رسانه های بین المللی درباره ماهواره نظامی نور چه گفتند؟

پرتاب ماهواره «نور» از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باعث شد تا رسانه‌های بین‌المللی پرتاب ماهواره «نور» جمهوری اسلامی ایران از سوی سپاه را بازتاب ویژه دهند.
کد خبر: ۵۵۷۹
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳

به گزارش دیدار مدیا؛ «رویترز» نوشت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از قرار گرفتن نخستین ماهواره نظامی این کشور در مدار زمین خبر داد. هنوز مشخص نیست که آیا این پرتاب کاملاً موفقیت‌آمیز بوده است یا نه».

 

«راشا تودی» نوشت: «رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اولین ماهواره نظامی را در مدار قرار داد. نیروی هوافضای سپاه مجموعه‌ای از موشک‌های برد بلند و وسایل پرتاب ماهواره را دارد که توسط صنایع موشکی ایران تولیدشده است».

 

رسانه های رژیم صهیونیستی نوشتند: «تلویزیون دولتی ایران گزارش داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نخستین ماهواره نظامی خود را در مدار زمین قرار داد. این پرتاب در زمان تنش شدید ایالات‌متحده با توجه به برنامه‌های هسته ‌ای و موشکی تهران و ماه‌ها پس از کشته شدن فرمانده ارشد نظامی ایران قاسم سلیمانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات‌متحده در بغداد در 3 ژانویه صورت گرفت. با این حال، چنین پرتاب بلافاصله باعث افزایش تنش‌ها در جهان خواهد شد.

 

به نظر می‌رسد که رسانه‌ها با پوشش خبری گسترده از پرتاب ماهواره به سه دسته تقسیم شده‌اند، دسته اول مانند رسانه‌های همسو با جمهوری اسلامی هستند که این پرتاب موفق را بازتاب داده‌اند. دسته دوم آن را ناموفق دانسته‌اند و ادعا کرده‌اند که به این دلیل ایران از جزئیات این پرتاب را رسانه‌ای نکرده است و دسته سوم که اکثر رسانه‌های غربی و عبری هستند به دنبال این هستند که این پرتاب را در راستای افزایش تنش ایران و آمریکا بازتاب دهند که این پرتاب نقض برجام است، زیرا از آنجایی که غرب به تعهدات خود عمل نکرده است و تأکید بر توقف گام‌به‌گام کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران است با بازتاب این پرتاب به دنبال این هستند تا زمینه تمدید تحریم‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی را آینده فراهم آورند.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار