تلاش بن ‌سلمان جهت فرار از شکست در جنگ یمن

یک هفته از اعلام آتش ‌بس ادعایی ائتلاف سعودی در یمن می‌گذرد و طی این مدت به گفته مقامات دولت نجات ملی یمن، حملات همچنان ادامه داشته که ثابت می نماید که ادعای ریاض در این باره، دروغی بیش نیست.
کد خبر: ۵۵۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷

به گزارش دیدار مدیا؛ نشریه «اکونومیست» در مقاله‌ای پیرامون مواضع ریاض در جنگ یمن نوشت: «عربستان سعودی در باتلاق یمن گیر افتاده و کرونا را بهانه‌ای برای خروج از این باتلاق قرار داده است. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که عربستان سعودی از خود شهامت به خرج دهد [و چنین تصمیمی بگیرد]. چراکه از پنج سال پیش به این‌ طرف، به نیابت از دولت [عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی] با [انصارالله] حوثی ها می‌جنگد و این جنگ (عربستان علیه یمن) زیرساخت‌های یمن را نابود کرده و صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. انگیزه اصلی در ورای این تصمیم ائتلاف سعودی به این برمی‌گردد که جنگ ریاض علیه یمن تغییر پیدا کرده است و سعودی‌ها آن شور و اشتیاق قبلی را ندارند؛ چراکه آن‌ها به‌رغم حملات وحشیانه هوایی نتوانسته‌اند انصار الله یمن را سرکوب و آن‌ها را از مراکز مسکونی از جمله صنعاء، پایتخت یمن بیرون کنند. ابوظبی از سال گذشته مداخلات و مشارکت خود در این جنگ را کاهش داده و همین مسئله باعث شده است که سعودی‌ها حملات هوایی خود را ۹۰ درصد کاهش دهند و حتی در ماه‌های گذشته وارد مذاکرات مخفیانه با انصارالله شوند».

 

شواهد مذکور نشان می‌دهد که دولت سعودی در جنگ یمن شکست‌خورده است و به دنبال این است که همزمان با شیوع کرونا سه هدف عمده از جمله حملات پی در پی، انتقال ویروس کرونا و ادعای آتش ‌بس سوری را در دستور کار قرار دهد، به نظر می‌رسد که دولت سعودی در تلاش است با این سه ابزار و مؤلفه به دنبال سرپوش گذاشتن شکست‌های خود در جنگ با یمن است؛ زیرا در ائتلاف ضد یمنی که پایه اصلی آن دولت امارات بود دچار اختلافات شدید شده است.

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار