آیا بحران کرونا باعث تشدید اعتراضات کارگری می شود؟

جریان ضد انقلاب مدعی شده است که با متحد شدن کارگران و انجام اعترضات کارگری می توان جلوی بیکار شدن کارگران در پساکرونا را گرفت.
کد خبر: ۵۵۷۵
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « ایران اینترنشنال» در گزارشی تحلیلی نوشت: مسعود شریفی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، خبر داد که پس از شیوع ویروس کرونا دست‌کم ۲۵ هزار کارگر ساختمانی در این استان شغل خود را از دست داده‌اند. مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه روز سه‌شنبه طی سخنانی در شورای مسکن استان کرمانشاه، گفت که با شرایط فعلی پس از شیوع ویروس کرونا، ۲۵ هزار کارگر ساختمانی شغل خود را در این استان از دست داده‌اند و اگر دستگاه‌های متولی برای پروژه اقدام ملی مسکن کمک نکنند این تعداد صاحب کار نخواهند شد. شریفی گفت که پروژه اقدام ملی مسکن یک پروژه کلان کشوری است و اجرای آن تنها از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نخواهد آمد و کمک تمام دستگاه‌ها را می‌طلبد.

 

پیشتر مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفته بود از میان کل کسانی که مشاغل خود را در جریان شیوع کرونا از دست داده‌اند ۱۲ هزار و ۷۰۰ کرمانشاهی برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند. او گفت که ۶ هزار و ۷۰۰ نفر از این تعداد در بررسی‌های اولیه شامل بیمه بیکاری شده‌اند اما پس از انجام بررسی‌های بعدی شمار افراد مشمول بیمه بیکاری ناشی از بیماری کرونا در استان کرمانشاه به نیمی از این میزان برسد زیرا عده‌ای شرایط دریافت بیمه بیکاری را ندارند. کارگران ساختمانی از جمله ۲۵ هزار کارگر ساختمانی که در کرمانشاه شغل خود را از دست داده‌اند معمولا به دلیل اشتغال روزمزد و بدون بیمه و قرارداد امکان دریافت هیچ‌گونه حمایتی از جمله ثبت‌نام یا دریافت بیمه بیکاری را ندارند.

 

اعتراضات کارگری همواره از مواردی بوده است که ضدانقلاب بر روی آن سرمایه¬گذاری می‌کنند افزایش بیکاری مربوط به قشر تحصیلکرده تر است. با این وجود عدم کفاف حقوق و دستمزد در اقتصاد کشور و کاهش قدرت خرید از موضوعاتی است که نمیتوان آنها را نادیده گرفت. و نیازمند اتخاذ تصمیمات راهبردی دولت جهت مبارزه با بیکاری همزمان با شیوع بحران کرونا است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار