ادعای جدید اصلاح طلبان؛ عبور قالیباف از اصولگرایان

شورای ائتلاف اصولگرایان با مدیریت غلامعلی حدادعادل، رئیس مجلس هفتم، قرار است فردا (دوشنبه اول اردیبهشت‌) نشستی را با حضور همه ‏منتخبان این شورا در مجلس یازدهم برگزار کند. در دعوت‌نامه‌ای که برای نمایندگان مجلس یازدهم ارسال شده، آمده است موضوع نشست ایجاد «زمینه مناسب برای همکاری و هم‌فکری» در مجلس یازدهم است.
کد خبر: ۵۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷

به گزارش دیدار مدیا؛ روزنامه شرق در گزارشی با اشاره به این نشست نوشته است: « برگزاری این نشست پیش از آغاز مجلس و در کوران دعوای انتخاب ریاست آتی پارلمان این گمانه را ایجاد کرده که احتمالا این دعوت بی‌ربط به ماجرای ریاست مجلس نیست اگرچه برخی از اصولگرایان راه‌یافته به مجلس سعی در تکذیب این موضوع دارند. احتمالا شورای ائتلاف از ترس انشقاق بیشتر و برافتادن تشت رسوایی دعوا بر سر صندلی فعلی علی لاریجانی خواسته از یک‌سو هم چاره‌ای بیندیشد و هم احتمالا ماجرا را این‌طور که زعمای اصولگرا می‌پسندند، مدیریت کند».

 

داوود حشمتی، فعال سیاسی اصلاح طلب در کانال تلگرامی «امتداد» مدعی شده است: « ریاست مجلس قالیباف امروز استخوان در گلو مانده جریان اصولگرایی است که نمی دانند با او چه کار کنند. اگر به ریاست بر مجلس تن دهند در واقع پله های حضورش در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان کاندیدای جریان خود را بنا کردند. اگر او را از حضور در ریاست مجلس بازدارند، با آبرویی که خرج او شده چه کار کنند؟ از همین رو آنها دوشنبه اول اردیبهشت ماه 99 دور هم جمع می شوند تا تکلیف او را روشن کنند. در مجموع؛ سرنوشت قالیباف و اصولگرایان در انتخابات 1400 همین هفته رقم می‌خورد. قالیباف یا با زیاده خواهی در مقابل اصولگرایان قرار می‌گیرد و از آنها عبور کرده و علیه کسانی که او را به سیاست بازگرداندند، شورش می‌کند و یا می‌پذیرد به کرسی ریاست مجلس قناعت کند.»

 

کی از محورهایی که اصلاح طلبان در روزهای اخیر بر آن تاکید می‌کنند، وجود اختلاف بین چهره‌های جریان اصولگرا برای انتخابات محمدباقر قالیباف برای ریاست مجلس یازدهم است. اصلاح‌طلبان گاهی با برجسته‌سازی منتخبین نزدیک به احمدی نژاد در مقابل قالیباف و گاهی با بزرگنمایی اختلافات درون جناحی جریان‌های اصولگرایی در زمان قبل از انتخابات و بستن لیست‌ها، تلاش می کنند این مفهوم را القا کنند که بسیاری از اصولگرایان مجلس با ریاست قالیباف در مجلس آینده مخالف هستند و این موضوع می‌تواند چالش های سیاسی این دوره را بیش از پیش تقویت کند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار