نقض حریم هوایی عراق توسط دولت ترکیه

سفیر ترکیه در بغداد طی بیانیه‌ای بار دیگر از اقدام آنکارا در نقض حریم هوایی عراق برای سرکوب پ‌.ک.ک دفاع کرد و اردوگاه مخمور در منطقه کردستان را لانه تروریست‌های جدایی‌طلب توصیف کرد.
کد خبر: ۵۵۴۶
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱

به گزارش دیدار مدیا؛ در این زمینه «السومریه نیوز» بیانیه ای از «فاتح ییلدیز» سفیر ترکیه در بغداد منتشر کرد و آورده است: «آنکارا آماده همکاری و حمایت برای پاک‌سازی اماکنی است که این سازمان تروریستی (اشاره به پ‌.ک.ک) از آن به‌عنوان لانه‌ای برای خود در خاک عراق استفاده می‌کند. اردوگاه «مخمور» در استان نینوی به لانه تروریست‌های جدایی‌طلب (پ.ک.ک) تبدیل شده است و از آن به‌عنوان پایگاهی لجستیک برای حمله به ترکیه استفاده می‌شود. این اردوگاه مدت‌هاست که دیگر جای افرادی که به آن‌ها پناهنده و پناه‌جو گفته می‌شود، نیست».

 

با توجه به اهداف دولت ترکیه در منطقه به نظر می‌رسد که دولت ترکیه دو هدف کلی در منطقه خصوصاً در عراق دنبال می‌کند؛ یکی مسئله تهدید کردها برای امنیت ملی ترکیه، شاید نخستین دلیل حضور نظامی این کشور در شمال عراق و اجرای عملیات هوایی در این کشور باشد. چراکه بارها دولت ترکیه دست به چنین اقداماتی زده است. دوم، مسئله منابع زیرزمینی، پیش از فروپاشی امپراتوری عثمانی و بر اساس مذاکرات سال ۱۹۲۶، منابع نفتی موصل و کرکوک بخشی از امتیازاتی بود که به یک تبعه عثمانی رسید و پس از فروپاشی امپراتوری، در خاک عراق قرار گرفت. از این‌رو ترک‌ها که خود را وارث عثمانی می‌دانند، به دنبال این هستند تا دوباره به مالکیت این منابع نفتی ادعاهایی را که مطرح می‌کنند دست پیدا کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار