بازتاب انتشار ویدئویی کمک امام جمعه ایرانشهر به کارگران

اخیراً کلیپی از حجت‌الاسلام سیدشجاع الدین ابطحی (امام جمعه ایرانشهر) درحالیکه داخل خودرو نشسته بود و به کارگران پول می‌داد، در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش‌هایی روبرو شد و موجب ایجاد هجمه علیه ائمه جمعه و روحانیت شد پس از این واکنش‌ها، حجت‌الاسلام سیدشجاع الدین ابطحی (امام جمعه ایرانشهر) با ارسال نامه‌ای به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، استعفای خود را اعلام کرد که این موضوع مورد موافقت این شورا قرار گرفت.
کد خبر: ۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱

به گزارش دیدار مدیا؛ «مسیح مهاجری» مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله این روزنامه نوشته است: «رفتار او خلاف دستور شرع و دور از مبانی اخلاقی و کرامت انسانی است. بسیاری از ائمه جمعه ما خوب صحبت می‌کنند و اهل خدمت به خلق خدا هستند و مردم نیز قدردان آنهایند، ولی بعضی از آنها گویی نذر کرده‌اند خود اصولِ دین پندار باشند. عده‌ای خدا را شکر می‌کنند که نماز جمعه‌ها برگزار نمی‌شود چون "بعضی از ائمه جمعه در پوستین خلق نمی‌افتند».

 

«سید علی میرفتاح» سردبیر روزنامه اعتماد نیز نوشته است « نكته‌اي كه به نظرم در كنار مباحث مطرح شده بايد مورد توجه دلسوزان قرار بگيرد، اشكالات موجود در ساختار شوراي سياستگذاري ائمه جماعات است. امام جمعه بر اساس وظايف خود بايد همواره اقدامات معنوي و اخلاقي را مبناي كارش قرار بدهد ولي امروز بايد پرسيد كه چه اتفاقي رخ داده كه برخي از ائمه جمعه ما گاه و بي‌گاه به مسائل جناحي و سياسي ورود مي‌كنند؟ در دوران صفويه و پيش از آن برخي فقها دقيقا به دليل واهمه از ورود ائمه جمعه به مسائل سياسي برگزاري نماز جمعه را جايز نمي‌دانستند و برخي نيز برگزاري اين مهم را صرفا در حيطه اختيارات امام عصر معرفي مي‌كردند ولي حالا كه در جمهوري اسلامي نماز جمعه برگزار مي‌شود، لازم است مسوولان و دلسوزان از ورود اين افراد به مسائل سياسي و جناحي جلوگيري كنند.»

 

در ادامه یادداشت سردبیر اعتماد آمده است: «نماز جمعه بايد محلي براي ايجاد همدلي ميان آحاد جامعه، فارغ از تمايلات و مسائل سياسي و جناحي باشد ولي امروز مسوولان اين نهاد از خود بپرسند كه آيا به راستي كاركرد امروز ائمه جماعات چنين است يا اينكه با پرداختن به مسائل جناحي و آرزوي مرگ براي اين جريان و آن فرد در رئوس اقدامات آنان قرار گرفته است؟ امروز بايد درك كنيم كه خطر اين اقدامات براي جمهوري اسلامي و به‌ طور كلي ائمه جماعات به مراتب بيشتر از اقدامات صورت گرفته از سوي امام جمعه ايرانشهر است هر چند كه اين مهم به معناي تاييد اقدامات ايشان نيست».

 

ایندیپندنت فاسی در گزارشی با عنوان «رزمایش مواسات قربانی گرفت؛ امام‌جمعه ایرانشهر برکنار شد» نوشته است: «در روز ۲۱ فروردین، علی خامنه‌ای در سخنانی که در محل قرنطینه‌اش ضبط شده بود، خواستار برگزاری «رزمایش گسترده برای مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا» شد. هم‌زمانی این دستور علی خامنه‌ای با هشدارها در مورد شورش احتمالی مردم، هدف رزمایش مواسات را برای نیروهای تحت امرش روشن می‌ساخت. نمایش تبلیغی امام‌جمعه ایرانشهر، بخشی از همین رزمایش بود که با همکاری سپاه و بسیج در سراسر کشور در جریان است. شجاع‌الدین ابطحی از سال ۱۳۹۳ به امامت جمعه شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان منصوب شد. او از روحانیون تندرو و وابسته به سپاه پاسداران است. او در شش سال گذشته مواضعی تندی علیه دولت و به نفع سپاه داشت و این سخنان در خبرگزاری‌های وابسته به این نیروی نظامی بازتاب می‌یافت».

 

علی جوانمردی (فعال سیاسی ضدانقلاب) نیز در کانال تلگرامی خود آورده است: «قدرت شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید، آخوند نماینده خامنه ای را ناچار کرد بگوید غلط کردم! این شجاع الدین ابطحی امام جمعه شهرستان ایرانشهر در سیستان و بلوچستان است که با رفتار تحقیر آمیز و ریاکارانه و با منت به کارگران ساختمانی مقابل دوربین صدقه داد. مردم سیستان و بلوچستان که ستمدیده ترین مردم ایران هستند و حق برخورداری از زندگی مساوی با دیگران را دارند، توسط این آخوند دزد و فاسد تحقیر شدند. فردی که با پایمال کردن حق این مردم و رانت خواری به ثروت باد آورده رسیده است. انتقاد مردم از این آخوند ریاکار باعث شد پوزش خواهی کند و استعفا بدهد. حضور شما علیه آخوندها، آنها را بالاخره ناچار به عقب نشینی از قدرت خواهد کرد».

 

واکنش اصلاح‌طلبان و کاربران شبکه‌های اجتماعی را می‌توان در محورهایی همچون «برجسته سازی مشکلات اقتصادی مناطق جنوبی کشور و عدم رسیدگی به آنها در سالهای اخیر»، «طرح مغایر بودن رویکرد امام جمعه ایرانشهر با تفکر و سنت اسلامی»، « تخریب جایگاه ائمه جمعه با طرح ورود آنها به مسائل سیاسی و القای مغایرت آن با رسالت امام جمعه» خلاصه کرد.

 

فعالان جریان ضدانقلاب در شبکه های اجتماعی نیز با برجسته‌سازی استعفای امام جمعه به دلیل انتشار یک ویدئو در فضای مجازی، درصدد بزرگنمایی نقش و تاثیر فضای مجازی هستند و کاربران را برای استفاده از آن علیه حاکمیت تشویق می کنند. رسانه های معاند نیز با «تعمیم اقدام امام جمعه ایرانشهر به تاکید اخیر رهبر معظم انقلاب برای کمک به مستمندان»، محور «اعتبارزدایی از رزمایش کمک و همدلی به نیازمندان» را دنبال کردند.

ارسال نظرات
عناوین برگزیده
آخرین اخبار