تحرکات بین المللی برای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به پرتاب ماهواره نظامی توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، آمریکا و شماری از کشورها بر آنند با دستاویز قرار دادن این مسئله، زمینه ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت را فراهم آورند.
کد خبر: ۵۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «اسپوتنیک» گزارشی با این متن منتشر کرد: «وزارت خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای مدعی شد: گزارش‌ها مبنی بر اینکه ایران با استفاده از فناوری موشک بالستیک، پرتاب ماهواره انجام داده، مایه نگرانی شدید و در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است».

 

خبرگزاری فرانسه هم نوشت: «مسئولان وزارت خارجه فرانسه در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره «نور» از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. وزارت خارجه فرانسه مدعی شده برنامه، موشکی ایران عامل نگرانی برای ثبات منطقه است. ایران ادعا می‌کند یک ماهواره نظامی را در مدار قرار داده است. فرانسه به‌شدت پرتاب این ماهواره که در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت قرار دارد را محکوم کند».

 

در این راستا «رویترز» هم نوشت: «وزارت خارجه آلمان هم از پرتاب این ماهواره ابراز نگرانی کرده است و اعلام کرد: ما درباره گزارش‌های ایران مبنی بر پرتاب ظاهراً موفقیت‌آمیز یک ماهواره نظامی نگران هستیم. رویکرد ما کاملاً مشخص است: برنامه موشکی ایران، تأثیر ثبات‌زدایی بر منطقه دارد و از دیدگاه منافع امنیت اروپا نیز غیرقابل پذیرش است».

 

همان طور که انتظار می رفت، پرتاب ماهواره «نور» توسط سپاه پاسداران انقلاب، واکنش هایی در پی داشت و با این که سه روز از این پرتاب موفق گذشته است، همچنان واکنش ها و عکسل العمل های متعدد را در قبال آن شاهد هستیم. به نظر می رسد که این موفقیت مورد قبول همه کشورهای جهان قرار گرفته است؛ اما همین موفقیت باعث شده تا اکثر کشورهای غربی ادعا کنند که این پرتاب مخالف نقض قطعنامه شورای امنیت است. تا بتوانند مانع روند روبه رشد جمهوری اسلامی در این حوزه ها شوند تا با همین ادعاها تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را تمدید کنند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار