هدف «بن سلمان» از سرکوب مخالفان چیست؟

طی ۵ سال گذشته که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان شده و به‌خصوص طی سه سال گذشته که بن‌سلمان عملاً قدرت را در این کشور در اختیار گرفته سرکوب مخالفان سعودی در این کشور تشدید شده است.
کد خبر: ۵۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸

به گزارش دیدار مدیا؛ جدال بر سر جانشینی ملک سلمان بن عبدالعزیز در لال ماه های اخیر شدت یافته است. در این راستا «دیلی صباح» یادداشتی منتشر کرده و آورده است: «از زمانی که سلمان بن عبدالعزیز از سال ۲۰۱۵ قدرت را در عربستان در دست گرفته ۸۰۰ اعدام در این کشور صورت گرفته است. البته طی سه سال گذشته عملاً قدرت در عربستان سعودی در دستان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بوده است. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تعداد اعدام‌ها در عربستان ۴۲۳ مورد بوده است؛ اما این آمار از ژانویه ۲۰۱۵ و پس از به قدرت رسیدن سلمان دو برابر شده است.

 

یک گروه حقوق بشری سعودی که در لندن مستقر است می‌گوید بن‌سلمان پیشتر قول داده بود تعداد اعدام‌ها در این کشور کاهش یابد اما آمارهای منتشر شده خلاف این تعهد را نشان می‌دهد. بر اساس گفته این سازمان حقوق بشری، دولت سعودی تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) ۱۸۵ نفر را اعدام کرده که ۳۷ نفر آن‌ها طی اعدام‌های گسترده در آوریل ۲۰۱۹ اعدام شدند.

 

علی الدوبیسی مدیر این مرکز حقوق بشری می‌گوید که بن سلمان از اعدام به‌عنوان ابزاری سیاسی و برای انتقام گرفتن از مخالفان خود استفاده می‌کند. محمد بن سلمان از زمانی که در عربستان به قدرت رسیده موارد متعدد نقض حقوق بشر داشته است.

 

از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان در سال 2017 تاکنون، عربستان سعودی درگیر، سرکوب، بازداشت و تغییر و تحولاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. هدف اصلی بن سلمان از این اقدامات تسلط کامل بر قدرت بوده است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار