ماجرای مزاحمت شناورهای نظامی ایران برای ناوآمریکایی چه بود؟

سازمان تروریستی سنتکام بامداد پنجشنبه به‌وقت تهران در بیانیه‌ای مدعی شد که ۱۱ شناور نظامی ایرانی با نزدیک شدن به ۶ کشتی جنگی آمریکایی برای آنها مزاحمت ایجاد کرده‌اند.
کد خبر: ۵۵۲۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸

به گزارش دیدار مدیا؛ آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که بارها به شناورهای ایرانی اخطار داده‌اند اما تا یک‌ساعت با پاسخی از جانب شناورهای ایرانی مواجه نشده‌اند. سنتکام در بیانیه خود برای خلیج فارس از نام مجعول استفاده کرده و محل حادثه را شمال خلیج فارس عنوان کرده است. در این بیانیه ادعا شده که شناورهای ایرانی تا فاصله ده یاردی کشتی‌های آمریکایی پیش رفته‌اند.

 

وزیر امورخارجه آمریکا در واکنش به این خبر به «فاکس نیوز» گفته است: « ما همراه با وزارت دفاع در حال بررسی بهترین پاسخ به این واقعه و نحوه منتقل کردن نارضایتی خود از آن چه رخ داد، هستیم».

 

ایران اینترنشنال به بهانه این خبر در گزارشی آورده است: «از بهار سال۹۸ و پس از چندبار سخنان صریح حسن روحانی و رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی مبنی بر بستن تنگه هرمز در صورت اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا، حملات مختلفی به نفتکش‌ها در تنگه هرمز و دریای عمان و حتی در بندر فجیره امارات متحده عربی انجام شد که مقام‌های آمریکایی، جمهوری اسلامی ایران را عامل این حملات معرفی کردند.

 

در ادامه این گزارش آمده است: توقیف نفتکش استنا ایمپرو، هدف قرار دادن یک پهپاد آمریکایی از سوی سپاه پاسداران و پس از آن حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نیز از جمله همین اقدامات بوده است. پس از آن دامنه تنش میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران با چند مورد حمله به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در خاک عراق انجام شد. حملاتی که در آن دست‌کم یک آمریکایی کشته شد و ایالات متحده عاملان آن را شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی معرفی کرد و در حملاتی تلافی جویانه، پایگاه‌های کتائب حزب‌الله یکی از گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی را هدف قرار داد و در مقابل شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران نیز به سفارت آمریکا در عراق حمله کرده و بخشی از در ورودی آن را به آتش کشیدند.

 

فضاسازی رسانه‌ای جریان معاند در خصوص ادعای مزاحمت شناورهای نظامی ایران به یک ناو جنگی آمریکا که با اظهارات و بیانیه‌های مقامات نظامی و سیاسی آمریکا تقویت شده، شاید نقطه آغازی برای ماجراجویی‌های جدید آمریکا در منطقه باشد. اظهارات وزیر خارجه آمریکا به اقدام تلافی جویانه در حالی مطرح می شود که برخی از فرماندهان نظامی این کشور در منطقه، وقوع چنین مواردی را امری عادی عنوان کرده اند. یکی از اهداف بزرگنمایی این موضوع توسط مقامات آمریکا، متهم سازی ایران به ویژه سپاه پاسداران به نقض قوانین بین المللی در آب‌های بین المللی خلیج فارس است.

ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار