شکاف سیاسی در «فدرالیسم» آمریکا

شیوع ویروس کرونا در آمریکا نشان داد فدرالیسم آمریکا تحت رهبری رئیس‌جمهوری تمامیت‌خواه و ناکارآمد، در مسیر شکست و جدایی قرار گرفته است.
کد خبر: ۵۵۵۰
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵

به گزارش دیدار مدیا؛ در این رابطه «گاردین» مقاله‌ای منتشر کرده و آورده است: «شیوع ویروس کرونا در آمریکا منازعه میان دولت فدرال و ایالت‌ها را افزایش داده و فدرالیسم را در این کشور به چالش کشیده است. فقدان یک رهبری مسئولانه در کاخ سفید موجب ناکارآمدی نظام فدرالیسم شده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به‌جای همکاری با ایالت‌ها برای ایجاد طرحی ملی، ماه‌ها به انکار وضعیت موجود پرداخت و گفت «هیچ مسئولیتی» در قبال کنترل این بیماری ندارد. هنگامی که برخی فرمانداران ایالت‌ها با دستور کاهش محدودیت و قرنطینه از سوی دولت فدرال مخالفت کردند، ترامپ در پیامی عجیب به شهروندان آن‌ها گفت، ایالت‌های خود را «آزاد» کنید. فرمانداران دموکرات به ضرورت‌های محلی در ایالت‌های خود توجه بیشتری نشان داده‌اند. آن‌ها زودتر از همتایان جمهوری‌خواه خود وضعیت اضطراری اعلام کردند و زمانی که درخواست آن‌ها برای پاسخ ملی مؤثرتر به جایی نرسید، تصمیم گرفتند خودشان دست به کار شوند».

 

در این راستا «بیزینس اینسایدر» در گزارشی نوشت: «جی.بی پریتزکر فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا برای خریدن میلیون‌ها عدد ماسک و دستکش، به انجام یک سلسله پروازهای محرمانه به مقصد چین دست زده است».

 

به نظر می‌رسد که شیوع ویروس کرونا باعث رونمایی شکاف‌های سیاسی در بیشتر کشورها خصوصاٌ آمریکا که ادعای وحدت و هماهنگی در آن‌ها وجود داشت، شده است و این ویروس ثابت کرده است که وحدت در میان ایالت‌های آمریکا دچار چالش شده است؛ زیرا روند صعودی این ویروس ثابت کرد که دولت ترامپ و دیگر مقامات امریکا به‌جای وحدت و هماهنگی در قبال مقابله با این ویروس کشنده، در حال ایجاد شکاف‌های اجتماعی و سیاسی در میان ایالت‌ها هستند به‌طوری که شواهد مذکور ثابت می‌کنند که ادامه این روند موجب شکست سیاسی «فدرالیسم» در امریکا خواهد شد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار