تلاش برای دستیابی به کابینه توافقی در عراق

با توجه به واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های اعضای پارلمان عراق به نظر می‌رسد که هنوز مصطفی الکاظمی برای تشکیل کابینه با احزاب و گروه‌ها به توافق نرسیده است.
کد خبر: ۵۶۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «واع» در گفتگویی که با «غایب العُمیری» نماینده عضو این فراکسیون داشت، نوشت: «گفتگوها و نشست‌ها بین فراکسیون‌های سیاسی احزاب و نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه همچنان ادامه دارد و هنوز به توافقی در خصوص تشکیل کابینه نرسیده‌اند». «المعلومه» هم در گزارشی اشاره کرد: «طه امین، نماینده پارلمان عراق از فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان گفت که الکاظمی به‌زودی به اقلیم کردستان سفر می‌کند. احزاب کُرد در کابینه الکاظمی صاحب پنج وزارتخانه شده‌اند».

 

بغداد الیوم هم نوشت: «محمد الجلبوسی رئیس پارلمان عراق و سید عمار الحکیم، رئیس جریان حکمت این کشور دیدار و در مورد تشکیل کابینه جدید رایزنی کردند». در ذیل این تلاش‌ها «الیوم سابع» نوشت: «بررسی گزارش‌های رسانه‌های عراقی نشان می‌دهد که احتمالا احزاب سیاسی حاکم بر عرصه سیاسی این کشور، دیگر از الکاظمی حمایت نمی‌کنند و می‌خواهند که همچنان دولت «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشبرد امور در رأس قدرت باقی بماند».

 

به نظر می‌رسد که زمان تعیین شده برای معرفی کابینه توسط «مصطفی الکاظمی» با موانعی روبرو است؛ زیرا شواهد نشان می‌دهد که الکاظمی هنوز با احزاب، گروه‌ها و پارلمان به جهت انتخاب کابینه توافقی به نتیجه نرسیده‌اند و از آنجایی که دو نخست‌وزیر قبلی در عراق هم به خاطر عدم توافق بر سر کابینه مجبور به کناره‌گیری کردند. احتمالاً این روند ادامه داشته باشد. حالا باید دید که امروز و فردا آیا الکاظمی با گروه‌ها و احزاب به توافق خواهد رسید یا نه؛ البته پیش‌بینی می‌شود که روند ناکامی دو نخست‌وزیر قبلی در عراق پایان یابد، چراکه الکاظمی به دنبال همان کابینه توافقی است که مورد رضایت احزاب و گروه‌ها در عراق است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار