تحرکات ایذایی داعش در دیالی عراق

مسئولان عراقی بر ضرورت افزایش همکاری اطلاعاتی و تقویت حضور نظامی در استان دیالی به‌ منظور مقابله با داعش و به تبع آن حفظ امنیت پایتخت تأکید کردند.
کد خبر: ۵۵۸۶
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۲

به گزارش دیدار مدیا؛ تشدید بی ثباتی در حلال ماه های اخیر، توامان با وقوع برخی اعتراض های پراکنده مردمی در این کشور و در ادامه شیوع کرونا موجب شده تا زمینه مساعدی در برخی مناطق عراق برای رشد و نمو گروه های تروریستی فراهم آید. در این رابطه «بغداد الیئن» در گفتگویی که با «برهان المعموری» یک نماینده پارلمان عراق داشت، نوشت: «استان دیالی از استان‌های دارای ویژگی امنیتی و راهبردی است، زیرا از موضع جغرافیایی خاصی برخوردار است و بغداد را به استان‌های شمالی مرتبط می‌کند. حوادث امنیتی چند سال گذشته در دیالی به طور مستقیم و به‌وضوح ثبات پایتخت را متأثر می‌کرد».

 

«صادق الحسینی» مسئول اطلاع‌رسانی سازمان الحشد الشعبی در گفتگویی که با المعلومه داشت، گفت: «باقی مانده عناصر تروریستی داعش، در پس افزایش حملات اخیر در دیالی و سایر استان‌های عراق قرار دارند. طرح‌هایی تدوین شده است تا عناصر باقی‌مانده داعش به‌ویژه هسته‌های خاموش این گروه، نابود شوند و به همین دلیل، سلسله عملیاتی در دیالی و اطراف آن، برای ریشه‌کن کردن داعش، صورت می‌گیرد».

 

ذیل این خبر «حسن سالم» عضو فراکسیون صادقون در عراق اعلام کرد: «آمریکا سعی دارد از طریق سوریه عناصر داعش را وارد عراق کند. گروه‌های تروریستی داعشی با همان سناریوی سابق و از طریق حمله به نیروهای امنیتی عراق، کمین کردن کار خود را از سر گرفته‌اند».

 

ظهور گروه‌های تروریستی در منطقه و در سرزمین‌های هم‌جوار ایران و حمایت بعضی از کشورهای منطقه و قدرت‌های فرامنطقه ‌ای از این جریان، چالش‌ها و تغییرهایی عمیق را در معادلات منطقه‌ای ایجاد کرده ‌است؛ اما از آنجایی که شکست قوی‌ترین و مدرن‌ترین آن‌ها (داعش) توسط محور مقاومت، زمینه‌ساز ازجمله؛ تمایز میان اسلام خشونت‌ورز و اسلام خشونت پرهیز، آشکار شدن ماهیت ضد تروریستی ایران برای جهان، برجسته شدن قدرت منطقه‌ای و تأثیرگذاری ایران در منطقه و فرامنطقه گردیده است، دولت آمریکا خصوصاً در شرایط کرونایی را بر آن واداشته است تا دوباره این گروه‌های تروریستی در منطقه را مورد حمایت قرار دهد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار