تلاش واشنگتن جهت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره کنترل تسلیحاتی، با استناد به ادعای اخیر آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شد که تهران معاهده عدم اشاعه را نقض کرده است.
کد خبر: ۵۵۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۵

به گزارش دیدار مدیا؛ در آستانه ی رفع تحریم تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت در خلال ماه های آتی، فشارهای واشنگتن جهت تمدید این تحریم ها با شدت هر چه بیشتر ادامه دارد. در این زمینه «المانیتور» در گزارشی نوشت: «عدم اظهار عامدانه ایران درباره مواد هسته‌ای مرتبط با پادمان‌های آژانس اتمی می‌تواند نقض آشکار [ارزیابی‌های جامع پادمانی] توسط ایران ذیل اِن‌پی‌تی و همچنین نقض بند ۳ خود معاهده اِن‌پی‌تی باشد.

 

این ارزیابی اما در گزارش سال گذشته که به سرپرستی «ایلیم پوبلیتی» دستیار سابق وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی نگارش شده بود، تغییر کرد. خلاصه گزارش ۲۰۲۰ وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی است که تهران به بازرسان آژانس اتمی اجازه دسترسی به دو مکان اعلام‌نشده را نداده و به درخواست‌های آژانس برای شفاف‌سازی درباره مواد اتمی یا فعالیت‌های اتمی اعلام‌نشده در آن مکان‌ها پاسخ نمی‌دهد».

 

این ادعاها چندن بار از سوی مقامات و سازمان های آمریکا مطرح شد و هر بار ایران این ادعاهای مطرح شده از سوی امریکا و متحدانش درباره داشتن «فعالیت‌های پنهان هسته‌ای» را رد و تأکید کرده است برنامه هسته‌ای این کشور برای مصارف صلح‌آمیز است؛ اما در حال حاضر که اکثر کشور به این نتیجه رسیده اند که تحریم های آمریکا علیه ج.ا.ا مانع عمده بر سر راه مبارزه با ویروس کرونا در ایران و حتی منطقه است، انها را به این فکر انداخته است تا ادعاهایی دو چندان و اثبات نشده نسبت به جمهوری اسلامی در خصوص برنامه هسته ای و ... وارد نمایند. هدف از طرح مباحث فوق کاهش فشار های بین المللی وارد علیه آمریکا جهت رفع برخی تحریم ها و ایجاد زیرساختِ لازم جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ج.ا.ا را فراهم کنند.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار