چرا شایان سعیدپور محکوم به اعدام شد؟

اعدام شایان سعیدپور که در پی یک نزاع دسته جمعی مرتکب قتل شد و موفق به جلب رضایت اولیای دم نگردید، باعث طرح ادعا‌هایی در رسانه‌های معاند مبنی بر تشکیک در سن این محکوم در زمان اجرای حکم و خودداری از ورود مادر مقتول برای اعلام رضایت همراه بود.
کد خبر: ۵۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶

به گزارش دیدار مدیا؛ در همین راستا « ایران اینترنشنال» در گزارشی تحلیلی نوشت: شایان سعید پور جوان محکوم به اعدام که پیش از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده بود، در زندان سقز اعدام شد. او در جریان شورش زندان سقز از این زندان فرار کردە و دوباره بازداشت شدە بود. سعیدپور متولد ۳۰ شهریور ۱۳۷۶ بود و در مرداد ۱۳۹۴ در یک نزاع مرتکب قتل شده بود. بنابر گزارش نهادهای حقوق بشری، حکم اعدام سعیدپور بامداد روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت‌ماه اجرا شده است. سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یکی از بستگان سعیدپور نوشته که او از «بیماری حاد روانی» رنج می‌برد و از سال ۱۳۹۳ تحت نظر روانپزشک بوده است.

 

این زندانی طی ناآرامی‌های زندان سقز در پی شیوع کرونا در فروردین‌ماه به همراه ۸۰ زندانی دیگر از زندان فرار کرده بود که پس از مدتی دوباره بازداشت و به زندان منتقل شد. ایران به دلیل محکوم کردن مجرمان زیر سن قانونی به اعدام مورد انتقاد مجامع حقوق بشری قرار دارد.

 

طرح این اتهامات در حالی است که پرونده شایان سعید پور با دقت زیادی مورد بررسی قرار گرفته و بعد از طی مراحل قانونی در دیوان عالی کشور تایید و در نهایت حکم، امروز اجرا شد. در ادامه خط پیگیری شده توسط رسانه‌های ضدانقلاب در روزهای اخیر برای تخریب قوه قضائیه، باز هم این رسانه‌ها در راستای سیاستهای خبری ابلاغی از سوی سرویس‌های امنیتی غربی به ایجاد فضای روانی منفی علیه قوه قضائیه و القای شکنجه شدن زندانیان نوجوان در زندانها و طرح ادعاهایی در خصوص منطقی و قانونی نبودن حکم اعدام پرداختند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار