آیا سرمایه گذاری در بورس سودآور است؟

با توجه به کاهش سودهای بانکی اغلب مردم تمایل دارند که در بورس سرمایه گذاری کنند؛ ولی به اعتقاد اقتصاددانان تنها راه جبران کسری بودجه دولت بازار بورس است و سرمایه گذاری در بورس رشدی حباب آمیز دارد.
کد خبر: ۵۵۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا «رصد تحلیل های روز » درگزارشی تحلیلی می‌نویسد: شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار می گوید: تنها راه جبران کسری بودجه دولت بازار سرمایه است، پس دولت حالا حالا با این بازار کار دارد. ابراهیم علیزاده، سردبیر تجارت نیوز با اشاره به توییت شاهین چراغی گفت در سال۲۰۲۰قیمت نفت بطور میانگین بشکه‌ای ۳۵دلار میشود. و بانک جهانی در خوش‌بینانه‌ترین حالت از۱۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در بودجه امسال‌۱۴۰ هزار میلیارد تومان قابل وصول است. قبل تر رئیس‌ سازمان مالیاتی اعلام کرده بود با این روند کسری بودجه، صعود بورس چندان هم غیرمنتظره نیست، مگر اینکه دولت به گزینه دیگری مثل ارز فکرکند.

 

دولت که به دلیل سقوط بی‌سابقه قیمت نفت و شیوع بیماری کرونا با کمبود شدید منابع درآمدی مواجه است ظاهرا از ورود این پول‌ها به بورس استقبال می‌کند و تلاش دارد برای جبران کسری بودجه به عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی در بازار سرمایه شتاب ببخشد. گر این حرکت با مدیریت صحیح همراه نباشد چه‌بسا می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور خاطره تلخ موسسات مالی اعتباری ورشکسته را دوباره احیا کند.

 

بررسی سابقه این موسسات نشان می‌دهد مدیران آنها با هدف جذب حداکثری سپرده‌های مردم سیاست اعطای سودهای نجومی را در پیش گرفتند این در حالی بود که این موسسات، اغلب ورشکسته بودند و اساسا توان پرداخت سودهای آن‌چنانی را نداشتند ولی فقط برای جذب هرچه بیشتر نقدینگی، مسابقه افزایش سودهای اعلامی را به راه انداختند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار