توپخانه واحد اصلاح طلبان و ضد انقلاب علیه مستعان 110

همزمان با جریان ضد انقلاب برخی از اصلاح طلبان نیز با شبهه افکنی در عملکرد و نحوه ساخت و طراحی دستگاه مستعان 110، هجمه رسانه‌ ای علیه سپاه پاسداران را تقویت کردند. برخی با استهزاء این دستگاه، تلاش کردند طراحی آن را به سایر دستاورهای سپاه تعمیم دهند.
کد خبر: ۵۵۲۱
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶

به گزارش دیدار مدیا؛ هفته پیش بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستگاه جدیدی تحت عنوان مستعان 110 رونمایی کرد، دستگاهی که در راستای شناسایی و مقابله با کرونا از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و اختراعی نوین محسوب می شود. از زمان انتشار خبر یاد شده، رسانه های معاند و اصلاح طلبان گوی سبقت را در تخریب این دستگاه و کارایی آن از یکدیگر ربوده اند. امری که با واکنش اولیه سخنگوی سپاه مواجه گردید. سردار شریف منتقدین را به تامل و بردباری توصیه کرده و از انتشار اخبار کافی در این زمینه در آینده نزدیک خبر داده است.

 

حسام الدین آشنا در توییتی در رابطه با رونمایی از مستعان 110 نوشت: «صدا و سیمای عزیز؛ در شرایطی که جامعه هر روز با اخبار عجیب و غریب روبرو می‌شود از پخش رپورتاژ آگهی در بخش‌های خبری خودداری کنید و بدون تأیید رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای واکسن‌ها، داروها، کیت‌های تشخیصی و ویروس‌یاب‌های ابتکاری و بی‌نظیر تبلیغ نکنید؛ حتی‌اگر ...». در ادامه مصطفی تاجزاده در توییت خود آورده است: « فرض کنیم دانشمندی بسیجی با روش جهادی دستگاه ویروس‌یابی ساخته که #کرونا را در فاصله‌ی ۱۰۰متری، با دقت ۸۰درصد و در ۵ثانیه تشخیص می‌دهد. مشکلی پیش می‌آمد اگر سپاه قبل از رونمایی، از وزارت بهداشت و مراکز معتبر علمی، تاییدیه می‌گرفت تا فضای منفی شکل نگیرد و آبروی کشور نرود؟».

 

عباس عبدی در واکنش به رونمایی از این دستگاه خواستار عذرخواهی رسمی سپاه شده است. این فعال سیاسی اصلاح طلب در کانال تلگرامی خود نوشته است: « تردیدی نیست که رونمایی از یک دستگاه بی‌ربط که با فهم ساده عرفی هم می‌شد متوجه وجود نوعی حیله‌گری در قالب کردن چنین دستگاهی شد؛ اثرات بسیار بدی خواهد داشت و موجب بی‌اعتباری و تمسخر می‌شود. البته طبیعی است که این نوع تلاش‌ها ناشی از احساس همدردی با مردم و معطوف به تامین سلامت جامعه باشد و بر اساس این نوع تعهد و احساس دلبستگی به سلامت جامعه چنین اقدامی صورت گرفته است. با این حال فراموش نکنیم که انگیزه خیرخواهانه برای موجه تلقی شدن اقدامات، به تنهایی کافی نیست.‌ بنابر این باید دید چه روالی وجود دارد که مانع از تحقق این احساس تعلق و دلبستگی می‌شود و از آن پرهیز شود تا دوباره چنین اتفاقاتی روی ندهد‌. اگر چه متاسفانه پس از این ماجرای خجالت‌بار باز هم بر اهمیت چنین دستاوردی!! تاکید کردند ولی بهترین راه برای عبور از تبعات منفی این اقدام ناپسند، بیان یک عذرخواهی رسمی و علنی و سپس یک رسیدگی شفاف به کل ماجرا و انتشار گزارش آن است. هر چند می‌دانیم عقب‌نشینی از چنین اشتباهات آشکاری برای اشتباه کنندگان، همیشه تلخ است ولی تلخی آن به اندازه‌ای نیست که اعتبار و وجاهت نهاد از میان می‌رود. فقط افرادی حاضر به جبران و عذرخواهی می‌شوند که برای نهاد متبوع خود اهمیت بیشتری از احساس و غرور بی‌جای خودشان قائل باشند».

 

همزمان با تلاش‌ها در جهت اعتبار‌زدایی از دستگاه «مستعان 110» (حسام‌الدین آشنا مراسم رونمایی را «رپرتاژ آگهی» و تاجزاده آن را آبروریزی کشور خواند)، اصلاح‌طلبان با طرح ادعای تحمیل این دستگاه از طریق رانت و به صورت «حیله گرانه» به سپاه، پروژه «لزوم عذرخواهی رسمی سپاه »را کلید زدند. عباس عبدی می گوید: بهترین راه برای عبور از تبعات منفی این اقدام ناپسند، بیان یک عذرخواهی رسمی و علنی و سپس یک رسیدگی شفاف به کل ماجرا و انتشار گزارش آن است. حمیدرضا جلائی پور نیز اظهار داشته است که: چرا تاکنون کسی بابت این اشتباه توبیخ/برکنار نشده است؟ چرا فرد یا کمیته‌ای مامور بررسی علت‌های بروز این اشتباه پرآسیب نشده است؟

اخبار مرتبط
ارسال نظرات
پرونده ویژه
عناوین برگزیده
آخرین اخبار