افزایش مداخله نظامی ترکیه در سوریه

پس از این‌که ریاست‌جمهوری ترکیه، دولت سوریه را به نقض آتش‌بس متهم کرد، یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان کُرد از برنامه آینده عملیات نظامی قریب‌الوقوع ترکیه در شمال و شرق سوریه رونمایی کرد.
کد خبر: ۵۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در این راستا «تی آر تی» که سخنرانی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را پوشش داده بود نوشت: «دمشق از بحران شیوع ویروس «کووید ۱۹» در جهان استفاده کرده تا عملیات علیه گروه‌های مسلح در این منطقه را افزایش دهد. و اگر رژیم به نقض آتش‌بس و توافق ادامه دهد، بهای سنگینی را پرداخت می‌کند». در ذیل این خبر «انحاء» در گفتگویی که با «أردال کوبانی» فرمانده شبه‌نظامیان کُرد داشت نوشت: «ترکیه همچنان در فکر اشغال مناطق شمال و شرق سوریه است. شواهد حاکی از این است که ترکیه برای آغاز حمله گسترده به شمال و شرق سوریه آماده می‌شود. جهان مشغول ویروس کرونا شده است، ولی دغدغه اصلی حکومت ترکیه، اشغال مناطق شمالی و شرقی سوریه است».

 

بدون شک یکی از مهم‌ترین اهدافی که دولت ترکیه در منطقه دنبال می‌کند و یا به دنبال تحقق آن هست، دستیابی به قدرت برتر در منطقه است؛ اما از آنجایی که قدرت‌یابی محور مقاومت یکی از موانع آن به شمار می‌روید و دولت آمریکا در شرایطی که دولت ترکیه به آن نیاز داشت، عقب‌نشینی خود را از ترکیه اعلام کرد و ناتو با چالش‌ها و شکاف روبرو شد، آن‌ها را بر این واداشته است تا به دنبال راه‌اندازی بحران و چالش‌هایی در منطقه خصوصاً سوریه باشند. از این رو در تلاش است تا توازن قدرت منطقه‌ای را به نفع خود تغییر دهد؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود تنها در صورتی می‌تواند به این اهداف برسد که دوباره آمریکا و متحدان آمریکا را با خود همراه کند. لذا ناگزیر است تا مسیر تضعیف گفتمان محور مقاومت را در دستور کار خود قرار دهد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار