با اعلام خودگردانی در جنوب یمن؛

گام نهایی تجزیه یمن کلید خورد

پس از تظاهرات مردم شهر عدن علیه دولت مستعفی و شورای انتقالی، گروه موسوم به شورای انتقالی در جنوب یمن که مورد حمایت امارات است، از اعمال حالت فوق‌العاده، استقلال و خودگردانی بر جنوب یمن خبر داد.
کد خبر: ۵۶۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۹

به گزارش دیدار مدیا؛ سرانجام و پس از کش و قوس های فراوان میان امارات و سعودی بر سر ادامه جنگ در یمن، متحدین یمنی امارات با شورش علیه دولت مستعفی هادی، زمام امور را در جنوب یمن بر عهده گرفتند. در این راستا «الجزیره» در گزارشی اعلام کرد: «مردم عدن در اعتراض به قطعی برق این شهر از پنج روز پیش تاکنون علیه دولت منصور هادی و گروه موسوم به شورای انتقالی جنوب که تحت امر امارات هستند به خیابان‌ها آمدند».

 

«المشهد الیمنی» هم نوشت: «از میان هشت استان جنوب یمن، چهار استان مخالفت خود با اعلام خودمختاری شورای انتقالی جنوب را اعلام کردند». «الجزیره» در گزارش دیگری نوشت: «نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن همزمان با بیانیه رئیس این شورا –مقیم در امارات- درباره اعلام خودمختاری در جنوب یمن، در عدن تحرکات نظامی خود را آغاز کردند».

 

از زمان تسلط نیروهای سعودی و امارات بر شهرها و استان‌های جنوبی یمن، وضعیت امنیتی این مناطق به‌شدت دچار افت شده است. هرچند که این دو دولت تلاش کردند تا اختلافات نظامی را با توافقی در ریاض فیصله دهد، اما موفق نشدند و مجبور شدند منطقه عدن را بین خود تقسیم کنند تا از درگیری نظامی، تنش با همدیگر در سرزمین یمن جلوگیری کنند؛ اما از آنجایی که مهم‌ترین بند این توافق غیرقانونی سعودی و امارات در خاک یمن استقرار دولتی تحت رهبری «منصور هادی» بود؛ با اعلام خودمختاری و استقلال گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به امارات نه‌تنها باعث افزایش تنش میان امارات و سعودی‌ها خواهد شد. بلکه منصور هادی را هم به‌شدت درگیر خواهد نمود. از این‌رو پیش‌بینی می‌شود ادامه یافتن این روند موجب متزلزل شدن ائتلاف سعودی علیه یمن خواهد شد که نتیجه آن افزایش پیروزی‌های مردم یمن و انصار الله خواهد شد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار