نور را در راستای نقض قطعنامه 2231 انعکاس دهند. چراکه مهم‌ترین هدف آن‌ها در حال حاضر حفظ و افزایش تحریم‌ها علیه ایران است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار