لابی احزاب عراقی جهت حضور در کابینه الکاظمی

یک رهبر حزب دموکرات کردستان عراق اعلام کرد که کُردها در مذاکرات خود با مأمور تشکیل کابینه عراق بر سر تصاحب سه کرسی وزارتی در کابینه جدید به توافق رسیدند.
کد خبر: ۵۵۴۵
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۱

به گزارش دیدار مدیا؛ با معرفی مصطفی الکاظمی به عنوان نامزد نخست وزیری عراق از سوی رئیس جمهور این کشور، احزاب و جریان های عراقی جهت تصدی نامزدهای وزارتخانه های مختلف در کابینه وارد رایزنی و لابی با الکاظمی شده اند. در این رابطه «المعلومه» در گفتگویی که با «فرحان جوهر» یکی از رهبران حزب دموکرات کردستان عراق داشت، نوشت: «گروه‌های کُرد مذاکرات درباره سهم کُردها در کابینه مصطفی الکاظمی را به پایان رساندند. مذاکرات با اعطای سه وزارتخانه به کُردها به پایان رسید و توافق شد وزارتخانه‌های دادگستری، دارایی و عمران و بازسازی عراق به کُردها تعلق بگیرد و کُردها هم اسامی چند نامزد برای تصدی این وزارتخانه‌ها را ارائه خواهند داد که الکاظمی مختار خواهد بود از میان آن‌ها هرکدام را مناسب ببیند منصوب کند».

 

«هیبت الحلبوسی» عضو ائتلاف القوی العراقیه(اهل تسنن) هم در مصاحبه ای که با المعلومه داشت، اشاره کرد: «تیم متشکل از نمایندگان و رهبران القوی العراقیه با الکاظمی مذاکره می‌کنند تا درباره سهم این ائتلاف از کرسی‌های وزارتی به توافق برسند و سپس اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌های اهل تسنن را مطرح می‌کنیم».

 

به نظر می‌رسد که مهم‌ترین عواملی که باعث شده در چند ماه گذشته تاکنون تأثیر چشم‌گیری در ناکامی نخست‌وزیری معرفی شده به پارلمان در عراق داشته باشد، تلاش احزاب و گروه‌ها به جهت تصاحب کرسی و سهم خواهی در کابینه بوده است. همین امر نقشی کلیدی در شکاف سیاسی در این کشور داشته است، از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که در آینده شاهد تظاهرات و اعتراضاتی در عراق باشیم، چراکه همین سهم خواهی گروه‌ها، احزاب و جریان ها در عراق باعث شده که آن‌ها اهداف و خواسته‌های مردمی نادیده گرفته و در مسیر اصلاح اساسی امور در این کشور گامی بنیادین صورت نپذیرد.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار