اختلاف فاحش در گزارش تورمی بانک مرکزی و مرکز آمار

مرکز آمار پیشتر با انتشار گزارشی، تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ را ۳۴.۸ درصد اعلام کرده بود، این در حالی است که گزارش بانک مرکزی در این باره، تفاوتی عمیق با رقم ارائه شده از سوی مرکز آمار دارد.
کد خبر: ۵۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا «رادیو فردا» درگزارشی تحلیلی نوشت: مرکز آمار ایران تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین سال جاری را ۳۲.۲ درصد اعلام کرد که نسبت به تورم اسفند پارسال ۲.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد. مرکز آمار قبلا با انتشار گزارشی، تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۸ را ۳۴.۸ درصد اعلام کرده بود، اما خبرگزاری فارس اخیرا متن نامه عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی به ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه را منتشر کرده که در آن جدولی از برآورد بانک مرکزی از تورم سال‌های گذشته منتشر شده بود و تورم اسفند پارسال ۴۱.۲ درصد عنوان شده بود.

 

بر اساس گزارش رادیو فردا: «مقامات ایران هنوز علت اختلاف چشمگیر آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار را توضیح نداده‌اند. آمارهای رسمی ایران همواره مورد تردید محافل کارشناسی است و برآورد نهادهای مختلف معمولا در تضاد با یکدیگر است. صندوق بین‌المللی پول نیز تورم سال ۲۰۱۹ ایران را ۴۱.۱ درصد ارزیابی و پیش‌بینی کرده است که نرخ تورم در پایان سال ۲۰۲۰ به ۳۴.۲ درصد برسد.»

 

اگر مقامات اقتصادی کشور هماهنگی بیشتری در ارائه آمار اقتصادی داشتند باعث سوء استفاده جریانات ضد انقلاب با هدف القای تناقض آمار در جمهوری اسلامی نمی گردید. در مورد تورم سال جدید بدون شک هنوز تورم در داخل کشور زنده است و قدرت خرید مردم را کاهش میدهد. ولی نکته مهم این است که نقدینگی فعلی آناً شوک خود را خالی میکند و دولت مانند دور پیش جلوی بروز شوک¬ها را نگرفته است، همین باعث میشود تا شوک مداوما ادامه یابد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار