انتقاد مجدد اصلاح‌طلبان از فیلترینگ تلگرام!

«عباس عبدی» از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از فیلترینگ تلگرام، مدعی شد که فیلترینگ تلگرام باعث استفاده مردم از فیلترشکن ها شده و این اقدام آسیب های اجتماعی زیادی را پدید آورده است.
کد خبر: ۵۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا عباس عبدی در گزارشی تحلیلی در روزنامه « اعتماد » می‌نویسد: «فيلترينگ تلگرام، اگرچه از ابتدا گفته شد كه فارغ از هرگونه استدلالي، انجام اين كار از طريق يك بازپرس وجاهت قانوني ندارد و اين كار نيازمند سياستگذاري در سطح بالاست، ولي جز اين اشكال ساده، از همان زمان بارها و بارها تذكر داده شد كه اين كار موجب افزايش استفاده از فيلترشكن خواهد شد و اين كار نه تنها موجب خنثي شدن فيلترينگ مي‌شود، بلكه رواج استفاده از فيلترشكن عوارض شديدي دارد. در واقع اين كار مصداق‌ آش نخورده و دهان سوخته خواهد شد.»

 

عبدی می گوید: « متاسفانه تمام شواهد و قراين نشان داد كه آن اقدام مطلقا مفيد فايده نبوده است. نه كمكي به سامانه‌هاي داخلي مثل سروش و ... كرد، هرچند وام‌هاي مجاني زيادي به آنان داده شد، حتي موجب بدنامي آنها هم شد و هيچ‌ يك نتوانستند موفقيتي به دست آورند. بدتر اين بود كه از ميزان بازديدكنندگان تلگرام هم كاست. ابتدا كم كرد ولي دوباره به جاي اول بازگشت. از سوي ديگر روي هر گوشي تلفن همراه يك فيلترشكن نصب شد و بدترين سايت‌ها و كانال‌هاي غيراخلاقي يا... در اختيار عموم قرار گرفت.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «اگر بخواهيم خيلي ساده توضيح دهيم، اين است كه اين تصميم صددرصد زيان‌بار و بدون هيچ‌گونه دستاوردي بود. ضمن اينكه در برابر افكار عمومي قرار گرفتند و هيچ فايده‌اي نداشت و پس از مدتي چنان شكست خورد كه همه نهادهاي رسمي هم كه به دستور از تلگرام بيرون رفته بودند، دوباره به تلگرام بازگشتند، زيرا كه اين كار زيان مطلق داشت و اكنون نيز يكي از نشريات رسمي منتسب به نهادهاي موافق اين اتفاق نقد مفصلي را درباره اين تصميم نوشته كه عوارض جديدتري از آن را شرح داده است. عوارضي كه پيش‌تر هم گفته مي‌شد، ولي اكنون آشكارتر شده است.»

 

جریان اصلاحات از همان ابتدای شروع فیلترینگ تلگرام، با هجمه و انتقادات شدید به حاکمیت جهت اتخاذ این تصمیم، سعی بر این داشت که از جبهه اصلاحات چهره‌ای روشنفکری ماآب و مدافع آزادی بیان نشان دهد. این اقدام جریان اصلاحات در صورتی است که بر اساس گزارشات شورای عالی امنیت ملی، تلگرام ابزاری جاسوسی برای کشورهای غربی بوده که در حوادث آبان 98 موج اصلی تحرکات ساختارشکنانه از شبکه تلگرام شکل گرفت.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار